Polska kupiła w kwietniu 15 ton złota. Najwięcej od 3 lat

Polska kupiła w kwietniu 15 ton złota. Najwięcej od 3 lat

Nie tylko Polacy pokochali złoto i coraz chętniej w nie inwestują. Narodowy Bank Polski, kierowany przez profesora Glapińskiego szczególnie polubił żółty metal szlachetny. Jak podaje w komunikacie NBP kupił w kwietniu 14,8 ton złota, co było największym zakupem od czerwca 2019 roku. Nie jest żadną przesadą powiedzenie, że zwiększanie rezerw w złocie pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa każdej społeczności od rodziny po obywateli. To są z pewnością dobrze wydane pieniądze podatników.

Narodowy Bank Polski zwiększa rezerwy w złocie

Według NBP, krajowe rezerwy złota wzrosły w zeszłym miesiącu do 7,828 mln uncji trojańskich (243,5 ton metrycznych) z 7,352 mln. Był to największy wzrost od czerwca 2019 r., kiedy to polskie rezerwy wzrosły o 94,9 ton.

Wartość rezerw złota NBP rośnie

Wartość złota, w tym depozytów złota i wymiany złota, wzrosła w kwietniu do 15,52 mld USD z 14,55 mld USD.

Kwietniowy zakup następuje również po tym, jak prezes Banku Adam Glapiński powiedział w 2021 r., że Polska planuje zakupić 100 ton do swoich zasobów złota, aby przygotować się na „najbardziej niesprzyjające okoliczności”.

„Dlaczego bank centralny jest właścicielem złota? Ponieważ złoto zachowa swoją wartość nawet wtedy, gdy ktoś odetnie zasilanie światowego systemu finansowego” – powiedział lokalnej gazecie Glapiński.

„Oczywiście nie zakładamy, że tak się stanie. Ale jak to się mówi – przezorny zawsze jest ubezpieczony. A bank centralny musi być przygotowany na nawet najbardziej niesprzyjające okoliczności. Dlatego dla złota widzimy szczególne miejsce w naszym procesie zarządzania walutami”.

Oznacza to, że może nastąpić więcej zakupów, powiedział Colin Hamilton, dyrektor zarządzający BMO Capital Markets.

„Spodziewamy się, że zakupy przez banki centralne utrzymają się w tym roku na wysokim poziomie (+596 ton), co będzie sprzyjać cenom złota i nastrojom” – powiedział Hamilton.

Przeczytaj także: Złoto pokazało potencjał – perspektywy bardzo obiecujące

Banki centralne napędzają ceny złota

Kupowanie złota przez banki centralne było jedną z sił napędowych wyższych cen złota w tym roku.

Według Światowej Rady Złota, inne banki centralne, które kupiły złoto w kwietniu, to Ludowy Bank Chin, Czeski Bank Narodowy i Bank Centralny Mongolii, odpowiednio 8,1 tony, 1,8 tony i 1 tona.

Z drugiej strony szacuje się, że Bank Centralny Turcji sprzedał w kwietniu oszałamiające 80,8 ton złota, aby zaspokoić rosnący popyt krajowy. Po zakupieniu w zeszłym roku największej ilości złota niż jakikolwiek inny bank centralny, Turcja zaczęła sprzedawać złoto w marcu i kwietniu, aby zaspokoić rosnący popyt krajowy – poinformowała WGC. Miało to na celu ograniczenie konieczności importu złota, które obciąża deficyt obrotów bieżących Turcji.

Turcja odnotowała gwałtowny wzrost popytu na złoto, ponieważ obywatele przyjęli metal szlachetny jako zabezpieczenie przed inflacją, która w pewnym momencie przekroczyła 85% w ubiegłym roku, oraz dewaluacją lokalnej waluty.

Korekta na złocie może dobiegać końca

Po osiągnięciu nowych szczytów kurs złota zanotował korektę, która najwidoczniej słabnie. Stabilizacja cen osiągnięta w ostatnich dniach zatrzymała kurs na mocnym wsparciu w okolicach 1970 USD. Na wykresie tygodniowym widoczne są już dwa długie cienie sugerujące, że rynek na teraz korektę chce zakończyć.

Może Cię zainteresuje:

Narodowy Bank PolskiPolskaZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz