Zostałeś oszukany? Posiadasz informacje, które mogą ustrzec innych przed stratą środków? Alarmuj!

Hossa na kryptowalutach to nie tylko cieszący portfel okres zysków, ale także czas żniw dla wszelkiej maści oszustów i naganiaczy. Masz podejrzenia odnośnie nieuczciwych praktyk w tym zakresie? Zostałeś oszukany? Ktoś próbował wyłudzić od Ciebie pieniądze na domniemaną – 100% „pewną” inwestycję w kryptowaluty? Alarmuj! Ostrzegaj innych!

Aby paść ofiarą oszustwa w świecie kryptowalut, często nie trzeba się nawet zbyt bardzo starać. W większości przypadków wystarczy być albo nowym adeptem tej branży albo po prostu bagatelizować i nie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i ostrożności, które mogą uchronić Ciebie i innych przed utratą środków.

Co może Ci się stać?

Aby przyciągnąć do siebie użytkowników kryptowalut, oszuści stosują wiele, coraz bardziej wyszukanych metod,

W grę wchodzić mogą działania takie, jak połączenia telefoniczne z nieznanych numerów,, podczas których nieznane firmy próbują namówić Ciebie na inwestycję np. w bitcoina. Możesz też otrzymywać maile – bardzo często z adresów bliźniaczo podobnych do oryginalnych domen np. operatorów portfeli sprzętowych lub z takich – które już same w sobie wyglądają na podejrzane.

Nierzadko pojawiają się również próby szantażu – pamiętajcie, aby nigdy – pod żadnym pozorem – im nie ulegać! Oto jeden z niedawnych przykładów, jak może wyglądać taka wiadomość:

źródło: Bithub

Wzrosty wartości kryptowalut „ośmieliły” też działalność botów pod postami na social mediach rodzimych i zagranicznych blogów i serwisów informacyjnych. Nam bynajmniej się nie upiekło. Kiedy widzisz pod postem taki komentarz, jak ten poniżej – w żadnym wypadku nie reaguj!

W obliczu powyższego, wspólnie z innymi redakcjami informowaliśmy i przestrzegaliśmy Was przed wpadnięciem w podobną pułapkę:

3 podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jesli mielibyśmy podać Wam podstawowe zasady, których przestrzeganie wpłynie na zwiększenie Waszego bezpieczeństwa w świecie kryptowalut, brzmiałyby one następująco:

1. Dbaj o swoją prywatność

Ujawniając komukolwiek i gdziekolwiek wrażliwe informacje na swój temat stajesz się tylko potencjalnym celem, ale dajesz przestępcom paliwo do napędzania coraz bardziej wyrafinowanych i skoncentrowanych ataków.

2. Chroń swoje cyfrowe aktywa

Nigdy nie ujawniaj nikomu kluczy prywatnych do swoich kryptowalut ani frazy odzyskiwania portfela. Jeżeli to zrobisz – najprawdopodobniej stracisz wszystkie swoje środki.

3. Nie ufaj – weryfikuj!

W czasie hossy pojawia się mnóstwo nowych firm, które oferują szybki zarobek przy minimalnym wysiłku i zaangażowaniu. Nie ufaj takim zapewnieniom, ponieważ – jak pokazuje historia – komunikaty tego typu zaskutkują najpewniej stratą. Zwróć uwagę, z kim robisz biznes – sprawdź dwa razy, podpytaj ludzi na forum, np. tutaj.

Padłeś ofiarą oszustwa? A może posiadasz informacje, które mogą ostrzec innych? Napisz do nas!

Dziękujemy Wam za wszystkie informacje o podejrzanych działaniach marketingowych w sektorze kryptowalut, które od czasu do czasu nadsyłacie do naszej redakcji. Jeżeli jesteście w posiadaniu informacji, które mogą uchronić innych członków społeczności przed byciem oszukanym lub – co gorsza – sam padłeś ofiarą oszusta – ostrzeż innych!

Skontaktuj się z nami opisując swoja sytuację na adres redakcja@bithub.pl, a my zapoznamy się z tematem i nagłośnimy sprawę. Mamy nadzieję, że działając w ten sposób, uda nam się wspólnie uchronić wielu ludzi przed działaniami kryptowalutowych oszustów.

Podaj dalej!

BezpieczeństwoKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz