Nowojorczycy żądają zwolnień z opłat czynszowych

Na nowojorskich ulicach zawrzało. Zbuntowani obywatele od wielu tygodni protestują. Domagają się zwolnienia z opłat czynszowych za maj. Powód jest znany. Jest to brak środków na rachunki mieszkaniowe. Czy mieszkańcy będą zwolnieni z opłat czynszowych i kto poniesie ten koszt?

Metody walki

Strajkujący nie przebierają w środkach. Pojawiły się transparenty w kluczowych częściach miasta, pikiety uliczne, akcja w Internecie o nazwie #CancelRent. Pod biurem gubernatora Cuomo codziennie pojawiają się grupy krzyczące hasła, takie jak „Nie pracuję, więc nie mogę zapłacić czynszu!”.

Reakcja łańcuchowa

Wysokie ceny najmu mieszkania wynikają pośrednio z podatków, które muszą płacić landlordowie. Jest to ok. 30 procent dochodu z biznesu mieszkaniowego. Koszty przenosi się na najemców w postaci wysokich czynszów, które nawet bez pandemii były trudne do opłacenia. Obecnie ok. połowa najemców deklaruje niemożność zapłacenia czynszu za maj.

Sytuacja landlordów

Obecna sytuacja nie jest winą przedsiębiorców mieszkaniowych. Śledząc postawy rentierów, można zauważyć, że są oni skłonni iść na ustępstwa dla najemców. Przykładem może być odkładanie rachunków w czasie lub inne formy ugody. Zaznaczmy, że biznesmeni obciążeni są kredytami hipotecznymi na wiele mieszkań jednocześnie. Generują one ogromne wydatki. Jeśli władze odpowiednio nie rozwiążą sytuacji, to biznesy rentierskie będą masowo upadać, bo nie udźwigną kosztów. Wtedy przyszłość gospodarki może być jeszcze trudniejsza do odbudowania.

Reakcja władz

Gubernator unika podjęcia decyzji a strajkujący zapowiadają kolejne fale protestów. Sprawa pozostaje nierozstrzygnięta. Czy jest jakiekolwiek korzystne wyjście z tej sytuacji? Możliwe, że tak – np. program pomocy w krótkim okresie. W długim – ekspansja fiskalna. Koronawirus uwidacznia słabości gospodarek w pełnym świetle. Oznacza to, że strajk jest tylko wisienką na politycznym torcie działań władz Nowego Yorku. Nadmierna polityka fiskalna w połączeniu z kryzysem doprowadziła finalnie do wyjścia ludzi na ulicę.

Zapraszam do przeczytania poprzedniego newsa i dyskusji w komentarzach.

źródła:
– https://tiny.pl/7gxvc

czynszemieszkaniaNew YorkNieruchomościnowy jorkNYPodatkistrajk
Komentarze (0)
Dodaj komentarz