ChatGPT nauczony inwestować jak Warren Buffett dobiera 10 spółek dywidendowych, na których zbudowałby wolność finansową

Witajcie w kolejnym odcinku eksperymentowania ze sztuczną inteligencją. W tym odcinku korzystamy ponownie ze specjalnego wszczepu dla modelu językowego ChatGPT-4 z GPT Store, który przetrenowany jest na historycznych wypowiedziach i praktykach inwestycyjnych Warrena Buffetta, słynnej amerykańskiej „Wyroczni z Omaha”. Tym razem postanowiliśmy zapytać robota jakie płacące dywidendy spółki z polskiego i zaoceanowego parkietu dobrałby do portfela w celu osiągnięcia wolności finansowej. Posłuchajcie sami!

Poniższe odpowiedzi i ilustracje zostały wykreowane przez sztuczną inteligencję i są eksperymentem serwisu BitHub.pl. Ma on na celu zademonstrować Czytelnikowi możliwości sztucznej inteligencji oraz pełzającą rewolucję technologiczną. Teksty napisane przez SI będą odpowiednio oznaczane. Mogą one zawierać błędy, które celowo nie będą korygowane i nie stanowią one porady inwestycyjnej. GPT-3.5 i 4 to najnowsze wersje modelu językowego ChatGPT, oprogramowania firmy OpenAI„Invest Like Warren Buffett AI” to jeden z modułów modelu GPT skalibrowany specjalnie w celu analizowania rynków finansowych.

ChatGPT z „mózgiem” Warrena Buffetta wybiera spółki dywidendowe

ChatGPT: Aby zidentyfikować spółki wypłacające dywidendę w USA i Polsce, w które Warren Buffett mógłby rozważyć zainwestowanie, zastosujemy zasady inwestycyjne Buffetta w oparciu o naszą analizę jego strategii przedstawionych w przesłanych dokumentach. Filozofia inwestycyjna Warrena Buffetta, o czym świadczą różne listy, raporty i analizy w dostarczonych dokumentach, koncentruje się na spółkach z silną fosą ekonomiczną, stałą siłą dochodową, dobrym zwrotem z kapitału własnego bez nadmiernego zadłużenia i prostymi operacjami biznesowymi. Ceni także kompetentne kierownictwo i spółki, które są niedowartościowane w stosunku do ich wartości wewnętrznej. W przypadku spółek wypłacających dywidendę prawdopodobnie szukałby tych z długą historią wypłacania i zwiększania dywidend, sygnalizujących dobrą kondycję finansową i przyjazne dla akcjonariuszy podejście do zarządzania.

Stany Zjednoczone

Coca-Cola (KO): Coca-Cola znajduje się w portfelu Buffetta od dziesięcioleci, co zostało odnotowane w jego listach i raportach rocznych. Jest to doskonały przykład spółki z szeroką fosą ekonomiczną, globalną rozpoznawalnością marki i długą historią wypłacania dywidend, co czyni ją klasyczną inwestycją typu Buffett.

Procter & Gamble (PG): Znana ze swoich dóbr konsumpcyjnych, które dobrze radzą sobie w różnych cyklach gospodarczych, spółka Procter & Gamble oferuje stabilność i stały wzrost zysków, które ceni Buffett. Jego długa historia wypłacania dywidend zwiększa jego atrakcyjność.

Johnson & Johnson (JNJ): Jako gigant opieki zdrowotnej ze zróżnicowaną ofertą produktów, Johnson & Johnson prezentuje rodzaj fosy ekonomicznej i kondycji finansowej, której poszukuje Buffett. Atrakcyjność spółki zwiększają konsekwentnie wypłacane dywidendy.

3M (MMM): Dzięki szerokiej gamie produktów przemysłowych i konsumenckich, 3M jest znane z innowacyjności i siły marki, co jest zgodne z preferencjami Buffetta dla firm z przewagą konkurencyjną. Jej historia dywidend jest solidna, co pasuje do kryteriów Buffetta.

Walmart (WMT): Jako wiodąca korporacja detaliczna o znaczącej przewadze konkurencyjnej i koncentrująca się na wydajności operacyjnej, Walmart pasuje do inwestycji Buffetta. Jej zaangażowanie w zwrot wartości akcjonariuszom poprzez dywidendy jest zgodne z jego filozofią inwestycyjną.

Zobacz też: Raport: kurs $BGB wzrósł o ponad 400 proc. Kryptowaluty giełd optymalną inwestycję na hossę?

Polska

Konkretna inwestycja Buffetta w polskie spółki ma charakter spekulacyjny, ponieważ inwestuje on głównie w spółki amerykańskie. Skupiając się jednak na firmach o silnych fundamentach i stałych dywidendach, możemy spekulować na temat spółek, które mogą być dla niego atrakcyjne w oparciu o znane mu kryteria:

PKN Orlen (PKN.WA): Jako wiodący podmiot naftowo-gazowy w Europie Środkowej, PKN Orlen wykazuje silną pozycję rynkową i ma historię wypłat dywidend, co może spodobać się inwestorowi kierującemu się zasadami Buffetta, patrzącemu na polski rynek.

PKO Bank Polski (PKO.WA): Jako jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, PKO Bank Polski może być atrakcyjny ze względu na dominującą pozycję rynkową, stabilność finansową i historię wypłat dywidend.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNIG.WA): Zajmując się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, PGNiG zajmuje strategiczną pozycję w polskim sektorze energetycznym i wypłaca dywidendy, co potencjalnie czyni go kandydatem do inwestowania w wartość w stylu Buffetta.

Grupa PZU (PZU.WA): Jako wiodąca firma ubezpieczeniowa w Europie Środkowo-Wschodniej, Grupa PZU oferuje stabilność finansową, silną pozycję konkurencyjną i konsekwentną politykę dywidendową.

KGHM Polska Miedź (KGH.WA): KGHM, jeden z wiodących światowych producentów miedzi i srebra, może przyciągnąć uwagę swoją bazą surowcową, znaczącą pozycją na globalnym rynku metali i wypłatami dywidend.

Może Cię zainteresować:

AkcjeDywidendyGPWPolskaSpółkiUSAWarren Buffett
Komentarze (4)
Dodaj komentarz
  • Inwestor

    Z którego roku ten artykuł ? PGNiG nie istnieje od ponad roku !!!

    • Mati

      Niestety ale jeśli używał chatGPT to dane mogą być przestarzałe nawet o dwa lata

  • Andrzej

    No i ta Inteligencja wie, że Tuskowi znów brakuje pieniędzy i może znów zabrać dywidendę np. z KGHM , specjalnym podatkiem.

  • Michał

    Kto dziś skupuje śmieciowe akcje coca coli xd