Smart kontrakty już w sieci głównej Cardano | Hard fork Alonzo zakończony sukcesem

Sieć Cardano z powodzeniem zakończyła aktualizację Alonzo, w efekcie której w sieci głównej altcoina włączono funkcjonalności związane ze smart kontraktami.

Włączenie smart kontraktów na Cardano wieńczy wiele lat prac zespołu deweloperskiego, jak również oczekiwań ze strony wiernej Cardano społeczności. Wraz z Alonzo, sieć zyskała znaczne rozszerzenie potencjału technologiczno – inwestycyjnego, w który wielu użytkowników tak bardzo pokłada nadzieję. Cardano ma teraz możliwości związane z tworzeniem i procesowowaniem kontraktów, aby jeszcze bardziej wzmocnić swój ekosystem.

Mainnet Alonzo już działa

Założenia Alonzo zostały włączone do Cardano w drodze hard forka. O powodzeniu aktualizacji poinformowała IOHK. Oznacza to, że sieć obsługuje od teraz smart kontrakty, umożliwiając różnym zespołom i projektom rozpoczęcie budowania i wdrażania ich protokołów bezpośrednio w Cardano.

Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, mówiąc o smart kontraktach na Cardano, jest Plutus. To framework, który umożliwia tę funkcjonalność. Rdzeń Plutusa służy do definiowania parametrów rozszerzonego modelu UTXO. Zdaniem zespołu ma to wyjątkowe zalety w porównaniu z różnymi modelami, które znajdują zastosowanie w innych blockchainach.

Platforma Plutus Application Framework (PAF) zapewnia ponadto dostęp do aplikacji i usług działających w sieci, a także powinna gwarantować pełną interoperacyjność w kontekście przeglądarek internetowych.

Były pewne wątpliwości

W podstawowym projekcie funkcji smart kontraktów Cardano istniał rzekomo fundamentalny problem ze współbieżnością.

Zasadniczo wiązałoby się to z tym, że w interakcję z protokołem nie może jednocześnie wchodzić wielu użytkowników. Jednak Charles Hoskinson, a także Input Output, przedstawili użytkownikom dogłębną analizę całego modelu działania kontraktów w sieci i wyjaśnili, dlaczego nie stanowi to problemu.

Co więcej, kilka dni temu Input Output uruchomiła zupełnie nowy blog, który wyjaśnia podejście EUTXO Cardano do realizacji smart kontraktów. W opublikowanych tam artykułach możecie poczytać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, opłatach za nieudane transakcje, jak również zapoznać się z kosztami.

Alonzo otwiera dla Cardano nowy rozdział w historii sieci. Interesujące będzie obserwowaćć, jak rozwijać się będą losy projektu w najbliższej przyszłości.

Może Cię zainteresować:

ADACardano
Komentarze (0)
Dodaj komentarz