Dlaczego rynek kryptowalut dzisiaj zanurkował ?

Dlaczego rynek kryptowalut dzisiaj zanurkował ?

Kursy kryptowalut spadają we wtorek wieczorem dość mocno, ponieważ obawy inwestorów o wypłacalność FTX i stan funduszy klientów powodują, że ceny BTC i ETH zbliżają się do nowych minimów.

Ceny kryptowalut spadły na całym świecie 8 listopada, a potencjalna zaraza i możliwość zarażenia wywołana kontrowersją FTX i Alameda wpływa negatywnie na cały rynek kryptowalut.

Wcześniej tego dnia Bitcoin BTC, kryptowaluta Binance BNB, Ethereum ETH, token FTX FTT i Solana SOL doświadczyły gwałtownego odbicia po wiadomościach, że Binance przejmie FTX, ale odbicie było krótkotrwałe i szybko się skończyło.

W momencie pisania tego tekstu FTT spadł poniżej poziomu 7 USD, rejestrując stratę 70% w ciągu dnia. Cena Solany również znajduje się pod presją, w obliczu 18% korekty, ponieważ notowana jest poniżej 25 USD. Po tym, jak pojawiły się wiadomości o Binance FTX, BNB wyglądało na zwycięzcę dnia, ale ogólno rynkowy kryzys nie oszczędził tokena giełdowego, który obecnie kosztuje 328 USD, co odzwierciedla stratę 2,6%.

Obawy dotyczące bilansu FTX spowodowały, że rynek gwałtownie spadł po tym, jak początkowo LOI Binance dla FTX spowodował wzrost rynków. Według doniesień, FTX najwyraźniej starał się pozyskać 6 miliardów dolarów na finansowanie, aby wypełnić lukę w swoim bilansie, co potencjalnie narażało transakcję na niebezpieczeństwo.

Jedna osoba poinformowana o błyskawicznym zbieraniu funduszy powiedziała, że ​​to, co zaczęło się od prośby o 1 miliard dolarów, do południa wyglądało bardziej na 5-6 miliardów dolarów.

Maj 2022, bieg do banku Terra Luna i ostateczny upadek LUNA Classic odbiły się echem na rynku kryptowalut, przynosząc w tym czasie pierwszą 7-tygodniową passę strat w historii Bitcoina.

Analitycy wskazują na podobieństwa między obecnym biegiem do banków po pieniądze dla FTX, z powodu dużej dziury budżetowej i tym, co stało się z Terra Luną na początku tego roku. Te obawy powodują wzrost obaw inwestorów o całą branżę kryptowalut.

Utrzymująca się groźba regulacji

Branża kryptowalut i organy regulacyjne od dawna nie dogadują się z powodu różnych nieporozumień lub braku zaufania do rzeczywistego przypadku użycia zasobów cyfrowych.

Bez ram roboczych dla regulacji sektora kryptograficznego, różne kraje i stany mają mnóstwo sprzecznych zasad dotyczących klasyfikacji kryptowalut jako aktywów i dokładnie tego, co stanowi legalny system płatności.

Brak jasności w tej kwestii wpływa na wzrost i innowacje w sektorze, a wielu analityków uważa, że ​​włączenie kryptowalut do głównego nurtu nie może nastąpić, dopóki nie zostanie uchwalony bardziej powszechnie uzgodniony i rozumiany zestaw praw.

Na aktywa ryzyka duży wpływ mają nastroje inwestorów, a trend ten rozciąga się na Bitcoina i altcoiny. Do tej pory zagrożenie nieprzyjaznymi przepisami dotyczącymi kryptowalut lub, w najgorszym przypadku, całkowitym zakazem, nadal wpływa na ceny kryptowalut niemal co miesiąc.

Po klęsce FTX regulatorzy mogą zacząć wzmagać rygorystyczne egzekwowanie, jak sygnalizują Niemcy, ogłaszając, że przyglądają się praktykom biznesowym Coinbase.

Przeczytaj także: Dla rynku Bitcoina, DXY to „klucz do wszystkiego”

Oszustwa i Ponzi spowodowały powtórkę spadku zaufania inwestorów

Oszustwa, schematy Ponzi i gwałtowna zmienność rynku również odegrały znaczącą rolę w załamaniu cen kryptowalut w 2022 roku. Złe wiadomości i wydarzenia, które zagrażają płynności rynku, zwykle powodują katastrofalne skutki z powodu braku regulacji, młodości branży kryptowalut i rynku, który jest stosunkowo niewielki w porównaniu z rynkami akcji.

Implozja Terra LUNA i Celsius Network, a także niewłaściwe wykorzystanie dźwigni finansowej i funduszy klientów przez Three Arrows Capital (3AC) były odpowiedzialne za kolejne uderzenia w ceny aktywów na rynku kryptowalut. Bitcoin jest obecnie największym aktywem pod względem kapitalizacji rynkowej w sektorze, a historycznie ceny altcoinów mają tendencję do podążania w dowolnym kierunku, w którym podąża cena BTC.

Gdy ekosystem Terra i LUNA zawalił się sam w sobie, cena Bitcoina uległa gwałtownej korekcie z powodu wielokrotnych likwidacji występujących w Terra – i nastroje inwestorów załamały się.

To samo stało się z jeszcze większą skalą, gdy Voyager, 3AC i Celsius upadły, wymazując dziesiątki miliardów funduszy inwestorów i protokołów.

Czego można się spodziewać do końca 2022–2023 roku?

Czynniki wpływające na spadające dzisiaj ceny na rynku kryptowalut są napędzane przez kryzys kapitałowy FTX w połączeniu z obawami inwestorów związanymi z poprzednimi niewypłacalnościami.

W międzyczasie apetyt inwestorów na ryzyko prawdopodobnie pozostanie stłumiony, a potencjalni inwestorzy kryptowalut mogą rozważyć oczekiwanie na sygnały, że inflacja w USA osiągnęła szczyt, a otoczenie regulacyjne stanie się bardziej przejrzyste.

Można oczekiwać także, że zwiększona zmienność i niepewność się utrzyma a spekulacja na nastrojach będzie kwitła. Co dla traderów nie jest najgorszym scenariuszem.

Może Cię zainteresuje:

BitcoinKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz