Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła dziś analityków. Mamy kolejną decyzję o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce bez zmian. Stopa referencyjna wynosi 5,75% wobec 5,75% poprzednio. Zgodnie z consensusem. Rynki oczekują, że RPP odwlekać będzie kolejne cięcia do marca, gdy poznamy zaktualizowane projekcje inflacji, na kolejne lata. Taka prognoza wydaje się w pełni uzasadniona.
Komentarz BitHub.pl
Radę do decyzji o cięciu mógł zachęcić kolejny, mocny spadek inflacji w grudniu, który zdecydowanie pobił oczekiwania (6,1% wobec 6,6% prognoz). Środowisko inflacyjne w Polsce pozostaje jednak niepewne. Z jednej strony problemy Zachodu, przede wszystkim Niemiec (fatalna koniunktura przemysłu, budownictwa, nieruchomości) sugerują, że polska gospodarka może się ochładzać. Z drugiej strony polityka fiskalna (Waloryzacja do 800+, program mieszkaniowy, podwyżki dla nauczycieli, wyższa płaca minimalna etc.) oraz niskie bezrobocie powodują szerszą niepewność dot. dalszej dynamiki inflacji. Stanowią też ryzyko dla wszelkich prognoz, które mogą okazać się błędne.
Pewne jest, że w 2024 roku efekt bazy nie będzie tak sprzyjający jak przed rokiem, ale pod tym względem początek roku będzie jeszcze relatywnie łaskawy (inflacja na początku 2023 była znacznie wyższa niż pod koniec). Pamiętajmy, że spadek inflacji nie oznacza spadku cen, tylko powolniejszy ich wzrost. Dla gospodarek rozwijających się dynamicznie podwyższona inflacja jest czymś naturalnym. Natomiast odczyt powyżej 6% jest wciąż zdecydowanie zbyt wysoki. Dla porównania w USA realne stopy procentowe wynoszą ponad 2% (stopy powyżej inflacji). W Polsce pozostają nieznacznie ujemne. Z jednej strony to dobrze, na wypadek gdyby Europie groził kryzys. Z drugiej luźniejsza polityka sygnalizuje wyższą stawkę ryzyka inflacyjnego, gdyby do kryzysu miało nie dojść, a rynek pracy pozostał mocny.
W 2023 roku RPP obniżyła stopy o łącznie 100 pb (75 pb we wrześniu i 25 pb w październiku). Uważamy, że decyzja o utrzymaniu stóp była w pełni uzasadniona biorąc pod uwagę ryzyka dalszych losów inflacji w 2024 roku. Nie oczekujemy, że Rada obniży stopy przed marcem 2024 roku (projekcje inflacyjne).
Na jutro zaplanowana została konferencja szefa NBP, prof. Adama Glapińskiego. Serdecznie na nią dziś zapraszamy. Specjalnie dla Państwa prowadzić będziemy relację na żywo.
Może Cię zainteresuje: