Pojawiają się opinie, jakoby bitcoin miał odrzucić dalszą presję na spadek ceny. Dlaczego? Już za cztery dni kolejna, automatyczna korekta trudności wydobycia w sieci. Szacuje się, że jej wymiar wyniesie nawet 8,3%, co oznacza największy spadek wskaźnika w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Jak ma się do tego hash rate Bitcoina?
Powtórka z czerwca?
Przypomnijmy, że trudność wydobycia to podstawowa miara konkurencji między górnikami Bitcoin w zmaganiach o nagrodę za wydobycie bloku. Wraz z tą rywalizacją, w parze idą informacje o ogólnym stanie sektora górniczego.
Automatyczne korekty trudności wydobycia spełniają jeszcze ważniejszą funkcję. Pozwalają Bitcoinowi utrzymać się na uniezależnienie się od price action BTC i kilku innych czynników.
W czerwcu tego roku poziom trudności spadł o 9,3%, po poprzednim spadku o 6,3%. Stanowiło to, bez wątpienia, kulminację wstrząsu branży po majowym halvingu Bitcoina.
Halving zmniejszył wysokość nagrody za wydobycie bloku o 50%. Spowodowało to wyraźnie odczuwalną zmianę w zakresie dynamiki generowania zysków przez górników, którzy dysponowali koparkami starszej generacji. Dwie następujące po sobie korekty trudności otworzyły nowe możliwości dla mniej wydajnych górników. Niedługo potem trudność została skorygowana w górę o prawie 15%.
Ostatnie kłody pod nogami Bitcoina?
To, że Bitcoin bezskutecznie próbował złamać opór 14 000 USD po raz pierwszy od prawie 18 miesięcy, może wiązać się z okresem dłuższego cofnięcia od tego poziomu.
Warto cały czas pamiętać, że prawie żaden techniczny poziom oporu nie mieści się w przedziale od 14000 USD do dotychczasowego ATH wynoszącego 20 000 USD z 2017 roku:
Hash rate, opłaty transakcyjne i pora deszczowa w Chinach
Deweloper Matt Odell zwrócił uwagę na rezultat zmniejszonej aktywności górników. Chodzi o większe opłaty transakcyjne w sieci, które wzrosły o prawie 200%.
Odell podsumował cały proces w następujących słowach:
Why are bitcoin transaction fees up?
— Matt Odell (@matt_odell) October 27, 2020
(1) rainy season ended in china -> increased energy prices for hydro -> hash rate falling as miners transition to cheaper power -> blocks mined less frequently until difficulty adjustment
(2) bitcoin price pumps -> transaction demand pumps pic.twitter.com/sC0nnNc4Q2
„Pora deszczowa w Chinach zakończona -> wzrost cen energii wodnej -> spadek hash rate, gdy górnicy przechodzą na tańszą energię -> bloki wydobywają rzadziej do czasu dostosowania poziomu trudności.”
Po czerwcu, price action BTC spadało powoli wraz z poziomem trudności i hash rate sieci Bitcoin. Następnie, gdy oba wskaźniki wzrosły, cena wróciła do góry. Zdecydowanie wzmacnia to znaczenie popularnej teorii, że cena podąża za fundamentami. W tym przypadku za hash rate. Jeżeli chcecie poczytać więcej na ten temat, możecie zrobić to tutaj:
źródło grafiki tytułowej: tutaj
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.