Acala, Moonbeam, Astar, Litentry, Parallel, Efinity… Te (póki co) bardzo małe i (w większości przypadków) bardzo tanie aktywa mogą wystrzelić niczym z katapulty do mainstreamu krypto, jeśli tylko zajmą upragnione miejsce w slocie sieci Polkadot.
W tej chwili na Polkadot odbywają się aukcje slotów parachain, czyli proces decydowania, które projekty będą miały przywilej faktycznego uruchomienia swoich zdecentralizowanych aplikacji na szczycie tego ekosystemu. To bez wątpienia najważniejszy czas w historii Polkadot i na pewno ogromny krok na drodze do sukcesu projektów, o których mowa.
Aukcje slotów parachain na Polkadot
Takie aukcje to proces, w toku którego zajmowane są sloty Parachain. Każdy projekt ubiega się o slot w łańcuchu bloków w procesie aukcji slotów. Nie tak dawno temu, bo 11 listopada, wystartowała pierwsza z takich aukcji.
Proces ten finansowany jest przez inwestorów, którzy używają swoich tokenów DOT do głosowania na projekt. Traktują to jako inwestycję w projekt, na którego zwycięstwo najbardziej liczą. Jeśli dana propozycja ostatecznie zwycięży, przechodzi dalej i zajmuje należne sobie miejsce w łańcuchu bloków.
Jeśli inwestor zainwestował swoje DOT w jeden z tych projektów, wiąże je z rzeczoną inwestycją na okres około dwóch lat. W zamian za to, otrzymuje nagrodę w postaci nowych tokenów projektu, w którym zdecydował się ulokować środki.
Istnieje kilka sposobów na uczestnictwo w aukcji. Inwestor może zrobić to na przykład bezpośrednio z portfela Polkadot.js lub zdecydowanie prościej (aczkolwiek w oparciu o rozwiązanie scentralizowane)- a mianowicie za pośrednictwem giełdy Binance.
Decydując się na tę drugą ścieżkę wszystko, co musisz zrobić, to kupić DOT i przejść do sekcji dedykowanej aukcjom parachain.
Poniższa tabela pokazuje stan aukcji slotów na Polkadot na dzień 15/11/2021:
Więcej szczegółowych informacji na temat aktualnych i przyszłych aukcji na Pokatot znajdziesz na parachains.info.
Przyjrzyjmy się pokrótce niektórym z tych projektów…
Acala
Acala jest trochę podobna do Astar, a jej celem jest stanie się centrum defi – stworzenie aplikacji, z której konsumenci będą korzystać do inwestowania w ekosystemie Polkadot.
W Acala będziesz mógł stakować monety w całej sieci i zarządzać obrotem wszystkich, wybranych przez siebie tokenów, za pomocą jednego, dedykowanego temu celowi pulpitu nawigacyjnego.
Acala ma być cross – platformowa. Oznacza to, że będziesz mógł uiszczać opłaty w dowolnym posiadanym tokenie: DOT ETH, czy stablecoinie.
Podaż Acala ustalona jest na poziomie 1 miliarda tokenów, z których wszystkie zostaną wybite w momencie premiery i bez inflacji. Oznacza to, że hard cap Acali to 1 miliard cyfrowych monet.
50% tokenów trafi do zespołu i inwestorów, a drugie 50% do publicznej sprzedaży.
To dużo, aczkolwiek warto pamiętać, że te tokeny nie są blockchainami warstwy 1, tak jak chociażby Ethereum czy Cardano.
Szczegóły mechaniki aukcji Acala są następujące. ACA zostanie przekazane uczestnikom, którzy – jak już powiedzieliśmy – oddadzą swój głos w aukcji parachain za pośrednictwem DOT. Po przetransferowaniu tokenów, część ACA zostanie odblokowana i będzie można ją sprzedać, podczas gdy pozostała część zostanie zablokowana i będzie uwalniana stopniowo w czasie trwania aukcji parachain.
Moonbeam
Moonbeam aspiruje do stania się jednym z pierwszych parachainów na Polkadot i to prawdopodobnie jednym z najważniejszych. Projekt ma być częścią platformy smart kontraktów, która umożliwia programistom tworzenie i interakcję ze smart kontraktami na Polkadot.
Warstwa bazowa Polkadot nie obsługuje żadnych smart kontraktów. DOT będzie potrzebował do tego celu konkretnego parachaina.
Moonbeam będzie kompatybilny z EVM. Oznacza to, że deweloperzy Ethereum mogą przenieść swoje aplikacje bezpośrednio do ekosystemu Polkadot bez większych kłopotów lub dodatkowych kosztów związanych chociażby z przepisywaniem kodu.
To dla Polkadot ogromnie ważna sprawa. Miejscem, w którym – jak do tej pory – funkcjonuje ponad 90% rozwoju i aplikacji w tym zakresie, jest oczywiście Ethereum.
Moonbeam będzie również wspierać integrację tokenów erc20. Wystarczy powiedzieć, że ta sieć jest ważnym narzędziem, które umożliwi Polkadot podłączenie się do największego ekosystemu defi na świecie.
W przypadku wszystkich najlepszych, zdecentralizowanych aplikacji działających obecnie na Ethereum, korzystanie z Polkadot na zapleczu innych aplikacji zostanie znacząco ułatwione. To zaś oznacza prawdopodobnie niższe koszty, również w drodze dostępu do ekosystemu Polkadot poprzez Moonbeam.
Token Glimmer (GLMR)
Podaż GLMR została określona na poziomie 1 miliarda tokenów, z czego około 38% trafi do inwestorów/ zespołu.
GLMR będzie pełnił następujące funkcje:
- Wykonywanie smart kontraktów: Glimmer będzie służył jako narzędzie wnoszenia opłat za realizację smart kontraktów, pełniąc tę samą rolę, co ETH w Ethereum,
- Opłaty transakcyjne: Wszystkie opłaty transakcyjne będą opłacane w GLMR,
- Staking: generowanie dochodu pasywnego i wsparcie w utrzymaniu żywotności sieci,
- Zarządzanie: narzędzie głosowania w sprawach dotyczących zmian i rozwoju działania protokołu.
Token nie jest jeszcze dostępny. Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany na temat realizacji planów jego dystrybucji, zapisz się na newsletter Moonbeam (link).
Astar Network
Astar Network to centrum zdecentralizowanych aplikacji – polkadotowa wersja innej siostrzanej sieci już uruchomionej w sieci testowej Polkadot – Kusama.
Z punktu widzenia programisty, Astar umożliwi podłączenie do Polkadot wielu sieci, w tym Ethereum i Cosmos.
Z perspektywy użytkownika, możliwe będzie zarządzanie saldami z wielu aplikacji, jak również staking monet w wielu aplikacjach Polkadot z poziomu jednego, wspólnego miejsca.
Aplikacja umożliwi wchodzenie w interakcję z różnymi zdecentralizowanymi aplikacjami. Dodatkowo, bezpośrednio w Astar dostępne będą funkcjonalności głosowania i zarządzania.
Opis Astara jako centrum zdecentralizowanych aplikacji wydaje się być jak najbardziej poprawny.. Mówiąc najprościej, Astar zaoferuje użytkownikom końcowym łatwiejszy sposób korzystania z Polkadot i wszystkich aplikacji, które zostaną na nim zbudowane.
Token ASTR
Podaż ASTR ustalona została na poziomie 7 miliardów tokenów, z których 15% trafi do zespołu i inwestorów, chociaż 30 jest również w rękach innych inwestorów już po tym, jak Astar przeprowadził pierwszą zbiórkę środków (locked drop).
Litentry
Jest to zdecentralizowany protokół tożsamości, który może pełnić bardzo ważną rolę w łańcuchu bloków.
W przyszłości, gdy przykładowo będziesz potrzebować pożyczki, będziesz mógł złożyć wniosek i użyć swojej zdecentralizowanej tożsamości, aby natychmiast udowodnić swoją zdolność kredytową.
Co nad wyraz interesujące, nie będziesz musiał ujawniać swojej tożsamości per se. Litentry umożliwi Ci dowiedzenie poprawności swoich danych uwierzytelniających bez konieczności pełnego ujawniania wszystkich poufnych danych osobowych online. Projekt chce osiągnąć to za pomocą „DID” (identyfikatorów cyfrowych), które mają zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych a jednocześnie pozwolić Ci na korzystanie z nich dla własnej korzyści.
Ludzie będą uiszczać opłaty do sieci za wysyłanie przez nią transakcji. Do tego celu wykorzystywany będzie token LIT. Jego podaż będzie wynosić 10 milionów. Token funkcjonuje już pod postacią Erc20 na Ethereum. Jakiś czas temu wystartowali na launchpadzie Binance. W prywatnych rękach znajduje się aktualnie 25% podaży.
Efinity
Efinity buduje na Polkadot infrastrukturę NFT. Zespół deweloperski Efinity ma za sobą dużo doświadczenia w związku z pracą nad Enjin, jednym z najbardziej udanych tokenów gamingowych na Ethereum.
Efinity został stworzony jako cross-chainowy blockchain NFT, który umożliwia interoperacyjność między ekosystemami, nagrody dla tych, którzy wchodzą w interakcję z NFT i bezproblemową obsługę tokenów.
Enjin nie jest grą, ale pakietem usług, które programiści mogą wykorzystać do ulepszenia swoich gier za pomocą ekonomii skupionej wokół NFT i infrastruktury blockchain jako całości.
Efinity robi to samo na Polkadocie. Będzie całkowicie zgodny ze standardami tokenów na Ethereum, co oznacza, że obsługiwane będą tokeny w standardach erc721 i erc1155.
Co istotne, jeśli rozwiązanie będzie działać bezpośrednio na Polkadot, deweloperzy będą mogli mintować NFT i inne tokeny bezpośrednio na Polkadot i to za znacznie mniejsze pieniądze niż dotychczas.
Token EFI
Podaż EFI opiewa na dwa miliardy tokenów, z czego 45% zostało przeznaczone dla zespołu i inwestorów.
Token Efinity został początkowo udostępniony na CoinList, gdzie był oferowany za 20 centów. W chwili przygotowywania niniejszego zestawienia, cena monety oscyluje wokół 1,5 dolara:
EFI będzie używany do uiszczania opłat w sieci, a wszystkie opłaty za kupno i sprzedaż NFT zostaną ponownie rozdzielone między posiadaczy EFI. Będzie również pełnił rolę tokena governance.
Unikalną cechą ekosystemu Efinity jest to, że nagradza on wszystkich uczestników sieci, a nie tylko walidatorów. Na przykład, użytkownicy będą mogli zarobić EFI, licytując NFT, niezależnie od tego, czy wygrają aukcję, czy też nie.
Parallel
Będzie to rynek pieniężny dedykowany Polkadot. Jeśli kiedykolwiek używałeś Aave lub Compound na Ethereum, wygląda to podobnie. Paralell ma umożliwić użytkownikom pożyczanie swoich aktywów w celu uzyskania zysku lub wykorzystania środków cyfrowych jako zabezpieczenia pożyczek.
Projekt dąży do tego, aby bezpośrednio w aplikację został wbudowany DEX. Dzięki temu można będzie łatwo i tanio wymieniać tokeny na Polkadot w samej aplikacji.
Ta zaś prezentuje się bardzo dobrze i nowocześnie. Testnet Parallel pokazuje, jak może wyglądać pełna aplikacja. Zajrzyj i przekonaj się sam.
Podaż PARA została ustalona na 10 miliardów tokenów, z czego 40% trafi do inwestorów prywatnych, a 25% zostanie w puli przeznaczonej na nagrody motywacyjne dla użytkowników korzystających z platformy.
źródło: link
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.