„Kryptowaluta poparta złotem jest lepsza, niż …” | Keiser i Schiff o bitcoinie, złocie i chińskim stablecoinie

Do niecodziennej wymiany zdań doszło ostatnio między Maxem Keiserem – popularnym komentatorem rynku kryptowalut, a Peterem Schiff’em, CEO Euro Pacific Capital. Sprawa dotyczy oczywiście bitcoina, a dokładniej pytania, czy chińska kryptowaluta może zagrozić pozycji BTC?

Bitcoin a sprawa chińska

W swoim niedawnym telewizyjnym wystąpieniu, Max Keiser poruszył temat Chin i bitcoina. Zdaniem analityka, Chiny aktualnie gromadzą potężne ilości złota – już niedługo mogą ogłosić, że ich całkowita zasobność w ten metal wynosi około 20 000 ton. Według Kaisera byłby to pierwszy krok przed kolejnym, ważniejszym ogłoszeniem. Nowa chińska kryptowaluta miałaby stać się rozwiązaniem problemu banknotów – mogłaby ostatecznie je wyprzeć.

Jak zwraca uwagę Keiser – w momentach kryzysu, ludzie zawsze wolą inwestować w metale szlachetne i bitcoina. Czy w takim razie połączeniem tych dwóch będzie rozwiązanie zaproponowane przez Chiny?

“Bitcoin został stworzony aby zaprzeczyć globalnemu, bankowemu establishmentowi – do walki z bankami centralnymi”

China Coin

Do słów Kaisera odniósł się Peter Schiff. Jego zdaniem nowa chińska kryptowaluta, potocznie już nazywana ChinaCoinem przede wszystkim umocni rynkową pozycję złota. Dla samego bitcoina będzie ona stwarzała zagrożenie, a możliwe że doprowadzi do wejścia w kolejny trwały cykl niedźwiedzia. 

“Kryptowaluta wspierana przez złoto jest znacznie lepsza niż kryptowaluta wspierana przez nic!”

Jak nietrudno się domyślić, słowa te wywołały niemałą wrzawę, a pod postem Schiffa pojawiły się komentarze zapewniające o wartości BTC wspieranej przez uniwersalne właściwości blockchaina. Schiff się jednak „nie poddaje”:

ChinaCoin – jak jest naprawdę?

W dyskusji tej istotny jest również jeden zapomniany fakt. Według dostępnych źródeł na temat ChinaCoin, projekt ten nie ma mieć pokrycia w złocie, a w chińskim yuanie.

Sprawa utworzenia tego typu aktywa opartego o złoto jest jednak bardzo ciekawa. Warto się zastanowić, jakie konsekwencje dla bitcoina mogłoby przynieść takie rozwiązanie. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

ChinyMax KeiserPeter Schiff
Komentarze (0)
Dodaj komentarz