Unia Europejska chce kontrolować obrót kryptowalutami

Europejski Bank Centralny zaapelował do swoich członków o wprowadzenia w swoich krajach większej kontroli nad obrotem kryptowalutami i ich wymianą na tradycyjne pieniądze.

Apel ma związek z zapowiadanym przez władze Unii Europejskiej zaostrzeniem walki z praniem pieniędzy w najbliższych miesiącach. EBC przyznaje, że już od pewnego czasu prowadzi własne śledztwo zarówno w sprawie zagrożeń, jakie dla systemu finansowego mogą stwarzać zarówno kryptowaluty, jak i stojące za nimi technologie.

Wygląda na to, że unijne instytucje z powagą odnoszą się do tematu „wirtualnych walut”. Dowodzi tego również fakt, że kilka dni temu EBC wydał opinię prawną, zgodnie z którą obrót cyfrowymi walutami może „ poważnie przeszkodzić bankom centralnym w kontroli nad przepływem pieniędzy”.

Wcześniej przedstawiciele władz unijnych twierdzili w wypowiedziach publicznych, że kryptowaluty są z natury niestabilne, a jednocześnie mogą wpływać na kurs euro i poważnie zakłócać politykę finansową całej Europy. Podobne zastrzeżenia wyraziły ostatnio organy finansowe Rosji, które jako sposób na zmniejszenie tego typu ryzyka zaproponowały wprowadzenie własnej, państwowej kryptowaluty.

Europejski Bank CentralnyUnia Europejska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz