Bitcoin spada do 53 000 USD. Co na to Wall Street?

Bitcoin spadł dziś do 53 000 USD, podczas gdy amerykański rynek zwyżkował. Czy taki wymiar odwróconej korelacji oznacza, że Wall Street zerwało z tendencją lokowania środków w bardziej ryzykownych aktywach nawet przy założeniu spadków rentowności obligacji i dolara amerykańskiego?

Kurs bitcoina spadł o 1,13% – do 53 500 USD za monetę – jeszcze przed dzwonkiem otwierającym sesję w Londynie. Kontrakty terminowe na bitcoin na Chicago Mercantile Exchange spadły o ponad 4% do 53 475 dolarów około godziny 7:00 naszego czasu. Aktualnie, najniższy dzienny poziom dla ceny króla kryptowalut znajduje się na wysokości 53 000 USD.

kurs BTC/USD (1H); źródło: TradingView

„To ścieżka w kierunku wyprzedania”

„To […] ścieżka w kierunku wyprzedania”napisał na Twitterze Scott Melker, niezależny analityk związany z biuletynem Wolf Den, odnosząc się do wskaźnika względnej siły (RSI) bitcoina, który wcześniej ostrzegał o jego technicznym wykupieniu. Odczyt RSI powyżej 70 zazwyczaj prowadzi do neutralizującej korekty.

RSI bitcoina na granicy wyprzedania; źródło: TradingView

Bitcoin a konkurencyjne rynki

Ostatni spadek wartości BTC zbiegł się w dużej mierze ze wzrostem popytu na dolara amerykańskiego, prawdopodobnie w następstwie poniedziałkowego krachu liry tureckiej. Kryptowaluta reagowała zazwyczaj odwrotnie na trendy dolara. Indeks dolara amerykańskiego był mocny na poprzedniej sesji, aczkolwiek dzisiaj wzrósł o kolejne 0,15%.

Bitcoin natomiast dalej tracił na atrakcyjności, podczas gdy uwaga inwestorów przeniosła się na Wall Street, a Nasdaq Composite zyskał 1,2 procent po zamknięciu rynku w Nowym Jorku. W tym samym czasie S&P 500 wzrósł o 0,7 %. Warto nadmienić, że bitcoin obracał się dotychczas w swoistym tandemie z akcjami technologicznymi.

W międzyczasie, amerykańskie obligacje skarbowe odrobiły straty. Rentowność 10-letnich obligacji spadła do 1,699 % po krótkotrwałym okresie notowań powyżej 1,75 procent w ubiegłym tygodniu.

Wzrost na rynkach akcji uległ dziś zatrzymaniu, a rynki azjatyckie spadły wraz z amerykańskimi i europejskimi kontraktami futures w reakcji na obawy dotyczące relacji między USA a Chinami i ryzyko coraz ostrzejszej polityki Niemiec w kontekście koronawirusa.

Czy istnieje możliwość pogłębienia korekty?

Dane fundamentalne zdają się stawiać bitcoinowe byki na pozycji nastawienia na wzrosty. Na rynku kryptowaluty oczekiwane jest odbicie, w obliczu kontynuacji luzowania polityki pieniężnej, którą prowadzą banki centralne, aby wesprzeć swoje gospodarki dotknięte następstwami pandemii koronawirusa. W zeszłym tygodniu Rezerwa Federalna zapowiedziała, że ​​utrzyma stopy procentowe blisko zera, kupując długi rządowe i korporacyjne w tempie 120 miliardów dolarów miesięcznie.

Tymczasem, pakiety stymulacyjne Joe Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów utrzymywały dolara pod presją ze względu na jego nadmierną podaż. Prezydent USA skontaktował się podobno ze swoimi najlepszymi doradcami w sprawie planu wydatków rządowych na 3 biliony dolarów, ryzykując podniesienie wskaźnika zadłużenia kraju do PKB powyżej 98 procent.

Jednocześnie Europejski Bank Centralny przyspieszył tempo programu skupu obligacji do najwyższego poziomu od ponad trzech miesięcy. Kupił obligacje o wartości 21,1 mld euro w tygodniu kończącym się 17 marca – w porównaniu z 14 mld euro w poprzednim tygodniu – aby przeciwdziałać ostatniej przecenie na rynkach długu strefy euro.

Rynek kryptowalut żywi nadzieję, że bitcoin dobrze sobie poradzi z luźną polityką pieniężną. Inwestorzy szukający wyższych zwrotów odchodzą od rynków obligacji o niższych zwrotach i walut fiducjarnych, które utknęły w pułapce inflacji, aby szukać zabezpieczenia w kryptowalutach.

Niemniej jednak, technicznie rzecz biorąc, para może dalej spadać, zachowując ogólne nastawienie zwyżkowe:

kurs BTC/USD w formacji klina zwyżkującego; źródło: TradingView

BTC/USD spadł wczoraj poniżej 20-dniowej wykładniczej średniej kroczącej. Zaalarmowało byki o ryzyku potencjalnego przedłużenia korekty w kierunku jego 50-dniowej prostej średniej kroczącej, która obecnie znajduje się na poziomie 50 000 USD.

W tym samym czasie, spadek pary wyglądał jak fałszywe wybicie z formacji klina zwyżkującego. Spowodowało to ryzyko wysłania BTC/USD w dół nawet o maksymalną wysokość klina. W związku z tym, maksymalnym targetem korekty może być poziom bliski nawet 41 000 USD.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

AkcjeAnaliza Techniczna KryptowalutyBitcoinWall Street
Komentarze (0)
Dodaj komentarz