„Dramat pułapu zadłużenia” – może „neutralizować” zaostrzanie polityki przez Fed

Dramat pułapu zadłużenia” – może „neutralizować” zaostrzanie polityki przez Fed – Danielle DiMartino Booth

Chociaż Rezerwa Federalna zacieśniała swoją politykę monetarną w ciągu ostatniego roku, podnosząc stopy procentowe o aż 425 punktów bazowych, polityka fiskalna prowadzona przez rząd może „neutralizować” ruchy Fed.

Tak właśnie twierdzi Danielle DiMartino Booth, była doradca Rezerwy Federalnej i autorka FED UP: An Insider’s Take on Why the Federal Reserve is Bad for America.

„Dramat pułapu zadłużenia, który będziemy oglądać dzień po dniu, aż do czerwca, [oznacza], że Skarb Państwa będzie pompował pieniądze do gospodarki, czego niekoniecznie oczekiwano” – powiedziała.

„Skutecznie neutralizuje efekt wycofania płynności przez Fed z rynków”.

Przeczytaj także : Giełdy spadną o 37%, gdy „rajd frajerów” dobiegnie końca, a złoto i srebro dopiero „wystartują” – Chris Vermeulen

Pułap zadłużenia, obecnie ustalony na 31,4 bilionów dolarów, jest prawnym limitem, do którego rząd USA może pożyczać pieniądze. Wraz ze wzrostem przydziałów z tytułu wojenny na Ukrainie i innych wydatków uznaniowych, oczekuje się, że Kongres podniesie pułap zadłużenia, co pozwoli mu pożyczyć więcej funduszy.

Chociaż DiMartino Booth twierdziła, że wydatki rządowe mogą być dobrodziejstwem dla rynków, przewiduje, że inflacja spadnie.

„Istnieje kilka dużych banków, które ujawniły się i zaczęły ostrzegać przed spadkiem inflacji w 2023 roku” – powiedziała.

„To było nie do pomyślenia dwanaście miesięcy temu. A jednak wzrost pieniądza M2 mówi nam, że właśnie to się nasila”.

M2 – często jest traktowany jako podstawowa miara podaży pieniądza (w Polsce jest nią agregat M3). Składa się z gotówki w obiegu i depozytów, czyli ze składników agregatu M1 oraz z depozytów terminowych w bankach komercyjnych z terminem pierwotnym (czyli terminem na jaki są zakładane) do 2 lat włącznie oraz depozytów z terminem wypowiedzenia do 3 miesięcy np. wekslebony pieniężne o charakterze krótkoterminowym. Te składniki charakteryzują się niższą płynnością, niż składniki agregatu M1.

Po osiągnięciu szczytowego poziomu 21,7 bln USD w maju 2022 roku, podaż pieniądza M2 w Stanach Zjednoczonych spadła w grudniu do 21,2 bln USD, co oznacza spadek o 2,3%.

DiMartino Booth rozmawiała z Davidem Linem, prezenterem i producentem w Kitco News.

Fed do likwidacji ?

Chociaż DiMartino Booth jest bardzo krytyczna wobec Rezerwy Federalnej i uważa, że wymaga ona „masowej reformy”, to jednak odrzuciła twierdzenie, że Stany Zjednoczone nie potrzebują banku centralnego.

„Gdyby nasz system finansowy nie był chroniony, jaki byłby los systemu finansowego Stanów Zjednoczonych, gdyby został zaatakowany” – powiedział Booth.

„Czy Rezerwa Federalna potrzebuje gruntownej reformy? Oczywiście… ale moim zdaniem sugerowanie, że nie potrzebujemy banku centralnego, jest naiwne”.

Posiedzenie FOMC za kilka dni(31.01 i 1.02) 2023

W najbliższym tygodniu odbędzie się posiedzenie FOMC i dowiemy się jak będą prezentowały się stopy procentowe w USA. Znaczenie ewentualnego ruchu i komunikatu Fed będzie miało duży wpływ na rynki finansowe.

Wtorek: indeks zaufania konsumentów CB w USA

Środa: posiedzenie Fed, amerykański wskaźnik zatrudnienia ADP poza rolnictwem, ISM dla przemysłu w USA

Czwartek: posiedzenie EBC, posiedzenie BoE, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA, zamówienia fabryczne w USA

Piątek: lista płac poza rolnictwem w USA, usługi ISM w USA

Może Cię zainteresuje :

FedFOMC
Komentarze (0)
Dodaj komentarz