Portfolio idealne, czyli 9 obszarów inwestycyjnych dla krypto-świeżaków

Kluczem do do optymalnej dywersyfikacji portfela jest wiedza na temat możliwości, które podsuwa nam rynek…

Kiedy po raz pierwszy dotykasz tematu kryptowalut możesz być zaintrygowany informacjami o przełomowej technologii blockchain lub opowieścią znajomego o tym, jak z zainwestowanych 100 USD wyciągnął z rynku 10 000 USD. Dość szybko zdajesz sobie jednak sprawę, że recepta na sukces nie opiera się wyłącznie o Bitcoin, Ethereum czy Dogecoin.

Według danych CoinMarketCap, rynek aktywów cyfrowych oferuje aktualnie dostęp do ponad 16 000 różnych kryptowalut i tokenów. Liczba ta nabiera większego sensu dopiero wówczas, gdy zdasz sobie sprawę z faktu, że technologia blockchain i kryptowaluty miewają znacznie szersze zastosowania niż „cyfrowa gotówka”.

Warto zatem rzucić nieco światła na opcje, które w kontekście wyboru składników Twojego portfolio inwestycyjnego podsuwa Ci rynek. Rzecz jasna, trudno w ramach jednego, krótkiego artykułu, o omówienie wszystkich z nich. Nie chodzi również o to, aby omawiać szczegółowo poszczególne projekty. Chodzi raczej o to, aby przedstawić jedne z najbardziej ekscytujących i rokujących segmentów tego rynku i wymienić z każdego z nich po kilka przykładów. Już samo to powinno zaciekawić Cię na tyle, aby kolejną rzeczą po przeczytaniu tego tekstu stał się Twój dalszy research i zagłębienie się w to, co rynek ma Ci do zaoferowania.

UWAGA:

Ten tekst nie jest poradą inwestycyjną. Niektóre z wymienionych tu projektów to nowe i niezwykle ryzykowne opcje. Inne to dobrze ugruntowane i znacznie bezpieczniejsze inwestycje (w kontekście kryptowalut). Warto pamiętać, cały rynek charakteryzuje się cały czas wysokim stopniem spekulacji i zmienności. W związku z powyższym, zanim zainwestujesz w kryptowaluty, zadaj sobie pewne pytania…

Kryptowaluty a tokeny

Jeszcze jedna, istotna uwaga. Technicznie rzecz biorąc, „kryptowaluta” jest natywną walutą blockchaina, taką jak ETH w Ethereum lub BTC na Bitcoinie. Z drugiej strony „token” jest walutą projektu strony trzeciej zbudowanego na jednym z istniejących już blockchainów. Zobaczysz, że większość wyszczególnionych tu przykładów będzie tokenami.

Z punktu widzenia inwestora, powyższe rozróżnienie może nie być aż tak istotne. Zwróć uwagę, ze wiele osób nadal używa obydwu terminów zamiennie. Ty już nie musisz.

***

Przejdźmy do rzeczy i zacznijmy od jednej z najbardziej popularnych kategorii aktywów cyfrowych, w które możemy inwestować: tokenów giełd kryptowalutowych.

1. Aktywa scentralizowanych giełd kryptowalut

Jednym z pierwszych miejsc, w których zetkniesz się z kryptowalutami może być jedna z dużych giełd, takich jak Binance, KuCoin, FTX lub Crypto.com. Oprócz bitcoina, ethereum i wielu innych kryptowalut, giełdy te umożliwiają również kupowanie ich własnych tokenów.

Zapotrzebowanie na tokeny giełdowe wynika z korzyści, jakie zapewniają one swoim właścicielom. Chociaż różnią się one w zależności od giełdy, oferowaną przez nie powszechnie opcją jest możliwość stakingu (blokowanie tokenów na pewien czas w zamian za określony % zysku), możliwość tradingu z niższymi opłatami, czy otrzymanie większych nagród za polecenie nowych użytkowników.

źródło: KuCoin

Właśnie ta kategoria stała się w ostatnich latach doskonałą inwestycją, czerpiąc korzyści z ogólnego wzrostu obrotu kryptowalutami i milionów nowych inwestorów wchodzących w ten sektor.

Oto lista przykładów, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Binance (BNB). Zdecydowanie największa z giełd z kapitalizacją rynkową 90 mld USD, co oznacza wzrost o 1700% w ciągu roku.
  • Crypto.com (CRO). Kapitalizacja rynkowa 14 miliardów dolarów, wzrost o 800% w ciągu roku.
  • FTX (FTT). Kapitalizacja rynkowa 5,5 mld USD, wzrost o 750% w ciągu roku.
  • KuCoin (KCS). Kapitalizacja rynkowa 1,8 mld USD, wzrost o 2750% w ciągu roku.
  • Gate (GT). Kapitalizacja rynkowa 1 mld USD, wzrost o 1300% w ciągu roku.
  • Huobi (HT). Kapitalizacja rynkowa 1,6 mld USD, wzrost o 160% w ciągu roku.

2. Zdecentralizowane giełdy (DEX)

Decentralizacja zawsze była jednym z głównych celów twórców i entuzjastów kryptowalut. Skupienie wokół tego zagadnienia dało również początek nowej gałęzi branży znanej jako zdecentralizowane finanse (DeFi).

DeFi to zasadniczo dziedzina wszystkich usług finansowych, które znasz z tradycyjnego świata finansów, ale zbudowana w sposób zdecentralizowany i działająca bez pośredników, takich jak rząd, banki i inne instytucje.

Jest to pod wieloma względami bardzo szeroka i szybko rozwijająca się dziedzina. Jedną z jej pierwszych reprezentacji, które cały czas dynamicznie się rozwijają, są zdecentralizowane giełdy (DEX-y).

Całkowita wartość środków zablokowanych w ramach DeFi wynosi obecnie 250 miliardów dolarów, w porównaniu z ~500 000 dolarów 3 lata temu:

Źródło: DeFi Llama

Podobnie jak w przypadku bardziej tradycyjnych giełd kryptowalut, DEX pozwala zamienić jeden walor cyfrowy na drugi. Robi to jednak bez konieczności uwzględniania w tym procesie dużych korporacji działających jako pośrednicy, wymagających przedstawienia danych osobowych, a czasami pobierających wysokie opłaty. DEX pozwala zasadniczo handlować bezpośrednio z innymi ludźmi.

Zastanawiasz się, jak faktycznie działają DEX-y i co Ty, jako użytkownik, możesz na nich robić? – zobacz tutaj.

Pomimo niezwykłego poziomu swojej popularności, DEX-y nadal stanowią zaledwie ułamek całkowitego wolumenu obrotu branży. Mają jeszcze dużo miejsca na rozwój w przyszłości. To nasza szansa jako wczesnych inwestorów.

UniSwap i PancakeSwap to dwa najpopularniejsze DEX-y

Liderem mierzonym kapitalizacją rynkową i wolumenem obrotu jest UniSwap. W gronie największych konkurentów tego DEX-a znajdują się: PancakeSwap, Curve Finance, dYdX, TraderJoe, 1inch i SushiSwap.

Dostępna jest jednak duża i stale rosnąca liczba DEX-ów. Ich lista na CoinMarketCap liczy sobie obecnie 138 pozycji. Wyszczególnione na niej projekty znajdują się na bardzo różnych etapach dojrzałości, z różną liczbą walorów i dostępnym wymiarem płynności.

Oto jedne z najbardziej popularnych DEX-ów:

  • UniSwap (UNI). Kapitalizacja rynkowa 7 miliardów dolarów, wzrost o 350% w ciągu roku.
  • PancakeSwap (CAKE). Kapitalizacja rynkowa 3 mld USD, wzrost o 2900% w ciągu roku.
  • Curve (CRV). Kapitalizacja rynkowa 1,6 mld USD, wzrost o 550% w ciągu roku.
  • dYdX (DYDX). Kapitalizacja rynkowa 0,6 mld USD, spadła o 25% od wprowadzenia tokena we wrześniu 2021 r.
  • TraderJoe (JOE). Kapitalizacja rynkowa 0,4 mld USD, wzrost o 9500% od wprowadzenia tokena w sierpniu 2021 r.
  • 1inch (1INCH). Kapitalizacja rynkowa 1,1 mld USD, o 15% więcej od wprowadzenia tokena rok temu.
  • SushiSwap (SUSHI). Kapitalizacja rynkowa 1,2 mld USD, wzrost o 125% w ciągu roku.

3. Platformy pożyczkowe

Inną podkategorią DeFi, o której warto wspomnieć, są platformy pożyczkowe. Pożyczanie pieniędzy, któe jest powszechną praktyką w świecie tradycyjnych usług finansowych i bankowych, bardzo szybko trafiło również do świata kryptowalut.

Technologia blockchain umożliwia jednak procesowanie takich usług w znacznie szybszy, łatwiejszy i całkowicie zdecentralizowany sposób. Ludzie mogą z łatwością zarówno zaciągać pożyczki na jednej z wielu dostępnych platform pożyczkowych, jak również udzielać ich innym.

Platformy te wykorzystują własne tokeny do zasilania swoich ekosystemów na różne sposoby. Są one wypłacane pożyczkodawcom w zamian za pożyczane przez nich zasoby cyfrowe. Aby zapewnić bezpieczeństwo i płynność systemu możesz je stakować, a w zamian zarabiać odsetki i uzyskiwać prawo głosu odnoście wprowadzania potencjalnych usprawnień bądź zmian w ramach określonych protokołów.

Jednymi z najpopularniejszych platform tego rodzaju są: Compound, Aave i Maker. Cały czas jednak powstają nowe, co daje nam wiele możliwości w tej dziedzinie. Godnymi uwagi są również: Cream Finance, Alchemix, Venus, TrueFi, Notional Finance i Solend.

W ścisłej czołówce zainteresowania inwestorów znajdują się:

  • Aave (AAVE). Kapitalizacja rynkowa 2,4 mld USD, wzrost o 110% w ciągu roku.
  • Maker (MKR). Kapitalizacja rynkowa 2,2 mld USD, wzrost o 350% w ciągu roku.
  • Compound (COMP). Kapitalizacja rynkowa 1,2 mld USD, wzrost o 30% w ciągu roku.
  • Alchemix (ALCX). Kapitalizacja rynkowa 0,2 mld USD, spadła o 60% od wprowadzenia tokena w lutym 2021 r.
  • Venus (XVS). Kapitalizacja rynkowa 0,2 mld USD, wzrost o 350% w ciągu roku.
  • TrueFi (TRU). Kapitalizacja rynkowa 0,15 mld USD, wzrost o 110% w ciągu roku.
  • Solend (SLND). Kapitalizacja rynkowa 34 mln USD, spadła o 40% od czasu wprowadzenia tokena w listopadzie 2021 r.
  • Cream Finance (CREAM). 26 mln USD kapitalizacji rynkowej, spadek o 50% w ciągu roku.
  • Notional Finance (NOTE). Kapitalizacja rynkowa 6 mln USD, spadła o 60% od czasu wprowadzenia tokena w listopadzie 2021 r.

4. Metaverse

Chociaż definicja metaversu jako takiego cały czas się kształtuje i podlega cyklicznym zmianom, większość ludzi wydaje zgadzać się co do tego, że „metaverse” ​​odnosi się interakcji w ramach rzeczywistości rozszerzonej i VR, często z elementem społecznościowym. Zasadniczo chodzi o życie w cyfrowym świecie.

Biorąc pod uwagę szeroką i niejasną jeszcze do końca definicję można argumentować, że wiele firm i aktywów cyfrowych coraz częściej i mocniej angażuje się w rozwój tego trendu. Na tym, nadal wczesnym etapie, wiele projektów jest jednak w rzeczywistości grami (P2E), które można „podciągać” pod metaverse w większym bądź mniejszym stopniu.

Projekty takie jak The Sandbox i Decentraland budują ogromne wirtualne światy 3D, w których twórcy i firmy mogą budować własne miejsca spotkań, ułatwiać interakcje między ludźmi, robienie zakupów, podziwianie sztuki, a nawet tworzenie własnych gier.

Jako, że te wirtualne światy działają zasadniczo jako mikro-gospodarki, z własnymi nieruchomościami, rynkami i wydarzeniami, sensowne stało się, aby miały własne cyfrowe waluty.

Podczas gdy wiele tokenów metaverse zdążyło już odnotować niebagatelne wzrosty ceny, nadal mogą stanowić świetną okazję do długoterminowych inwestycji.

Oto kilka z najbardziej popularnych ekosystemów tego sektora:

  • The Sandbox (SAND). Kapitalizacja rynkowa 5 miliardów dolarów, wzrost o 10 000% w ciągu roku.
  • Decentraland (MANA). Kapitalizacja rynkowa 4,4 mld USD, wzrost o 3700% w ciągu roku.
  • Somnium Space (CUBE). Kapitalizacja rynkowa 0,2 mld USD, wzrost o 3200% w ciągu roku.
  • Wilder World (WILD). Kapitalizacja rynkowa 0,3 mld USD, wzrost o 600% od wprowadzenia tokena w maju 2021 r.

5. Play to Earn

Innym ekscytującym przypadkiem użycia aktywów cyfrowych są gry. Podobnie jak w przypadku wirtualnych światów opisanych powyżej, wiele gier zbudowało wewnątrz i wokół siebie prężnie działające gospodarki, w których ludzie konkurują o nagrody, kupują i sprzedają zasoby cyfrowe, ulepszają swoje awatary w grze itd.

Ta koncepcja nie jest niczym nowym i wielu graczy dobrze ją zna. Nowością jest użycie tokenów cyfrowych w miejsce punktów lub kredytów, które – co do zasady – można było wykorzystać tylko w danej grze i nie można było nimi handlować ani wymieniać ich na prawdziwe pieniądze poza granicami jej ekosystemu.

Jednym z najbardziej znanych przykładów tego typu gier jest Axie Infinity z ponad 1,5 miliona aktywnych graczy dziennie! Warto podkreślić, że jeszcze na początku 2020 roku, w Axie Infinity grało dziennie około 5000 osób.

W pogoni za sukcesem Axie powstało wiele nowych gier, które zaczęło stosować cyfrowe waluty (i cały czas pojawiają się nowe). Umożliwiają inwestowanie w ich tokeny zarówno przedpremierowo, jak i później – na rynku wtórnym.

Naturalnym jest, że jako inwestor będziesz chciał inwestować w gry, które są wciągające, zostały stworzone przez wybitne zespoły i skupiają wokół siebie silne i mocno zintegrowane społeczności. Rozważając opcję inwestycji w tokeny P2E warto również, abyś zrozumiał specyficzny model użyteczności i wartości ich tokenów (będzie się to różnić w zależności od gry).

Pojawiają się również platformy, narzędzia i gildie związane z grami, niektóre z własnymi tokenami, w które możemy inwestować. Warto w tym miejscu wymienić chociażby Gala Games i Yield Guild Games.


O jakich projektach P2E warto poczytać więcej?

  • Axie Infinity (AXS). Kapitalizacja rynkowa 7 mld USD, wzrost o 13 700% w ciągu roku.
  • Gala Games (GALA). Kapitalizacja rynkowa 3,6 mld USD, wzrost o 177 000% w ciągu roku.
  • Yield Guild Games (YGG). Kapitalizacja rynkowa 0,5 mld USD, wzrosła o 220% od wprowadzenia tokena w lipcu 2021 r.
  • Vulcan Forged (PYR). 0,4 mld USD kapitalizacji rynkowej, wzrost o 1000% od wprowadzenia tokena w kwietniu 2021 r.
  • Star Atlas (ATLAS). Kapitalizacja rynkowa 0,3 mld USD, o 50% większa od wprowadzenia tokena we wrześniu 2021 r.
  • Gods Unchained (GODS). Kapitalizacja rynkowa 0,2 mld USD, wzrost o 20% od wprowadzenia tokena w październiku 2021 r.
  • Thetan Arena (THG). Wzrost o 450% od wprowadzenia tokena we wrześniu 2021 roku.

6. Launchpady

Wiele nowych gier i innych projektów kryptowalutowych uruchamia swoje tokeny na tak zwanych launchpadach. Platformy te pozwalają ludziom inwestować w token nowego projektu od pierwszego dnia istnienia w nadziei, że doświadczą one wzrostów cen, które pozwolą na zaksięgowanie oczekiwanych, wysokich zysków.

Launchpady GameFI, Polkastarter i UniCrypt

Każda z tych platform ma również swój własny natywny token, którego posiadanie i staking stanowi często wymóg względem osób, które chciałyby uzyskać dostęp do możliwości zainwestowania w nowe projekty. Taki token pozwala także zainwestować w sam launchpad i zarabiać wraz ze wzrostem popularności uruchamianych na nim projektów.

Oto najbardziej popularne launchpady:

  • Polkastarter (POLS). Kapitalizacja rynkowa 0,3 mld USD, wzrost o 550% w ciągu roku.
  • GameFI (GAFI). Wzrost o 500% od uruchomienia tokena we wrześniu 2021 roku.
  • UniCrypt (UNCX). Kapitalizacja rynkowa 24 mln USD, wzrost o 2200% w ciągu roku.
  • Project SEED (SHILL). Spadek o 70% od uruchomienia tokena w listopadzie 2021 r.
  • TrustPad (TPAD). Wzrost o 25% od wprowadzenia tokena w maju 2021 roku.

7. Blockchainy

Jak wspomniano na początku, „kryptowaluta” jest natywną walutą łańcucha bloków, podczas gdy „tokeny” są tworzone na bazie istniejących łańcuchów bloków. Z tego powodu blockchainy czerpią korzyści ze zwiększonej liczby i popularności projektów i aplikacji, które są budowane i wykorzystywane na ich bazie.

Jako inwestorzy możemy zatem czerpać korzyści z ciągłego sukcesu kryptowalut bez konieczności wybierania poszczególnych sektorów lub projektów, w które chcemy inwestować, lokują FIAT bezpośrednio w infrastrukturę bazową – kupując kryptowalutę.

Te kryptowaluty są wykorzystywane do napędzania aktywności i transakcji na odpowiednich łańcuchach bloków, czy to w DeFi, grach, metaverse czy NFT.

Interesują nas blockchainy, które zapewniają coś, co nazywa się „smart kontraktami” i solidną podstawę, na której deweloperzy mogą budować zdecentralizowane aplikacje. Z tego powodu do poniższej kategorii trudno (być może „póki co”) zaliczyć Bitcoina (BTC). Zdecydowanym liderem wśród środowisk smart kontraktów pozostaje Ethereum.

Tak czy inaczej, wiele alternatywnych łańcuchów bloków zbudowało wokół własnych, unikalnych propozycji wartości prężnie funkcjonujące ekosystemy. Solana, WAX i Tezos mają dobrze prosperujące rynki NFT, a Terra, Avalanche i Cardano depczą im po piętach. Jeszcze inne projekty skupiają się na byciu najlepszą podstawą dla aplikacji DeFi.

Podsumowując:

  • Ethereum (ETH). 500 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej, wzrost o 600% w ciągu roku.
  • Binance (BNB). Kapitalizacja rynkowa 90 mld USD, wzrost o 1700% w ciągu roku.
  • Solana (SOL). Kapitalizacja rynkowa 55 miliardów dolarów, wzrost o 10 000% w ciągu roku.
  • Terra (LUNA). Kapitalizacja rynkowa 25 miliardów dolarów, wzrost o 13 800% w ciągu roku.
  • Avalanche (AVAX). Kapitalizacja rynkowa 25 miliardów dolarów, wzrost o 3000% w ciągu roku.
  • Tezos (XTZ). Kapitalizacja rynkowa 4 mld USD, wzrost o 100% w ciągu roku.
  • WAX (WAXP). Kapitalizacja rynkowa 0,9 mld USD, wzrost o 1,100% w ciągu roku.

8. Rozwiązania skalujące

Jedną z rzeczy, które umożliwiły rozwój tak wielu konkurentom Ethereum jest fakt, że przed tym łańcuchem bloków cały czas stoją pewne wyzwania i problemy. Jednym z podstawowych problemów Ethereum jest ten związany z kwestią skalowania, ponieważ po prostu nie radzi sobie z liczbą transakcji zachodzących w sieci. Kiedy Ethereum jest przeciążone, prowadzi to do bardzo wysokich opłat transakcyjnych, co zasadniczo czyni go bezużytecznym w codziennych transakcjach.

Na szczęście dla nas – jako użytkowników i inwestorów – rozwiązania skalujące zostały zbudowane specjalnie po to, aby rozwiązać problem ograniczonej skalowalności, przenosząc transakcje z samego łańcucha bloków Ethereum na łańcuchy boczne lub rozwiązania „warstwy 2”.

Wyraźnym liderem w tej kategorii jest Polygon, który przewyższył niedawno samo Ethereum pod względem codziennych aktywnych adresów.

Inne rozwiązania z tej kategorii cały czas dojrzewają, nawiązując własne, duże partnerstwa i udowadniając swoją wartość. Kupując tokeny tych rozwiązań stawiamy na Ethereum jako „warstwę rozliczeniową” i rozwiązania skalujące jako „warstwę wykonawczą”, co jest tezą, którą wiele osób, w tym sam założyciel Ethereum, jest bardzo podekscytowanych.

Na które projekty w zakresie skalowania warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Polygon (MATIC). 15 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej, wzrost o 11 000% w ciągu roku.
  • Immutable X (IMX). Kapitalizacja rynkowa 1 mld USD, cena bez zmian od wprowadzenia tokena w listopadzie 2021 r.
  • Loopring (LRC). Kapitalizacja rynkowa 2,8 mld USD, wzrost o 1200% w ciągu roku.
  • Boba (BOBA). Kapitalizacja rynkowa 0,5 mld USD, wzrost o 200% od wprowadzenia tokena w listopadzie 2021 r.

9. Cyfrowe złoto

Chociaż Bitcoin jest łańcuchem bloków, takim jak Ethereum, Solana i inne wspomniane wcześniej, nie jest wykorzystywany do tych samych celów przez użytkowników czy inwestorów (przynajmniej nie w tym momencie):

Bitcoin nie ma silnego ekosystemu DeFi ani dużej społeczności programistów budujących gry, NFT lub aplikacje metaverse. Większość ludzi zrezygnowała nawet z oryginalnego przypadku użycia bitcoina jako „cyfrowego pieniądza”.

Król kryptowalut stał się raczej tym, co ludzie nazywają „store of value”. Stał się cyfrowym złotem. Jego stała podaż sprawia, że ​​jest odporny na inflację, w przeciwieństwie do zwykłego pieniądza fiducjarnego.

Pomimo wszystkich rzeczy, którymi Bitcoin nie jest, nadal jest największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej z ogromną społecznością zagorzałych zwolenników i wsparciem ze strony dużych inwestorów instytucjonalnych.

Słowem podsumowania

Jeśli czytasz ten artykuł w ramach swojego wejścia w świat inwestowania w kryptowaluty, jest wysoce prawdopodobne, że otworzył ci on oczy na wiele przypadków użycia tej technologii i możliwości, które otwiera przed Tobą jako inwestorem.

Kategorii, które można by tu uwzględnić, jest jeszcze bardzo wiele. Przykładowo, dużo dzieje się w dziedzinie rozrywki, mediów i przesyłania strumieniowego – kilka projektów zapewnia już narzędzia i infrastrukturę w ramach wymienionych powyżej kategorii.

Na razie jednak – zakładając, że jesteś w branży kryptowalut nowy – zapoznaj się z tym, co oferują najbardziej popularne projekty cyfrowe, które funkcjonują na rynku tu i teraz:

  • Tokeny scentralizowanych giełd, takich jak Binance (BNB), KuCoin (KCS) i FTX (FTT).
  • Zdecentralizowane giełdy, takie jak Uniswap (UNI), dYdX (DYDX) i TraderJoe (JOE).
  • Platformy pożyczkowe, takie jak Compound (COMP), Aave (AAVE) i Maker (MKR).
  • Tokeny Metaverse, takie jak The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA) i Somnium Space (CUBE).
  • Gry takie jak Axie Infinity (AXS), Gods Unchained (GODS) i Vulcan Forged (PYR).
  • Launchpady, takie jak GameFI (GAFI), Polkastarter (POLS) i TrustPad (TPAD).
  • Blockchainy, takie jak Ethereum (ETH), Solana (SOL) i Avalanche (AVAX).
  • Rozwiązania skalujące, takie jak Polygon (MATIC), Loopring (LRC) i Immutable X (IMX).
  • Cyfrowe złoto, znane również jako Bitcoin (BTC).

źródło: link

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

InwestycjeKryptowalutyportfolio
Komentarze (0)
Dodaj komentarz