Spadek aż o 25 proc. Akcje popularnego dewelopera lecą na łeb, na szyję

Evergrande, najbardziej zadłużony deweloper na świecie, znajduje się w samym centrum kryzysu chińskiego sektora nieruchomości.

Akcje pogrążonego w tarapatach dewelopera China Evergrande Group spadły w poniedziałek o 25 proc. po tym, jak policja zatrzymała niektórych pracowników jego jednostki zarządzania majątkiem.

Deweloper ma poważne kłopoty

Kolejne dochodzenie, które prawdopodobnie zostanie podjęte w tej sprawie, może spowodować jeszcze większe kłopoty firmy z branży nieruchomości.

Przypomnijmy, że w 2021 r. w siedzibie Evergrande w Shenzhen w południowo-wschodnich Chinach doszło do protestu niezadowolonych ze sposobu funkcjonowania firmy inwestorów. Dyrektorem generalnym i przedstawicielem prawnym działu zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa został wówczas mianowany Du Liang. Co istotne, wybrali go sami pracownicy Evengrande. Nie rozwiązało to jednak sprawy – obrót akcjami spółki został zawieszony na 17 miesięcy do 28 sierpnia 2023 r.

W okresie styczeń-czerwiec 2023 r. chiński deweloper odnotował stratę netto w wysokości 33 miliardów juanów (równowartość 4.5 miliarda dolarów). Dla porównania, w tym samym okresie poprzedniego roku firma straciła 66,4 miliarda juanów.

Przypomnijmy, że we wrześniu br. Evergrande poinformowało, że opóźniło podjęcie decyzji w sprawie restrukturyzacji zadłużenia offshore z bieżącego miesiąca na październik, aby dać wierzycielom więcej czasu na rozważenie planu restrukturyzacji.

Tymczasem sytuacja staje się coraz bardziej napięta. – Organy bezpieczeństwa publicznego podjęły obowiązkowe środki karne przeciwko Du i innym podejrzanym przestępcom w Evergrande Financial Wealth Management Co – poinformowali w minioną sobotę funkcjonariusze policji w Shenzhen.

Na efekty tego komunikatu nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek rano akcje przedsiębiorstwa spadły aż o 25 proc. do 0,465 dolarów hongkońskich. To najniższy poziom od dwóch tygodni.

Evergrande nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w sprawie akcji policji.

Zobacz też: Tiktokerka wyszła za mąż, by załapać się na „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”

Nie tylko deweloperka

Evergrande Group, znane wcześniej pod nazwą Evergrande Real Estate Group to druga co do wielkości sprzedaży firma deweloperska w Chinach, z siedzibą w Shenzhen. Została założona w 1996 pod nazwą Hengda przez Xu Jiayina. Spółka zajmuje się budową i sprzedażą mieszkań w Chinach. Jej klientami są osoby o wyższych i średnich dochodach. Firma posiada także działy zajmujące się inwestycjami i zarządzaniem nieruchomościami, świadczeniem usług hotelarskich oraz działalnością ubezpieczeniową. Poprzez swoje spółki zależne przedsiębiorstwo zajmuje się również produkcją wód mineralnych oraz produkcją żywności.

Może Cię zainteresować:

ChinydeweloperNieruchomości
Komentarze (0)
Dodaj komentarz