USA: najnowsze dane inflacji CPI. Jak zareaguje Fed?

Inflacja konsumencka w USA spadła z 7,1 proc. w listopadzie do 6,5 proc. w grudniu 2022 r. w ujęciu rocznym. Obniżyła się także inflacja bazowa (nieuwzględniająca cen paliw i żywności) do 5,7 proc. z 6 proc. To szósty miesiąc z rzędu, gdy inflacja w USA spada. Najwięcej wynosiła ona 9,1 proc. Stopy procentowe w USA wynoszą obecnie od 4,25 do 4,50 proc.

Analitycy spodziewali się spadku inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Czwartkowe dane o grudniowym CPI były zgodne z ich konsensusem; oznacza to, że rynek grał już wcześniej pod te wydarzenia i najprawdopodobniej są już one uwzględnione w cenach.

Neutralny odczyt sprawił, że reakcje rynków były słabsze niż wielu mogłoby się spodziewać. Tuż po publikacji danych z Ameryki główne indeksy światowe, a także indeksy na GPW zaczęły się mocno wahać, jednak już po kilku minutach benchmarki wróciły do wzrostów, a indeksy z Warszawy do poziomów sprzed publikacji danych.

Inflacja zwalnia też w innych gospodarkach: chociażby w strefie euro oraz na naszym podwórku.

W niedalekiej przyszłości wszystkie oczy będą zwrócone na to, jak na najnowsze dane zareaguje Fed: neutralne odczyty zapewne nie wpłyną na gwałtowny pivot ze strony amerykańskiego banku centralnego, ponieważ czuje on, że panuje nad sytuacją.

Może też Cię zainteresować:

EkonomiaGospodarkaInflacjaInflacja CPIUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz