Analiza techniczna USD/JPY i CHF/PLN

W dzisiejszej analizie przyjrzymy się bliżej sytuacji technicznej na dwóch parach walutowych: USD/JPY oraz CHF/PLN. W przypadku USD/JPY mamy do czynienia z powolnym zagęszczaniem notowań pary walutowej. Z kolei kurs franka szwajcarskiego do złotówki jest w kilkumiesięcznej konsolidacji.

USD/JPY – coś dla byków i niedźwiedzi

We wtorek byki wprowadziły wzrostowe odreagowanie na parze USD/JPY. W efekcie obroniona zostało dolne ograniczenie impulsu wzrostowego, poprowadzonego po dołkach z 17 stycznia i 2 lutego 2023. Para znajduje się w konsolidacji, którą ogranicza od dołu wspomniana wcześniej linia trendu wzrostowego. Od góry bardzo ważnym oporem jest linia trendu spadkowego, która jest poprowadzona po szczytach z 21 października 2022 i 8 marca 2023. 

źródło: TradingView

Poniżej przedstawimy dwa potencjalne scenariusze dla USD/JPY.

Scenariusz wzrostowy

Byki do potwierdzenia trwania impulsu wzrostowego potrzebują sekwencji wyższych szczytów i dołków na niższych interwałach czasowych (H4, H1). Ze względu na korzystną relację zysku do ryzyka dobrym miejscem do zajęcia długiej pozycji są okolice linii trendu wzrostowego. Innym pomysłem jest poczekanie na przebicie i następnie retest lokalnego szczytu (133,83). Wcześniejszym, lokalnym szczytem jest poziom 132,78.  W przypadku zrealizowania się scenariusza wzrostowego, istnieje możliwość przetestowania poziomu 135, czyli okolic górnego ograniczenia trendu spadkowego. Jego przebicie otworzy drogę do przetestowania maksimum z 8 marca 2023 roku (137,91). Byki stracą, krótkoterminową przewagę wraz z przebiciem linii trendu wzrostowego. Wtedy prawdopodobny będzie test dołka z 10 lutego (129,79).

Scenariusz spadkowy

Niedźwiedzie mogą szukać miejsca na zajęcie krótkiej pozycji w okolicy górnego ograniczenia trendu spadkowego. Innym pomysłem jest poczekanie na sekwencję niższych szczytów i dołków na interwale H4 lub H1. Jeśli niedźwiedziom uda się przebić linię trendu wzrostowego, pojawi się szansa na przetestowanie dołka z 20 marca (130,53) oraz minimum z 10 lutego (129,79). Jeśli i ten poziom zostanie pokonany możliwy będzie test dołka z 2 lutego (128,08).

CHF/PLN – konsolidacja trwa

CHF jest obecnie jedną z ciekawszych walut. Od wielu jest to bezpieczna przystań dla kapitału niespokojnych czasach. Jednak problemy szwajcarskiego sektora bankowego są rysą na sektorze finansowym Szwajcarii.

Kurs franka szwajcarskiego do złotego od końca października 2022 roku porusza się w trendzie bocznym. Oczywiście zdarzają się silne impulsy, zarówno wzrostowe jak i spadkowe. Jednak pozostają one w ramach konsolidacji między poziomem 4,65 – 4,90. Oczywiście wewnątrz dużej konsolidacji, zdarzają się mniejsze. Optymalną strategią jest granie “od bandy do bandy”. W okolicach wsparć można zajmować długie pozycja, a przy oporach krótkie. Gra na wybicia z konsolidacji stwarzają na razie słabą relację zysku do ryzyka.

źródło: TradingView

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Analiza TechnicznaCHFWaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz