W nadchodzącym tygodniu najbardziej interesujące będą zapewne kolejne doniesienia ze strony chwiejącego się sektora bankowego oraz dane o inflacji. Najważniejsze informacje mogą pojawić się niespodziewanie i poza oficjalnymi kanałami. Kalendarz polski wart będzie uwagi dopiero pod sam koniec tygodnia.
Kalendarz ekonomiczny (27.03.2023 – 02.04.2023)
Poniedziałek, 27 marca
Poniedziałek nie będzie obfitował w istotne dane makro. Warto jednak zwrócić uwagę na indeks klimatu dla biznesu Ifo, który pokazuje sentyment przedsiębiorców na 6 miesięcy do przodu. Indeks jest sporządzany od 1991 roku przez Institut für Wirtschaftsforschung w Monachium. Analitycy przewidują pozostanie marcowego indeksu na podobnym poziomie co ostatnio.
Wtorek, 28 marca
We wtorek spłyną dane z Francji i Włoszech na temat sentymentu przedsiębiorców i konsumentów, ale nie powinny mieć one dla szerokiego rynku dużego znaczenia. Cenniejsze mogą okazać się statystyki z USA: dostaniemy bowiem statystyki z tamtejszego rynku nieruchomości, handlu zagranicznego oraz indeksy Fed z Richmond i indeks zaufania konsumentów wg Conference Board.
Środa, 29 marca
Środa będzie prawdopodobnie kolejnym spokojnym dniem. Można zwrócić uwagę na indeks zaufania konsumentów GfK, który jest barometrem bazującym na 2000 wytypowanych ankietowanych. Spłyną też kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.
Zobacz też: Kryptowaluty borykają się z kryzysem płynności. Nieefektywny rynek to okazja dla zaradnych
Czwartek, 30 marca
W czwartek poznamy wstępne szacunki co do marcowej inflacji w Niemczech oraz Hiszpanii, raport o koniunkturze w UE oraz kolejną rewizję PKB USA w IV kwartale minionego roku.
Piątek, 31 marca
Piątek będzie najciekawszy z punktu widzenia danych makro, ponieważ GUS o 10:00 czasu polskiego przekaże wstępne szacunki inflacji CPI w marcu oraz kwartalny bilans płatniczy z Polski. Eksperci przewidują, że w marcu inflacja zacznie spowalniać.
Z danych ze świata warto zwrócić uwagę na oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu z Chin, bezrobocie w Niemczech, zestawienie inflacji w państwach strefy euro oraz raporty z USA dotyczące wydatków i dochodów Amerykanów oraz indeks Uniwersytetu Michigan.
Może Cię zainteresować: