Nifty News – garść ciekawych informacji z rynku kryptowalut

Nifty News – raport z rynku kryptowalut

Całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut jest zagrożona spadkiem poniżej 825 miliardów dolarów, ale dane pokazują, że inwestorzy aktywnie zwiększają swoje długie i krótkie pozycje.

Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła o 8,1% w ciągu ostatnich dwóch dni po tym, jak 14 grudnia nie udało się przełamać oporu w wysokości 880 miliardów dolarów.

Odrzucenie nie unieważniło 4-tygodniowego kanału wzrostowego, ale tygodniowe zamknięcie poniżej 825 miliardów dolarów potwierdzi przejście do niższego pasma i obniży poziom wsparcia do 790 miliardów dolarów.

Ogólny sentyment inwestorów do rynku pozostaje niedźwiedzi, a straty od początku roku wynoszą 66%. Mimo to cena Bitcoina BTC spadła zaledwie o 2% w ciągu tygodnia, do poziomu 16 800 USD o godzinie 17:00 UTC 16 grudnia.

Zupełnie inny scenariusz pojawił się w przypadku altcoinów, które znajdują się pod presją oczekujących regulacji i obaw, że główne giełdy i górnicy mogą być niewypłacalni. To wyjaśnia, dlaczego całkowita kapitalizacja rynkowa spadła o 4,7% od 9 grudnia.

Na razie nie wiadomi kim są wierzyciele FTX ?

Zgodnie z dokumentami sądowymi złożonymi 15 grudnia, powiernik ze Stanów Zjednoczonych ujawnił komitet odpowiedzialny za część postępowania upadłościowego FTX. Wśród nich są Wintermute Asia, wiodący animator rynku, oraz GGC International, podmiot stowarzyszony z platformą pożyczkową Genesis. Inwestorzy nie wiedzą, kim są najwięksi wierzyciele upadłej grupy giełdowej FTX, co podsyca spekulacje, że zaraza może się dalej rozprzestrzeniać.

Giełda KuCoin nielegalna ?

15 grudnia bank centralny Holandii wydał ostrzeżenie dla inwestorów korzystających z KuCoin, mówiąc, że giełda działa bez legalnej rejestracji. De Nederlandsche Bank dodał, że firma kryptograficzna „nielegalnie oferowała usługi” i „nielegalnie oferowała portfele depozytariuszy” dla użytkowników.

Przeczytaj także: Trump wprowadza na rynek nową kolekcję cyfrowych kart kolekcjonerskich NFT

Mazars wycofuje się z audytu giełd krypto

Oliwy do ognia dolała, 16 grudnia Mazars Group, firma znana z usług audytu typu proof-of-reserve dla firm kryptograficznych, usunęła ze swojej strony internetowej ostatnie dokumenty, które szczegółowo opisują audyty giełdowe. Firma została wcześniej wyznaczona na oficjalnego audytora w zakresie aktualizacji dowodu rezerwy Binance, po czym podążyły KuCoin i Crypto.com.

Górnicy BTC też mają kłopoty

Sektor wydobycia Bitcoinów również ucierpiał z powodu silnej korekty cen kryptowalut i rosnących kosztów energii. Notowanemu na giełdzie spółce górniczej Core Scientific zaoferowano warunkową awaryjną linię kredytową w wysokości 72 milionów dolarów, aby uniknąć bankructwa. Pożyczkodawca finansowy wymaga zawieszenia wszystkich płatności na rzecz pożyczkodawców sprzętu Core Scientific, podczas gdy Bitcoin pozostaje poniżej 18 500 USD.

  • Na tygodniowy spadek całkowitej kapitalizacji rynkowej o 4,7% wpłynął głównie Etherum ETH ze spadkiem ceny o 5,4% i BNB, który spadł o 15,1%. W rezultacie niedźwiedzie nastroje znacząco wpłynęły na altcoiny, przy czym 14 z 80 najlepszych monet spadło o 12% lub więcej w tym okresie.
  • Open Network (TON) zyskał 30% po tym, jak Telegram rozpoczął licytację anonimowych numerów telefonów sprzedawanych za tokeny TON.
  • Bitcoin SV (BSV) wzrósł o 11,7% po tym, jak Craig Wright, samozwańczy Satoshi Nakamoto i lider projektu altcoin, odwołał się w norweskich sądach.
  • Trust Wallet (TWT) odnotował korektę o 27,2% po tym, jak jego spółka macierzysta (Binance) wypłaciła 1,9 miliarda dolarów w ciągu 24 godzin.

Popyt na dźwignię jest zrównoważony między bykami a niedźwiedziami

Obecnie dane pokazują, że popyt na dźwignię jest podzielony między byki i niedźwiedzie.

Kontrakty wieczyste, znane również jako swapy odwrotne, mają wbudowaną stawkę, zwykle naliczaną co osiem godzin. Giełdy wykorzystują tę opłatę, aby uniknąć nierównowagi ryzyka walutowego.

Dodatnia stopa finansowania wskazuje, że pozycje długie (kupujący) żądają większej dźwigni finansowej. Jednak odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy szorty (sprzedawcy) wymagają dodatkowej dźwigni finansowej, co powoduje, że stopa finansowania staje się ujemna.

7-dniowa stopa finansowania była bliska zeru dla Bitcoina i altcoinów, co oznacza, że dane wskazują na zrównoważony popyt między pozycjami długimi (kupujący) i krótkimi (sprzedawcy) w tym okresie.

Rynek opcji

Traderzy powinni również analizować rynki opcji, aby zrozumieć, czy wieloryby i biura arbitrażowe postawiły wyższe zakłady na bycze lub niedźwiedzie strategie.

Wolumen kupna/sprzedaży opcji odzwierciedla neutralny rynek.

Traderzy mogą ocenić ogólne nastroje na rynku, mierząc, czy więcej aktywności dotyczy opcji kupna (kupna) czy opcji sprzedaży (sprzedaży). Ogólnie rzecz biorąc, opcje kupna są używane w strategiach zwyżkowych, podczas gdy opcje sprzedaży są stosowane w strategiach niedźwiedzich.

Współczynnik put-to-call wynoszący 0,70 wskazuje, że otwarte opcje sprzedaży są opóźnione o 30% w stosunku do bardziej byczych opcji kupna i jest to bycze. Natomiast wskaźnik 1,40 faworyzuje opcje sprzedaży o 40%, co można uznać za niedźwiedzie.

Mimo że cena Bitcoina nie zdołała przełamać oporu w wysokości 18 000 USD 14 grudnia, nie było nadmiernego popytu na ochronę przed spadkami przy użyciu opcji. Dokładniej, wskaźnik jest poniżej 1,00, a więc nieco optymistycznie, od 12 grudnia.

Obecnie wskaźnik wolumenu opcji put-to-call wynosi blisko 0,88, ponieważ rynek opcji jest silniej zdominowany strategiami neutralnymi do byczych, które faworyzują wszystkie opcje (kupuj) o 12%.

Rynki instrumentów pochodnych są neutralne, ale przepływ informacji jest negatywny.

Pomimo znacznego tygodniowego spadku cen kilku altcoinów i 4,7% spadku całkowitej kapitalizacji rynkowej, wskaźniki instrumentów pochodnych nie odzwierciedlają oznak paniki.

Wystąpił zrównoważony popyt na długie i krótkie pozycje z wykorzystaniem kontraktów futures. W rezultacie metryka oceny ryzyka opcji BTC pozostaje korzystna nawet po korekcie Bitcoina o 8,5% po osiągnięciu maksimum 18 370 USD 14 grudnia.

Ostatecznie byki nie powinny oczekiwać, że kapitalizacja rynkowa w wysokości 825 miliardów dolarów się utrzyma, co nie musi oznaczać natychmiastowego ponownego przetestowania wsparcia w wysokości 790 miliardów dolarów.

Obecnie dolne pasmo kanału wzrostowego nadal wywiera presję wzrostową, ale przepływ informacji wygląda korzystnie dla niedźwiedzi.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinKapitalizacjaKryptowalutyNifty News
Komentarze (0)
Dodaj komentarz