Niepokorny Hoskinson | Dlaczego wyrzucono go z Ethereum?

Być może nie wiesz, ale w 2014 roku w obozie Ethereum było bardzo gorąco. Nie chodzi bynajmniej o to, że dwa lata później miało dojść do ataku w ramach The DAO lecz o to, jaki stosunek mieli do siebie współzałożyciele Ethereum i jaką decyzję podjął Vitalik Buterin…

„Gdzie kucharek” osiem…

Pierwsi wyznawcy Ethereum zjednoczyli się pod jednym, wspólnym sztandarem, który symbolizował podziw i oddanie idei, którą Vitalik Buterin przedstawił w manifeściepóźniejszego, największego altcoina świata. Zdaje się, że połączyło ich coś jeszcze: pogarda dla tego, jak bardzo ograniczony był Bitcoin:

Bitcoin jest do dupy, jeśli chodzi o rozwój systemu finansowego, to naprawdę okropne” – miał powiedzieć Mathias Grønnebæk, wczesny programista Ethereum.

W wyniku powyższych, i kilku innych przesłąnek, ośmiu współzałożycieli Ethereum nie zdołało utrzymać zespołu w ryzach i ostatecznie uległo podzieleniu. Tym, który stał na czele tego personalnego „forka” był Charles Hoskinson, późniejszy twórca Cardano.

„Wieczór panieński” Ethereum

Aby zrozumieć wczesną historię Ethereum, trzeba by zajrzeć do głowy Vitalika Buterina. Wypada pamiętać, że Vitalik stworzył drugą co do wielkości kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej, gdy miał zaledwie 19 lat. Zrobił to, zanim jeszcze mógł legalnie kupić sobie drinka w USA.

Niewątpliwie, Vitalik miał techniczne umiejętności i bezkompromisową wizję stworzenia Ethereum. Brakowało mu jednak zdolności przywódczych. Miał również problemy z podejmowaniem trudnych decyzji i był altruistą aż do przesady. Nigdy nie tupnął nogą, w efekcie czego pozwolił pewnym wrzącym ego wymknąć się spod kontroli.

Wielu deweloperów miało swoją własną wizję Ethereum, która nie była zgodna z podstawowymi celami projektu Buterina. W końcu wszystko zaczęło się dziać nie tak, jak chciał Buterin, i doprowadziło do desperackiej walki o władzę.

Vitalik musiał wybrać, kogo zatrzyma przy sobie.

Na powyższej fotografii widzimy zespół Ethereum w ich domu w Miami wynajętym przez Antony’ego Di Iorio na konferencję Bitcoin w 2014 roku. U góry (od lewej do prawej): Dino Mark, Yanislave Malahov, Charles Hoskinson, Antony D’Onofrio, Steve Dakh, Wendell Davis, Jonathan Mohan, Joseph Lubin, Louis Parker. Na dole (od lewej do prawej): Gavin Wood, Vitalik Buterin, Anthony Di Iorio, Taylor Gerring, Jason Colby, Kyle Kurbegovich

Bitwa o apostolarium przy Vitaliku

Według uznanej książki Matthew Leisinga Out of the Ether, byli to w tamtym czasie główni gracze Ethereum.

Anthony Di Iorio – Jeden z najważniejszych inwestorów we wczesnej historii Ethereum. To on wprowadził Vitalika Buterina na salony społeczności kryptowalut. Zaanonsował również zespołowi ETH Charlesa Hoskinsona.

Charles Hoskinson – twórca Cardano. Charles od początku chciał kierować projektem, nazywając siebie CEO Ethereum. Uwielbia Steve’a Jobsa i jest znany z postępowania w podobnym tonie, co on.

Gavin Wood – główny architekt Ethereum i jeden z najważniejszych programistów w historii kryptowalut. Wziął wizję Vitalika na swój warsztat i urzeczywistnił ją.

Joe Lubin – założyciel ConsenSys, najlepszej aplikacji do inżynierii oprogramowania Ethereum. Zawsze wydawał się trzymać z dala od wszelkich wewnętrznych dram.

Amir Chetrit – spotkał Vitalika w Izraelu, gdy pracowali nad wczesną wersją Ethereum.

Vitalik Buterin – wszystko, co mógłbyś chcieć wiedzieć na jego temat, a czego jeszcze nie wiesz, przeczytasz tutaj:

Problemy z zaufaniem

„Wiele osób nazywało się współzałożycielami tego projektu – powiedział Michael Perklin, wczesny inwestor ETH. „Moim zdaniem jest tylko jeden założyciel Ethereum: facet, który wpadł na ten pomysł – i zasługuje na całe uznanie”.

Wszyscy współzałożyciele – z wyjątkiem Vitalika – nie czuli się w zespole pewni z tego czy innego powodu. Gavin Wood spotykał się tylko oko w oko z programistami i właściwie nie darzył szacunkiem nikogo innego.

Amir Chetrit stracił pasję do Ethereum i pojawiał się na spotkaniach w koszulkach innych projektów kryptowalutowych. Vitalik powiedział kiedyś o Amirze: „Przez połowę czasu namawiał nas na coiny, nad którymi aktualnie pracował. Nie jestem pewien, co sądzić o tej postaci.”

Nikt nie był jednak tak problematyczny jak Charles Hoskinson…

W „Out of the Ether” Charles jest opisywany przez innych współzałożycieli Ethereum jako patologiczny kłamca, socjopata i ktoś, kto nie ufa własciwie nikomu

Według tego, co opowiadał Joe Lubin, Hoskinson próbował przekonywać ludzi, że jest Satoshim Nakamoto, a nawet pokazywał e-maile, w myśl treści których twierdził, że stworzył Bitcoina.

Bardziej naciągane historie zakładały, że Charles przypisał to, że utyka, jako efekt nieudanego skoku z helikoptera Apache w Afganistanie; lub że był związany z DARPA, supertajną agencją rządową zajmującą się bronią w USA.

W pewnym okresie współpracy Charles miał przestać spotykać się sam na sam z Vitalikiem, twierdząc: „Vitalik to rodzaj komunisty. Nie jest kapitalistą”.

Noc, która zmieniła wszystko

„Nie jestem przekonany, że Charles nie ma tendencji socjopatycznych – wyznał współzałożyciel ETH Taylor Gerring. „Dlaczego miałbyś chcieć sprawiać wrażenie, że jesteś Satoshi Nakamoto? Że wyskoczyłeś z helikoptera Blackhawk? Dlaczego?”

Co ciekawe, pierwsza transakcja Ethereum na blockchain miała miejsce między Gavinem Woodem a Charlesem Hoskinsonem. Obydwaj później stali się założycielami najbardziej utytułowanych „killerów Ethereum”: Polkadot i Cardano.

Gavin postawił Vitalikowi ultimatum: albo Charles, albo ja.

Na ówczesnym etapie rozwoju Ethereum Wood był zbyt ważny, a Hoskinson zbyt toksyczny. Tak więc 28 maja w rezydencji w Zug w Szwajcarii – znanej również jako „Crypto-valley” – Vitalik podjął w obecności wszystkich współzałożycieli ETH ważną decyzję.

W powietrzu utrzymywał się ponury ton. Całe piwo i pizza, które zwykle były porozrzucane po domu, zostały uprzątnięte. Każdy z członków zespołu mógł wypowiedzieć swoje zdanie. Później Vitalik spędził trochę czasu sam ze sobą na balkonie, aby wszystko przemyśleć.

Wygłosiłem tę przemowę, która składała się z półminutowego wypełniacza”, powiedział Vitalik, „po czym podjęłam prawdziwą decyzję, że Charles i Amir zostaną zwolnieni. Byli rozczarowani, ale nie byli też całkowicie zaskoczeni”.

Wiele lat później zwolniony został również Anthony Di Lorio, choć praktycznie doszło do tego również tej samej nocy, kiedy z zespołu wyrzucono Charlesa i Amira.

Charles skomentował później swoje odejście w następujących słowach: „odbyło się to trochę w stylu „Lord of Flies” – sytuacji, w której powstały obozy władzy, a zwycięzcą był ten, kto najbardziej zdołał wpłynąć na Vitalika. Dlatego jest trochę złej krwi, dlatego nie byłem najmilszym facetem, kiedy wychodziłem. Z moich postów na Reddicie nie wiało szczęściem”.

Kim jest Charles Hoskinson?

Dziś Charles jest jedną z najbardziej idiosynkratycznych osobowości w przestrzeni kryptowalut. Jest aktywny w mediach społecznościowych, co tydzień prowadzi interaktywne transmisje na żywo, promienieje uniesieniem i szczęściem.

Czy między Charlesem i Vitalikiem nadal pozostało trochę złej krwi?

Od czasu swojego odejścia z ETH, Hoskinson zgromadził na swoim koncie kilka mniej bądź bardziej istotnych „wybryków”. Jednym z tych najbardziej niesławnych jest pompatyczny tweet skierowany do Metamask, jednego z najpopularniejszych portfeli Ethereum.

Po tym, jak w marcu br. deweloperzy narzędzia doradzili Hoskinsonowi, aby skontaktował się z support@metamask.io, ten odpowiedział: „Mówisz dyrektorowi generalnemu iohk, założycielowi Cardano i Ethereum, aby skorzystał z supportu?”

Nie trudno się domyslić, że jego pretensjonalny ton nie spotkał się ze zbyt dużym uznaniem ze strony społeczności.

Jaki naprawdę jest Charles Hoskinson? Czy jego temperament może odbić się na przyszłości Cardano?

źródło opracowania: link

Może Cię zainteresować:

AltcoinCharles HoskinsonEthereum
Komentarze (0)
Dodaj komentarz