Koronawirus pustoszy gospodarkę | Przedsiębiorcy masowo zawieszają działalność

COVID-19 budzi nie tylko strach wśród osób starszych czy tych z wątpliwym stanem zdrowia. Jest również zabójczy dla przedsiębiorców. Izolacja społeczeństwa sprawia, że dziesiątki tysięcy firm nie przetrwa nawet z pomocą rządową. W minionych tygodniach przekaz od 10 tysięcy przedsiębiorców był jasny: zawieszamy działalność.

Przedsiębiorcy zawieszają działalność

W Polsce funkcjonuje instytucja o nazwie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a jej główną misją prowadzoną pod patronatem Ministerstwa Finansów jest dostarczanie, agregowanie i przyjmowanie informacji na temat działalności przedsiębiorczej w Polsce. Z jej baz danych możemy dowiedzieć się np. ile nowych działalności gospodarczych jest otwieranych każdego dnia w Polsce a ile zamykanych. I zapewne nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że w ostatnich dniach liczba tych zamykanych dramatycznie wzrosła a tych otwieranych spadła.

Poniższa grafika przedstawia liczbę wniosków o zarejestrowanie (kolor zielony) i zawieszenie (kolor pomarańczowy) działalności gospodarczej.

Money.pl

Jak widzimy, w minionych tygodniach tysiące przedsiębiorców zawiesiło swoją działalność. W ciągu jednego dnia zawiesić swoją działalność potrafiło 3 622 (28 lutego), 2 672 (25 marca) czy 2 501 (26 marca) osób.

Czubek góry lodowej

Niestety to tylko czubek góry lodowej. Dlaczego? Jak wyjaśnia money.pl:

Zawiesić działalność gospodarczą w myśl przepisów może przedsiębiorca, który nie zatrudnia żadnych pracowników. Na ten krok decydują się zatem na początku najmniejsi na rynku. Za chwilę będą mogli to zrobić ci, którzy właśnie rozstają się z załogą (zatrudnioną do tej pory w oparciu o umowę o pracę).

Money.pl przeanalizował dzienne informacje z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z ostatniego tygodnia. Do CEIDG spływają wnioski o zarejestrowanie działalności, jej zawieszenie, całkowitą likwidację lub wznowienie. I gołym okiem widać, że polscy przedsiębiorcy właśnie nacisnęli hamulec. Awaryjny.

CEIDG dane miesięczne publikuje z dużym opóźnieniem – informacja o zamkniętych i zawieszonych biznesach w marcu pojawi się najwcześniej w drugiej połowie kwietnia. Analiza codziennych raportów skróconych (dziś baza podsumowuje wnioski złożone wczoraj) pozwala jednak już stworzyć obraz sytuacji w części polskich biznesów. Część danych z ubiegłego tygodnia zarchiwizowali i udostępnili w mediach społecznościowych internauci.

A czy ktoś z was prowadzi działalność gospodarczą i może podzielić się swoją opinią na temat przyszłości swojego biznesu?

Maciej Kmita

GospodarkaKoronawirusPrzedsiębiorstwa
Komentarze (0)
Dodaj komentarz