UK | nadchodzi 315 000 obywatelstw dla mieszkańców Hongkongu

UK łagodzi przepisy wizowe dla posiadaczy paszportów British National Overseas oraz ułatwia im drogę do zdobycia obywatelstwa brytyjskiego. Skąd takie posunięcie biorąc pod uwagę politykę ograniczania imigracji i niedawny Brexit?

Chiny chcą Hongkong

Specjalny Region Administracyjny Hongkong jest autonomiczną częścią Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie wpływy partyjnie są znacznie ograniczone na rzecz wolności i swobód obywatelskich. W latach 1842–1997 Hongkong był kolonią brytyjską. Czas pełnej suwerenności Hongkongu względem wpływów Chińskiej Partii Komunistycznej zapewniony był do 2047 roku, jednak już teraz władze chińskie stworzyły dodatkowe przepisy o bezpieczeństwie narodowym i chcą sięgnąć po ten region.

Reakcja UK

Wielka Brytania reaguje. Około 315 tysięcy osób z paszportem British National Overseas wydanym przed 97 rokiem może ubiegać się o obywatelstwo. Osoby, które wyrobiły ten dokument po tej dacie mają prawo do pomocy konsularnej oraz przyjazdu do UK na okres 6 miesięcy. W planach jest przedłużenie tego czasu do 12 miesięcy z możliwością dalszego przedłużenia. Są nawet głosy za tym aby, każdy kto ma BNO dostał obywatelstwo. Warto pamiętać, iż podobna historia miała miejsce w 1972 r., gdy poprzedni rząd przyjął 28 000 Azjatów z brytyjskimi paszportami.

Podsumowując

Gest UK to krok w stronę walki o demokrację. Komunistyczna władza Chin sięga po suwerenne terytorium pod przykrywką bezpieczeństwa narodowego. W Pekinie trwają protesty przeciw władzy, z którymi miasto nie jest w stanie sobie poradzić. Informacja o zaproszeniu mieszkańców Hongkongu na Wyspy tylko spotęguje nastroje społeczne skierowane przeciw monopartyjności. Zapraszam do komentowania.

źródło: https://linkd.pl/uaep

ChinyhongkongobywatelstwoUKWielka Brytania
Komentarze (0)
Dodaj komentarz