6 darmowych kursów on-line na temat kryptowalut

Czołowe amerykańskie uczelnie uznały, że wiedza na temat kryptowalut może być ważna dla ludzi na całym świecie. Uniwersytety Princeton, Stanford i Massacheusets Institute of Technology udostępniły kursy prowadzone przez wykładowców akademickich na temat aspektów programistycznych, prawnych i ekonomicznych kryptowaluty. Wystarczy dostęp do internetu i znajomość języka angielskiego.

 

1. Bitcoin and Cryptocurrency Technologies – Princeton University (Coursera)

Autor: Arvind Narayanan
Start kursu: 23 stycznia
Strona kursu: https://www.coursera.org/learn/cryptocurrency/home/welcome

„Bitcoin i technologie kryptowalutowe” to kurs podzielony na 11 tygodni, podczas których studenci mogą dowiedzieć się:

 • Jak działa bitcoin?
 • Co czyni bitcoin wyjątkowym?
 • Jak bezpieczne są zgromadzone bitcoiny?
 • Jaki stopień anonimowości jest zapewniany użytkownikom bitcoina?
 • Od czego zależy cena bitcoina?
 • Czy kryptowaluty mogą być regulowane?
 • Jako przyszłość je czeka?

Wiedza przekazywana jest przez wykładowców Princeton w formie krótkich kilkunastominutowych wykładów w języku angielskim. Istnieje możliwość włączenia napisów pod każdym filmem, a osobno udostępniany jest zapis tekstowy każdego wykładu. Większość materiałów kończy się krótkim interaktywnym quizem, który pozwala sprawdzić, czy zrozumiało się główne założenia wykładu.

Każdy tydzień kończy się zaliczeniem. Otrzymanie zaliczenia nie jest wymagane przy kolejnych wykładach, ale jest konieczne, żeby otrzymać oficjalny certyfikat ukończenia kursów. Zaliczenie odbywa się w formie pisemnej, poprzez wgranie pliku z rozwiązanymi zadaniami na serwer Coursery.

W razie problemów z rozwiązaniem zadania, bardzo pomocne bywa forum użytkowników. Każda lekcja jest na nim dyskutowana, a inni studenci starają się podpowiadać odpowiedni tok myślenia potrzebny przy rozwiązaniu problemu, zamiast przesyłać gotowe rozwiązania.

Jest to jedyny z sześciu kursów, którego dostępność jest ściśle ograniczona. Kurs oficjalnie rozpoczyna się 23 stycznia i potrwa 11 tygodni, ale już wcześniej można zacząć zaznajamiać się z pierwszymi wykładami. Zapisy trwają jedynie do 3 lutego i później dostęp do treści będzie dostępny jedynie dla uczestników kursu.

Jest to główne założenie Coursery, największego portalu na świecie, oferującego możliwość samokształcenia. Dzięki ramom czasowym autorzy kursu mają świadomość, że student ma czas, żeby przyswoić zgromadzoną wiedzę, a z drugiej strony „bat czasowy” powoduje, że łatwiej mu się zmotywować do dalszej nauki i dokończenia kursu.

Ci, którzy nie zdążą się zapisać w tym terminie powinni się uzbroić w cierpliwość. Jest to już trzecia edycja kursu i na początku roku akademickiego, bądź w przyszłym roku, na pewno będzie uruchomiony po raz kolejny.

 

 

2. Law Session – Massacheusetts Institute of Technology

Strona kursu: http://web.mit.edu/law/blockchain/

MIT udostępniło na swojej stronie internetowej cykl wykładów przybliżających możliwości zastosowania blokchaina do rozwoju nowego rodzaju współpracy biznesowej, do rozwiązywania problemów natury społecznej, nowego rodzaju „samozapadalnych” kontraktów.

Dużym plusem kursu jest dobór gości wykładów. Są to założyciele ciekawych inicjatyw związanych z kryptowalutami. Między innymi Victor Wong, ze startupu BlockApps, który opracował technologię blokchain dla Microfost Azure oraz Christian Lundkvist i Jeff Scott Ward z Balanc3.

Minusem kursu jest nieintuicyjny sposób przedstawienia materiałów. Osoby zainteresowane dotarciem do nagrań wideo, powinny uruchomić prezentację pod zakładką „Program Agenda”. Więcej źródeł, biogramów mówców i materiałów poszerzających kontekst spotkania można znaleźć pod zakładką „Program Content & Resources”.

 

 

3. Bitcoin Engineering – Stanford University

Autorzy: Balaji S. Srinivasan, Dan Boneh
Strona kursu: http://bitcoin.stanford.edu/

Propozycja Stanforda jest kierowana do osób znających podstawy programowania. Znajomość Python i środowiska Unix jest niezbędna do zrozumienia treści zajęć.

W ramach zajęć studenci przyswajają sobie wiedzę na temat bitcoina i tworzą aplikacje pod Instagrama, Twittera i WordPressa wykorzystujące płatności w kryptowalucie. Tworzą również integracje z systemem Linux, z ekosystemem Google, a także z Dropboxem.

Obecnie na stronie znajdują się materiały z zeszłego semestru zimowego. Istnieje jednak możliwość zapisania się na tegoroczną edycję kursu. Należy wcześniej wypełnić formularz.

Dobrym uzupełnieniem kursu są prowadzone przez prof. Dana Boneh zajęcia z kryptografii. Cryptography I to darmowy kurs na portalu Coursera, pozwalający zrozumieć wiele mechanizmów kryptograficznych, z którymi spotykamy się każdego dnia.

Ciekawe kompendium wiedzy na temat bitcoina znajduje się również na popularnych portalach edukacyjnych: Khan Academy i Udacity. Są to serwisy znacznie lepiej zaprojektowane od stron z kursami na stronach MIT czy Stanfroda, co może pozytywnie wpłynąć na sposób przyswajania wiedzy.

Zobacz kursy organizowane przez Khan Academy, Udacity i University of Nicosia.

courserakhan academykursnaukawiedza
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
 • Desirae Daniel

  There is definately a lot to find out about this subject. I like all the points you made

 • vidalı kompresör

  Endüstriyel vidalı kompresörlerle enerji verimliliğini yakalayın. Güçlü çözümlerimizle işlerinizi hızlandırın