Prawdopodobna podwyżka stóp w czerwcu obniża wycenę złota

Prawdopodobna podwyżka stóp w czerwcu obniża wycenę złota

Złoto po osiągnięciu szczytowych notowań na początku maja przeżywa intensywną korektę. Optymistyczne dane napływające z gospodarki USA oraz wysoką wciąż inflację można z powodzeniem obarczyć winą za niepowodzenia na złocie w ostatnich tygodniach.

Rynki oczekują podwyżki stóp w czerwcu o 25 pb

Złoto odnotowało spadki trzeci tydzień z rzędu. Rynki skupiły się na kolejnej podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych jaka może nastąpić w czerwcu. Oczekiwania dotyczące pauzy Fed spaliły na panewce.

Pomimo dotkliwej korekty, od początku roku cena złota wciąż rośnie o ponad 6%.

Kurs złota pod wpływem danych makro

Dane makro były głównym czynnikiem wpływającym na złoto pod koniec tygodnia, powiedział szef globalnej strategii surowcowej TD Securities, Bart Melek.

„Liczba dóbr trwałego użytku, wydatki osobiste i miary inflacji PCE były znacznie powyżej oczekiwań” – powiedział Melek.

„Inflacja nie tylko nie spada, ale preferowana miara inflacji Rezerwy Federalnej – bazowy wskaźnik cen PCE – wyniosła w kwietniu 4,7 proc.”.

Inflacja blisko 5% jest zbyt wysoka, aby Fed uzasadniał pauzę w czerwcu, a rynek to wycenia. Najnowsze oczekiwania rynku dają 60% szans na podwyżkę na posiedzeniu 13-14 czerwca, powiedział ekspert ds. metali szlachetnych Gainesville Coins Everett Millman.

„To duża zmiana względem wcześniejszych szacunków” – powiedział.

„Szybkość, z jaką dochodzi do tego rodzaju przeszacowań, przyciąga uwagę rynku złota. Szybkie zmiany oczekiwań sprzyjają większej zmienności”.

Co więcej, dolar amerykański radził sobie dobrze, a złoto zareagowało spadkiem.

„Uważamy, że ceny złota mogą być niskie przez większą część kwartału i prawdopodobnie na początku trzeciego kwartału” – powiedział Melek.

Przeczytaj także: Złoto pokazało potencjał – perspektywy bardzo obiecujące

Rynek źle wycenił intencje Fed

Ponieważ Fed skupił się na inflacji, niewiele prawdopodobnie wpłynie na bank centralny przed czerwcowym posiedzeniem. Millman dodał, że jedyną rzeczą, którą należy uważnie monitorować, jest debata na temat pułapu zadłużenia, ponieważ jakiekolwiek obniżenie ratingu kredytowego USA spowodowałoby napływ inwestorów do złota.

Sytuacja z pułapem zadłużenia może wpłynąć na złoto

Tymczasem negocjacje w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia rządu USA do 31,4 bilionów dolarów przed 1 czerwca napotkały w piątek pewne przeszkody. Wcześniej negocjatorzy Demokratów i Republiki zbliżali się do porozumienia w sprawie zniesienia limitu zadłużenia na dwa lata, przy jednoczesnym ograniczeniu niektórych wydatków.

„Poczyniliśmy postępy” – powiedział dziennikarzom główny negocjator republikański Garret Graves.

„Powiedziałem dwa dni temu, że osiągnęliśmy pewne postępy w niektórych kluczowych kwestiach. Ale nadal mamy poważne problemy, których nie udało nam się wypełnić luki w głównych wymaganiach dotyczących pracy”.

Poziomy cen złota do obserwacji

Następny poziom wsparcia dla złota to 1940 USD za uncję, powiedział Millman. Poniżej tego inwestorzy powinni obserwować 1915 USD i 1900 USD.

Analitycy nie wykluczają ruchu w dół do 1900 USD.

„Stałe wsparcie wynosi około 1900–1896 USD” – powiedział Melek.

Jest zbyt wcześnie, aby mówić o dnie na złocie. Żółty metal spadł o ponad 125 dolarów w ciągu kilku tygodni, kiedy osiągnął rekordowe poziomy, powiedział starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly.

„Rynek mówi nam, że zobaczymy kolejną podwyżkę stóp procentowych w czerwcu i być może w lipcu. Złoto tego nie lubi” – powiedział Cholly.

„Gdzieś pomiędzy przedziałem 1950-1925 USD na sierpniowych kontraktach futures inwestorzy znajdą wsparcie, a rynek utworzy bazę, zanim zacznie rosnąć” – powiedział.

Kalendarz na przyszły tydzień:

Wtorek: zaufanie konsumentów CB w USA

Środa: oferty pracy w US JOLTs, Beige Book

Czwartek: liczba nowych bezrobotnych w USA, zatrudnienie pozarolnicze ADP w USA, ISM dla przemysłu PMI w USA

Piątek: dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w USA

Może Cię zainteresuje:

InflacjaStopy procentowe FEDUSAZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz