Hugh Hendry, zarządzający niegdyś funduszem Eclectica Asset Management, który obracał 1,3 mld USD. Kolejny raz gościł na łamach Bloomberga. Niegdyś miliarder – dziś jego majątek trudno oszacować. Znany ze specyficznego (zazwyczaj krytycznego) podejścia do polityki Fed, wolnościowych idei oraz kontrariańskiego stylu. Dziś brytyjski finansista kojarzony jest głównie z wywiadów i działalności edukacyjnej. Wyjątkowy styl inwestowania pozwolił mu zarobić fortunę na krachu finansowym z 2008 roku. Wielokrotnie tworzył prognozy makro, które różniły się od średniej. Co więcej, ostatecznie okazywały się trafne (wyjątkowa rzadkość). Obecnie kojarzony jest przede wszystkim z Eclectica Macro. Hendry wypowiedział się na temat polityki banków centralnych, złota i Bitcoina. Co powiedział?
Wywiad
Eclectica Asset Management: https://aum13f.com/firm/eclectica-asset-management-llp
- Hendry uważa, że świat od 30 lat rynek funkcjonuje w świecie 'błędnej polityki banków centralnych’. Jej efekty staną się coraz bardziej widoczne.
- Przytoczył anegdotę. Jego ulubiona kawiarnia, z drogą 'latte’ została zamknięta. Z powodu podnosienia czynszu przez właściciela nieruchomości
- Hendry odbiera to w ciekawy sposób. Widzi to jako dowód na to, że ludzie chcą utrzymać 'yieldy’ za wszelką cenę w obliczu inflacji. Ale nie ma drzew rosnących do nieba. Gdy nikt nie zaakceptuje już wygórowanej ceny czynszu – ta będzie musiała spaść.
- Gospodarz programu zapytała Hendry’ego – co w takim razie kupować, jak się zabezpieczyć na tak wyjątkowe środowisko? Może złoto?
Złoto czy Bitcoin?
Hendry przyznał, że złoto to defensywne aktywo ale pokręcił nosem. Rzucił 'Przecież jesteśmy w Bloombergu, szukamy grubych ryb – zgadza sie?’. W jego ocenie kilkukrotny wzrost kapitalizacji złota jest abstrakcją i nigdy się nie wydarzy. Stwierdził, że widział w życiu wiele dziwnych rzeczy na rynku ale taki obrót sprawy zaskoczyłby nawet jego. Trzykrotny wzrost cen złota zrównałby jego kapitalizację z amerykańskim rynkiem akcji (ok. 40 bln USD wartości). Hendry uważa, że to niemożliwe nawet jeśli ceny akcji spadną. Ale Bitcoin? Tu weteran rynku finansowego widzi potencjal – giganci złożyli ostatnio masowo wniosko o rejestrację spotowych ETF-ów.
Idąc dalej Hendry uważa, że złoto nie oferuje dużej premii za ryzyko. 'Wybieram Bitcoina’ – wskazał, że BlackRock czy Fidelity to 'insajderzy’ i wiedzą co robią. Nie robią niczego żeby przegrać. Stawiają na wygrane konie. Nawet jeśli całe crypto upadnie, Bitcoin to 'commodity’ (towar) i będzie regulowany przez CFTC. Hendry wskazał, że Grayscale Bitcoin Trust niemal na pewno zamieni się w ETF jeśli wnioski gigantów zostaną zaakceptowane. Wciąż oferuje niemal 40% premii do ceny spot. W ostatnim czasie inny miliarder, Ray Dalio podkreślił wagę dywersyfikacji przez nabywanie nieskorelowanych ze sobą aktywów. Bitcoin spełnia te założenia dzisiaj. Jego korelacja z Nasdaq i złotem w ostatnim czasie została złamana. Wg. Hendry’ego, Bitcoin (w przeciwieństwie do złota) z powodzeniem może zyskać 300%. Nawet wówczas jego kapitalizacja nadal nie będzie potężna. W ocenie Hendry’ego premia za ryzyko dla Bitcoina jest wyższa, a szansa na zwielokrotnienie ceny w czasie kryzysu – spora.
Sylwetka Hendry’ego
Dziś rozpoznawalny m.in. dzięki niekonwencjalnemu stylowi ubioru, kontrowersyjnym poglądom. Na rynku jak i prywatnie – nie podążał za tłumem. Dzięki temu odnosił sukcesy jako zarządzający w funduszach hedgingowych. Zdobywał doświadczenie w Baillie Gifford i Odey Asset Management. Jego słynne krótkie pozycje na akcjach banków w roku 2008 przyspieszyły karierę i przyczyniły się do kreacji bogactwa. Hendry zamknął fundusz Eclectica Asset Management w 2017 roku by zająć się pisaniem i publicznymi wystąpieniami. Do tego czasu dyrektorem inwestycyjnym i odegrał kluczową rolę w opracowaniu strategii firmy. Wybierał inwestycje w aktywa niedowartościowane, ze sporymi kłopotami ze strony aktywów. Nie bał się także krótkiej sprzedaży – Eclectica zawierała niemal każdego rodzaju transakcje na rynkach. Pamiętajmy jednak, że to nie Hendry ostatecznie zdecyduje o cenie Bitcoina. Podobnie jak każdy inny inwestor – może być w błędzie nawet jeśli jego wszystkie dotychczasowe osądy były trafne.
Może Cię zainteresuje: