Ktoś inny pomógł upaść FTX. To nie był SBF. To była konsekwencja pomocy Ukrainie.

SBF jest „pionkiem” i „pożytecznym idiotą” pomagającym zniszczyć przemysł Crypto i DeFi – Mark Yusko

Żądania wprowadzenia regulacji, a także problemy z płynnością kryptograficzną i zarażeniem po upadku FTX sugerują, że jej założyciel Sam Bankman-Fried był prawdopodobnie „pionkiem” i „pożytecznym idiotą”. Tak uważa Mark Yusko, dyrektor generalny, założyciel i główny Inwestor Oficer w Morgan Creek Capital Management.

„SBF jest tylko pionkiem w bardzo dużym, bardzo skomplikowanym systemie, który został zaprojektowany do prania brudnych pieniędzy” – powiedział.

„Z pewnością jest możliwe, że ktoś chciał, aby był to argument, aby organy regulacyjne mogły wejść i ukarać branżę”.

Yusko wskazał, w jaki sposób kryptowaluty i DeFI stanowią zagrożenie dla tradycyjnych finansów oraz jak Bitcoin stanowi wyzwanie dla walut fiducjarnych i banków centralnych. Twierdzi, że upadek i zarażenie FTX, które niekorzystnie wpłynęło na płynność rynku i nastroje na rynku oraz stwarza możliwość nałożenia surowych ograniczeń przez organy regulacyjne, mogło być celowe.

„[Technologia Blockchain] zastępuje zaufanie” — powiedział.

„Kim są dzisiaj arbitrzy zaufania? Instytucje finansowe, pośrednicy zewnętrzni, branża warta 7 bilionów dolarów. Chcieliby, aby DeFi i zasoby cyfrowe nie przeszkadzały im. Możliwe, że jakaś grupa operatorów zasiedziałych próbowała lobbować za regulacjami opóźniającymi, zaciemniającymi lub zmieniającymi przebieg tego [technologicznego] zakłócenia”.

Yusko zasugerował, że upadek FTX nie zakończył się wraz z Bankmanem-Friedem lub jego współpracowniczką Caroline Ellison, byłą dyrektor generalną siostrzanej firmy FTX, Alameda Research. Zasugerował, że mogą istnieć potężniejsze podmioty spiskujące w celu obalenia branży kryptograficznej.

„Ta klęska jest oszustwem popełnionym przez, jak sądzę, kogoś, kto jest znacznie wyżej ponad tymi pożytecznymi idiotami” – powiedział.

„Ci dwoje nie grają w szachy 10D”.

Yusko rozmawiał z Michelle Makori, redaktorem naczelnym w Kitco News.

FTX i pranie brudnych pieniędzy

Sam Bankman-Fried, znany również jako SBF, był zaangażowany w „pranie brudnych pieniędzy” na rzecz amerykańskich polityków, powiedział Yusko.

„Politycy [dostali fundusze]”, wyjaśnił Yusko.

„Bardzo duże sumy pieniędzy trafiały do kandydatów politycznych. Istnieją dowody na to, że [SBF] powiedział, że zamierza dać 1 miliard dolarów w następnych wyborach”.

Przeczytaj także: Coinbase twierdzi, że Apple zablokowało najnowszą aktualizację aplikacji z powodu opłat za gaz NFT

W marcu FTX nawiązał współpracę z ukraińskim rządem, aby umożliwić wysyłanie zasobów cyfrowych do ukraińskich sił zbrojnych w walce z Rosją.

Yusko twierdził, że mogło to być częścią operacji „prania brudnych pieniędzy” SBF, z pomocą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

„Pieniądze szły prosto z Ukrainy i Zełenskiego do FTX” – powiedział.

„Te pieniądze [zniknęły] w wyniku osobistych pożyczek dla SBF i ogromnych darowizn na rzecz Partii Demokratycznej”.

FTX dokonał również wątpliwych inwestycji w firmy takie jak Farmington State Bank, który był 26. najmniejszym bankiem w USA. Depozyty banku wzrosły z 10 milionów dolarów do 84 milionów dolarów po inwestycji FTX.

Odnosząc się do inwestycji Farmington State Bank, Yusko powiedział:

„Gdybyśmy ty i ja wyciągnęli nasze telefony i weszli do Wikipedii i wpisalibyśmy„ pranie brudnych pieniędzy ”, to właśnie pojawiłby się obraz. Nie ten konkretny bank, ale właśnie w ten sposób pranie pieniędzy”.

Rozporządzenie dotyczące kryptowalut

W środę sekretarz skarbu USA Janet Yellen stwierdziła, że branża kryptograficzna wymaga większej regulacji i nazwała upadek FTX „casus Lehmana”, odnosząc się do kryzysu finansowego z 2008 roku.

Jednak Yusko powiedział, że chociaż amerykańscy prawodawcy będą próbować narzucić „uciążliwe” regulacje dotyczące kryptowalut, to „nie zadziała”.

„USA to wolumen kryptowalut około 20 procent, może trochę więcej” – wyjaśnił.

„Większość z nich to przemysł globalny. Większość węzłów znajduje się poza Stanami Zjednoczonymi dla Bitcoina itp.”

Dodał, że Stany Zjednoczone ryzykują, że staną się niekonkurencyjne w przestrzeni kryptograficznej, jeśli nałożą zbyt wiele regulacji.

„Jeśli staniemy się zbyt uciążliwi pod względem regulacyjnym, [krypto] po prostu pojawi się w innych jurysdykcjach” – powiedział.

„Więc ostatecznie [przemysł kryptograficzny] wygra”.

Szanse na pełne wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z FTX wynoszą dokładnie zero. SBF pochodzi z rodziny naukowców ze Stanford University w USA. A na tej uczelni CIA ma swoje wieloletnie tradycje werbowania współpracowników. Teraz okazuje się, że FTX pomagało finansowo Ukrainie w wojnie z Rosją. Wobec tego wszystkie ślady takiej współpracy znikną. Muszą zniknąć. Pozostaje pytanie ile jeszcze takich smaczków mamy w ekosystemie ?

Może Cię zainteresuje:

FTXSBFukraina
Komentarze (0)
Dodaj komentarz