Rozpoczyna się tokenizacja akcji – co na to GPW ?

Rozpoczyna się tokenizacja akcji – ETF BlackRock można już handlować na Uniswap

Tokenizacja akcji i innych tradycyjnych aktywów od dawna jest reklamowana jako jeden z najlepszych przypadków użycia technologii blockchain we współczesnych finansach. W końcu ten pożądany trend zaczyna nabierać rozpędu. BlackRock iShares Core S&P 500 ETF (CSPX) został przekształcony w token w sieci Ethereum, którym można handlować na Uniswap, największej zdecentralizowanej giełdzie (DEX).

Według raportu TrustNodes, platforma zdecentralizowanych finansów (DeFi) Backed Finance jest odpowiedzialna za tokenizację akcji ETF, która jest prawnie sklasyfikowana jako certyfikat. Za każdy utworzony bCSPX część CSPX jest kupowana i deponowana w Maerki Baumann & Co, regulowanym powierniku.

„Bezprawne tokenizowane papiery wartościowe są tutaj dzięki Backed Finance”, powiedział Sébastien Derivaux, zarządzający aktywami i pasywami w MakerDao. Backed Finance uruchomiono na początku 2021 roku, otrzymując fundusze od wielu firm, w tym Gnosis, Semantic Ventures i Stratos Technologies. Firma ma siedzibę w Zug w Szwajcarii i została zatwierdzona do prowadzenia działalności zarówno w Szwajcarii, jak i w Liechtensteinie.

Tokenizacja oferuje wiele korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi o przejrzystość, ponieważ tokenizowane papiery wartościowe można śledzić i rozliczać za pomocą publicznej księgi blockchain.

„Rynki kryptowalut działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, rozliczenia mogą zająć mniej niż pięć minut, a transfery aktywów są płynne” — powiedział Adam Levi, współzałożyciel Backed.

„Backed zobowiązuje się do realizacji tych korzyści w sposób bezpieczny i przejrzysty, a Chainlink Proof of Reserve to podstawowe narzędzie, które pomoże zapewnić naszym klientom niezrównaną przejrzystość”.

Ponieważ coraz więcej produktów dostępnych na tradycyjnych rynkach jest tokenizowanych i przenoszonych do DeFi, a inwestorzy są w stanie wykorzystać wartość przechowywaną w innych aktywach i wykorzystać ją w ekosystemie kryptograficznym, liczba funduszy zablokowanych w rozwijającym się sektorze z pewnością wzrośnie.

„Użytkownicy będą mogli zintegrować nowe zasoby ze swoją strategią DeFi” — mówi Backed.

„Możesz pożyczyć tokeny Google na Compound, używać Apple jako zabezpieczenia dla DAI Makera, włączyć ETF-y do strategii Yearn i tworzyć nowe pochodne DeFi oparte na Tesli, wśród niezliczonych innych opcji”.

Przeczytaj także : Celsius – audyt wykrył oszustwo , „bardzo podobne do Ponziego”, firma wykorzystała fundusze klientów do wypłat innym klientom

Akcje tokenizowane pozwalają również użytkownikom ominąć konieczność rejestracji i weryfikacji przez brokera, umożliwiając zakupy jednym kliknięciem i możliwość samodzielnego zarządzania. Chociaż token jest dostępny dla wszystkich do handlu na rynkach wtórnych, takich jak Uniswap, posiadacze, którzy chcą wymienić tokeny na aktywa bazowe, będą musieli przejść weryfikację tożsamości Know Your Customer (KYC), ponieważ jest to produkt regulowany.

Obecnie wybito tylko 100 tokenizowanych akcji, a popyt pozostaje niski, częściowo ze względu na fakt, że token nie został jeszcze szeroko zintegrowany w ekosystemie DeFi, czytamy w raporcie. Wiele platform jest ostrożnych w kontaktach z organami regulacyjnymi w USA, które mogą nie postrzegać tokenów jako odpowiednio regulowanych.

Backed jest również nowym i stosunkowo małym graczem na scenie DeFi i nie zdobył jeszcze dużej bazy użytkowników, która mogłaby pomóc w rozpowszechnianiu wiadomości o nowej ofercie.

Akcje tokenizowane, takie jak bCSPX, oferują handlowcom kryptograficznym ważną strategię zabezpieczania, a także mogą być wykorzystywane jako zabezpieczenie w pożyczkach, umożliwiając inwestorom pożyczanie w zamian za tokenizowany ETF i wykorzystanie otrzymanych środków do uzyskania dodatkowego zysku w DeFi.

Zdolność do tokenizacji wszelkiego rodzaju akcji, obligacji i innych produktów inwestycyjnych pomaga również rozszerzyć ich zasięg poza rynek, na którym są notowani w USA lub Europie, dając globalnej społeczności dostęp do aktywów, których wcześniej nie mogli nabyć. Wiele tokenizowanych papierów wartościowych, takich jak ten, będzie ostatecznie dostępnych dla użytkowników DeFi, ponieważ technologia blockchain i tradycyjny system finansowy stają się coraz bardziej połączone.

Na początku tego tygodnia brytyjski międzynarodowy bank HSBC wziął udział w projekcie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), w ramach którego uruchomiono pierwszą w historii obligację cyfrową denominowaną w funtach szterlingach przy użyciu technologii blockchain. Platforma tokenizacyjna „HSBC Orion” firmy została wykorzystana do stworzenia obligacji, a HSBC będzie służyć jako centralny opiekun konta i rejestrować transakcje w cyfrowej obligacji na platformie HSBC Orion.

A w zeszłym miesiącu niezależny szwajcarski bank prywatny Cité Gestion jako pierwszy prywatny bank dokonał tokenizacji własnych akcji zgodnie z prawem szwajcarskim w ramach współpracy z technologią Taurus.

Co na to wszystko polska GPW ?

Kiedyś polska GPW była stawiana za wzór innowacyjności z szybko rozwijającym się rynkiem kapitałowym. Wiele się jednak zmieniło a z dawnej świetności z lat 90-tych niewiele pozostało.

Czas na zmiany. Ale czy GPW sobie z tym poradzi ? I czy w ogóle dostrzega nadchodzące trendy, które wymuszą wprowadzenie nowych rozwiązań. Mam wrażenie, że jednak w dziedzinie blockchain i kryptowalut na polskim publicznym rynku regulowanym niewiele się dzieje. Być może przeszkadza fakt, że akcje GPW należą w większości do Skarbu Państwa czyli GPW zależy od polityki. A to przeszkoda trudna do pokonania i nie napawająca optymizmem. Kolejny raz kupimy i zapłacimy za rozwiązania od innych.

A można inaczej.

Może Cię zainteresuje :

BlockchainGPWKryptowalutyTokenizacja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz