Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut #8 | Analiza BTC, BTC.D, IOTA, ETH, BNB, XRP, TRX

Witam w cotygodniowej analizie technicznej rynku kryptowalut!

Oj działo się ostatnio, naprawdę się działo! Wzrost ceny Bitcoina o 3000 USD w jednej świecy tygodniowej i tylko w dwóch dziennych to na reszcie to, czego „wyznawcy” Bitcoina oczekiwali :).

Zanim jednak przyjrzymy się sytuacji pod kątem technicznym, zacznę od kilku formalności. Jak wiecie, poza poniedziałkowym tekstem, na kanale You Tube portalu Bithub.pl możecie znaleźć drugą cześć analizy technicznej. Prezentuję tam swoje opinie w postaci nagrań wideo. Jako, że Bithub-owy kanał na Youtubie osiągnął liczbę 1000 subskrybcji, redakcja przygotowała dla Was konkurs, którego szczegóły znajdziecie pod tym linkiem: https://youtu.be/pzQg-fTQMRk .

Osobiście nie jestem zwolennikiem konkursów i loterii a jednak tym razem, mamy tu trochę miecz obusieczny. Redakcja chciała by się dowiedzieć, jakie są Wasze preferencje, żeby móc lepiej prezentować kolejne materiały. To jest właśnie powód, dla którego zachęcam Was do wzięcia udziału. Przypominam, także o sposobie komunikacji ze mną poprzez adres e mail jurek.s@bithub.pl.

Jako ostatnie dodam, że analizujemy te altcoiny, na które zagłosujecie w publikowanej raz w tygodniu ankiecie na facebookowym profilu Altcoin Polska ( link do ostatniej ankiety: https://m.facebook.com/questions.php?question_id=2533056746760091 ). Od ubiegłego tygodnia macie dostęp do linków przekierowujących bezpośrednio do analizy na Trading View. Linki umieszczone są bezpośrednio pod obrazkami.

A teraz przejdźmy do meritum:

BTC:

Zacznę od wniosku, który nasuwa mi się jako najistotniejszy:

Wygląda to tak, jak by ktoś chciał kupić ( i kupił ) dużą ilość BTC a jednocześnie chce, żeby cena wróciła do ostatnich, najniższych poziomów po to, żeby mógł dokonać zakupu w podobnej, okazyjnej cenie.

Dlaczego tak uważam? Już Wam tłumaczę. Zacznijmy od początku. 23 października cena dotarła do wyznaczonego przeze mnie klastra geometrycznego, po czym natrafiła na niewielką reakcję popytu. Ta, niewielka reakcja popytu w kolejnym dniu zamieniła się w potężną reakcję popytu.

W ostatniej analizie mówiłem, że mimo, że cena znajduję się w polu klastra, to musi zaliczyć każdy jego poziom, czyli musi dotknąć niebieskiej linii, jako mierzenia korekcyjnego 61,8 Fibo. Po wykonaniu tego oczekuję na zbudowanie formacji w ciągu maksymalnie 48 h. Niestety tak się nie stało. Cenie zabrakło dokładnie 70 dolarów ( Coinbase)….. i nastąpił bardzo duży zakup BTC. Na innych giełdach było podobnie, czyli sytuacja jest spójna.

To dobrze.

Czy możemy uznać, że ktoś postanowił dokonać zakupu tak dużej ilości BTC z tego poziomu przypadkiem? Nie wydaje mi się. Jeśli czekał z zakupami osiągnięcia do klastra geometrycznego i zrobił BUY bez 100 % zaliczenia klastra to znaczy, że po pierwsze, chciał wyprzedzić swoją konkurencję, która również czekała w kolejce na zakupy. Po drugie, opisany „ktoś” liczył i liczy się z tym, że na wykresie powstanie tzw.; NIEDOKOŃCZONY INTERES i cena będzie mogła wrócić do tego samego miejsca.

Ba! będzie mogła zjechać jeszcze niżej! Dlatego właśnie uważam, że to nie przypadek. „Ktoś” dysponuje na tyle dużym kapitałem, że przewyższa to możliwość zakupu w pojedynczej transakcji. Celowo wykonał ten zakup możliwie najtaniej, ale w taki sposób, żeby cena mogła jeszcze raz wrócić, dla umożliwienia kontynuacji zakupów przez tego samego osobnika. Ten „Ktoś” to tzw Smart Money, który jest wstanie manipulować ceną i wykresem dla osiągnięcia własnych celów. Taka jest moja teoria. A jednak, czy mogę się mylić ? Oczywiście. Stara zasada mówi, że RYNEK MOŻE WSZYSTKO.

No to Up czy Down? Zbierzmy wszystkie argumenty „za” i „przeciw” wzrostom ceny.

ZA:

  • 23 października cena zatrzymała się na b. mocnym wsparciu z interwału tygodniowego.
  • 25 października, na interwale jednodniowym zbudowała się formacja Gwiazdy porannej, która na ogół zapowiada wzrosty.
  • Oznaczona na czerwono linia trendu została wybita świecą z 26 października. Mimo, że ta sama świeca zamknęła się powrotem poniżej linii trendu, to kolejna świeca z 27 października rysuje się na zielono.
  • Sprawdzając interwał H4 widać, że lokalna korekta z 26 października miała równo 50% całego impulsu wzrostowego, więc może zostać zaliczona dla dalszych wzrostów.
  • W tym jednym impulsie wzrostowym cena wykonała overbalance pomocniczy fali c’. Wskazuje to na jej zakończenie.
  • Jeśli nawet założymy dalsze spadki, to tak mocna reakcja popytu wskazuje na osłabienie trendu spadkowego czyli zwiastun dla tak czy inaczej nadchodzących wzrostów.

Przeciw:

  • Na interwale tygodniowym ( czyli mocniejszym niż jednodniowym) nie wystąpiła formacja wzrostów a skoro mielibyśmy już teraz liczyć na nowy lokalny ATH w fali B, to wypadało by zrobić tu formację….
  • Większość całej akcji odbyła się w trakcie weekendu, przez co na rynku Forex zaistniałe wzrosty się nie zarejestrowały…..( przypadek ?).
  • Klaster geometryczny nie został zaliczony w 100%. Najistotniejszy argument.
  • Wzrosty zatrzymały się na cenie 10540 usd ( Coinbase ) co stanowi idealne 1:1 z korektą fali b’ a zatem trendowo, z tego miejsca ( lub nieco wyżej ) mogą nastąpić dalsze spadki na wybicie dołka.
  • Na dużym interwale trend nadal układa coraz niższe dołki i coraz niższe szczyty co wskazuje na utrzymanie trendu.

Podsumujmy. Techniczne jesteśmy w tej chwili w sytuacji 50/50. Dla Tradera nie jest to sytuacja do wejścia w rynek. Dla inwestora poziom klastra geometrycznego był takim miejscem. Swoje zdanie wyraziłem na początku tej analizy. Technicznie nie mogę zaakceptować tych wzrostów, jako zakończenia korekty i ataku na nowy szczyt, kończący całą falę B. Być może będę musiał pokazać pokorę i pochylić głowę, jeśli mimo wszystko cena wybije szczyt i zakończy falę B, ale na to jeszcze za wcześniej.

Istotna uwaga. Tę analizę przygotowuję dla Was w niedzielny wieczór 27 października. Tym razem bardzo istotne jest w jaki sposób zamkną się świece dzienna i tygodniowa. O tym przekonamy się w poniedziałek rano.

Wykres Bitcoin. Interwał tygodniowy. Giełda Coinbase.
Platforma MT4. Weekendowe wzrosty nie zostały zarejestrowane.

ETH:

W ujęciu długo terminowym sytuacja bez zmian od chwili ostatniej analizy. W ocenie bieżącej, gwałtowny wzrost BTC pociągnął cenę w górę, lecz ta ponownie osiągając poziom 61,8 spotkała się bardzo mocną reakcją podaży. Jednocześnie wykonując falsebreak. Dodatkowo cena przetestowała z drugiej strony przebitą wcześniej linię lokalnego trendu spadkowego, co również wskazuje na kontynuację spadków. Dopóki cena nie przebije się przez oznaczoną na żółto strefę oporu oraz oznaczony niebieską linią poziom overbalaceu, nie będę mógł przyjąć zakończenia fali A i tym samym zmiany trendu. Czyli na logikę, trwa trend spadkowy fali A, choć koniec zdaje się coraz bliższy.

Wykres ETH

XRP:

Jeśli tygodniowa świeca zamknie się ( poniedziałek ) powyżej zielonej linii trendu, wcześniej oznaczonego jako wzrostowy, w miejscu gdzie zbiega się on ze strefą oporu, która wcześniej służyła jako wsparcie dla ceny, to mogę uznać, że ten walor wreszcie wyłamał się z trwającej konsolidacji i nabiera szans do wzrostów. Możliwe wybicie szczytu z okolic 32 centów doda mi pewności do dalszych wzrostów. W parze XRP/BTC, powstałą czerwoną świecę traktuję jako korektę ostatnich wzrostów, która bardzo ładnie przetestowała z drugiej strony linię trendu oznaczoną kolorem zielonym. To też dobry sygnał dla dalszej przewagi XRP nad BTC.

Wykres XRP/USD
Wykres XRP/BTC

BNB:

Binance Coin wykonało już test formacji, który opisywałem i omawiałem, jako miejsce do dobrych zakupów, w sytuacji gdyby ktoś nie zdążył. Dalej spodziewam się już tylko koloru zielonego 🙂 oczywiście po drodze będą pojawiały się korekty, ale jeśli faktycznie mamy do czynienia z budującą się falą trzecią impulsu, to z pewnością będą one płytkie i szybkie. W stosunku do BTC nadal trwa zapowiadany test formacji. Mam z tyłu głowy, że pod dołkiem znajduje się jeszcze jeden poziom zatrzymania korekty. Oznacza to, że dopuszczam zejście ceny niżej, choć jest to mało prawdopodobne. Oczywiście zejście to traktował będę jako falsebrak lub niższy klaster, niezbędny do dalszych wzrostów. SL nadal na czarnej linii.

Wykres BNB/USD
Wykres BNB/BTC

Errata 28-10-2019:

BTC.D:

Dominacja Bitcoina niespodziewanie przerwała czerwoną linię trendu spadkowego, co w zasadzie nie dziwi skoro właściwie w jednej chwili ktoś kupił tak dużo BTC. Jednak na razie uznaję ten ruch za korektę spadków, zwłaszcza, że ma on zachowany stosunek 1;1 z poprzednią korektą. Spodziewam się, że za chwile sytuacja wróci do normy i osiągnie zakładane przeze mnie wcześniej poziomy okolic 66%.

Wykres BTC.D

IOTA i TRX:

Jako, że dużo czasu i uwagi poświęciłem BTC, pozwólcie, że te dwa walory omówię w drugiej części analizy. Na analizę wideo zapraszam w najbliższych dniach. Jeśli chcecie być powiadomieni, gdy tylko film się opublikuje, za subskrybujcie kanał Bithub.pl na You Tubie. Do usłyszenia!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Analiza TechnicznaAnaliza Techniczna BitcoinAnaliza Techniczna KryptowalutyBNBEthereumjurek s
Komentarze (0)
Dodaj komentarz