OKX publikuje kolejne Proof-of-Reserves

Giełda OKX co miesiąc publikuje swoje Proof-of-Reserves. To już 3 wydanie

Upadek kilku znaczących firm związanych z branżą kryptowalut wywołał w środowisku duży strach wśród inwestorów. Aby temu zaradzić, wiele platform zaczęło w ciągu kilku ostatnich miesięcy udostępniać raporty potwierdzające zgromadzone rezerwy. Głównie stało się to z inicjatywy CEO Binance, Changpenga Zhao. Znana giełda, OKX opublikowała niedawno swój trzeci miesięczny raport Proof-of-Reserves. Firma podkreśliła w nim, że obecnie posiada miliardy dolarów w Bitcoinie (BTC), Etherze (ETH) i popularnym stablecoinie Tether (USDT). Przyjrzyjmy się dokładnym statystykom.

Chociaż zamieszczone zdjęcie przedstawia już trzeci raport OKX, jest to pierwszy, który zawiera „bardziej szczegółowy pulpit bilansu aktywów”. Zgodnie z tym giełda jest nawet nadmiernie zabezpieczona rezerwami w wysokości 7,5 miliarda dolarów (USD). Wskaźnik rezerw nie obejmuje jednak natywnego tokena OKX, czyli OKB. Przy rezerwach 1:1, ich współczynniki wynoszą 105% dla Bitcoina, podobnie jak dla Ethera. W przypadku USDT jest to natomiast 101%, co również oznacza nadmiarowe pokrycie. Trzeba jednak przyznać, że podczas gdy stopa rezerw dla BTC i ETH jest taka sama, dla Tethera jest ona znacznie niższa. Zasoby użytkowników giełdy OKX dla Bitcoina wynoszą w momencie publikacji raportu 117 682, podczas gdy zabezpieczone aktywa na portfelu platformy oscylują w okolicy 123 914. Z drugiej strony w przypadku Ethera, OKX ma ich na swoim koncie 1 233 714, zaś inwestorzy 1 178 993.

Zobacz także: Kolejna giełda krypto opuszcza Japonię!

OKX przekonuje, że środki użytkowników są odpowiednio zabezpieczone

Według statystyk CryptoQuant, portalu analitycznego, rezerwy OKX są przedstawione rzetelnie i zgodnie ze stanem faktycznym. Tymczasem giełda Huobi jest „czysta” zaledwie w 60%, Binance w 87, zaś Bitfinex w 70. OKX natomiast zdecydował się ujawnić dokładny skład zgromadzonych aktywów i to właśnie plasuje go na pozycji lidera. Można by dyskutować czy cykliczne ujawnianie Proof-of-Reserves jest dobrym zwyczajem, gdyż wielokrotnie informowaliśmy już o braku możliwości dokładnego sprawdzenia faktów przy tym rozwiązaniu. Z pewnością jednak, jeśli w obecnym rynku jest coś co może uspokoić napięte nastroje inwestorów, to warto z tego skorzystać.

Może zainteresuje Cię również

Bezpieczeństwobezpieczeństwo środkówBlockchaincyberbezpieczeństwodane on-chainGiełda KryptowalutKryptowalutyOKXon-chainproof of reserves
Komentarze (0)
Dodaj komentarz