Dziś witam Was inaczej. Nasza kultowa – poniedziałkowa analiza techniczna wyjątkowo nie odbędzie się w poniedziałek, lecz dziś – w sobotę. Cały ten galimatias spowodowany jest nie koronawirusem (jak można by było przypuszczać), a po prostu moją długą podróżą, która psuje stworzony dotychczas porządek.
Ostatnio nie było nadmiaru propozycji do analizy, więc rozumiem, że otrzymałem dowolność wyboru :). Oczywiście nadal możecie dodawać w komentarzach pod ostatnim nagraniem, co jeszcze chcecie przeanalizować. Na pewno wezmę to pod uwagę wykonując najbliższe nagranie.
Padły słowa wytłumaczenia, a teraz przejdźmy do analizy.
BTC:
Bitcoin zgodnie z wcześniejszą analizą wykonał wzrost ceny do poziomu 1:1 z poprzednią korektą. Zbliżył się tym samym do niższej linii trendu spadkowego. Jest to pierwszy zakres wzrostów. Nieco wyżej obowiązuje jeszcze strefa, z której cena może śmiało zawrócić. Wskaźnik RSI pokazuje, że jest jeszcze zapas mocy do wzrostów, więc istnieje szansa na poruszanie się ceny w przedziale ok 9100 a 9300 USD.
W tym miejscu rozegra się batalia co do dalszych losów budującej się korekty. Osobiście zakładam, jako bardziej prawdopodobny, scenariusz zawrócenia ceny i podążanie zgodnie z nowo powstałym trendem spadkowym korekty. Jeśli jednak zobaczę, że cena bez kłopotu poradzi sobie z wybiciem linii trendu a następnie zaliczeniem pomocniczego OVB, dalsze wzrosty będą dopuszczalne. Nie będzie to jednak potwierdzenie zakończenia korekty a tylko wzrosty w ramach budującej się struktury korekty, która nadal jest zbyt mało rozwinięta aby móc ją zidentyfikować, opisać i wyznaczyć jej zakończenie.
Dla porównania, na rynku Forex, ta sama linia już została przebita. Cena podobnie zatrzymała się na proporcji 1:1. Na wykresie zaznaczyłem dodatkowo wyraźną strukturę klina zwyżkującego i należy to włączyć do opisanej wyżej analizy zwłaszcza, że na wykresie BTC jest to częsta i działająca struktura. Czym jest klin zwyżkujący, kiedy występuje i jak go rozgrywać? Niech to będzie Wasza praca domowa :). Internet Wam wszystko pokaże :).
BTC.D:
Ostatnio nie analizowałem indeksu dominacji bitcoina. Otóż tu niewiele się zmieniło. Indeks nadal porusza się w trendzie spadkowym. Utworzona w połowie lutego formacja wzrostów przy niskim RSI przepowiedziała jedynie korektę trendu spadkowego. Indeks wydostał się z kanału przedstawionego przez jednego z czytelników, docierając do krawędzi kolejnego kanału i testując jego krawędź, która wcześniej stanowiła wsparcie, tym razem jako opór. Analizując stosunek impulsu do korekty, zakres minimum 50% nie został jeszcze osiągnięty a zatem są przesłanki to umacniania się bitcoina, przynajmniej jeszcze przez chwilę…..
XRP:
Status trochę podobny do BTC. Obowiązuje trend spadkowy korekty. Obecnie jesteśmy 1:1 z ostatnią, ale nie największa korektą wewnętrzną. Różnica polega na tym, że w tej korekcie mamy już wykonane głębokie A, co pozwala na wstępną identyfikację, jaka to będzie korekta.
Wiemy, że fala A ma swoje, jeszcze niższe poziomy zatrzymania. Dodając do tego fakty o teorii zmienności korekt w trendzie oraz potencjalnym pięciofalowym ruchu całego zejścia A istnieje spora szansa na to, że jeszcze przez chwilę zobaczymy niewielkie wzrosty a później nowy impuls spadkowy wybije niższy dołek. Dodatkowo naniesiona wcześniej linia trendu spadkowego została dość czytelnie wybita i stestowana z drugiej strony, lecz niech nas to nie zmyli.
Po pierwsze, może to oznaczać jedynie spowolnienie trendu. Po drugie, znając historię XRP wiemy, że były już takie sytuacje, gdzie przebicie linii trendu nie zatrzymało spadków. Widzę tu wyraźną korelację do BTC. Gdy BTC zawróci, XRP zrobi to samo. Zacznę rozpatrywać inny scenariusz, jeśli cena wyjdzie powyżej czarnej linii OVB pomocniczy.
ETC:
Na pewno nie jeden górnik kryptowalut zastanawia się nad przyszłością ceny ETC. Patrząc długoterminowo, walor ten zostawił sobie otwartą furtkę na pogłębiające się spadki. Ta furtka to brak dużego OVB. Na szczęście – powiedział optymista, jest więcej argumentów za kształtującym się trendem wzrostowym. Z tego powodu zaznaczyłem na żółto strefę, w której będę szukał miejsca do odkupienia ETC, jakie osobiście sprzedawałem niedawno po ok. 12 USD.
Jeśli zobaczę pojawiający się w strefie popyt, będzie to dla mnie potwierdzenie zakończenia korekty. Akceptuję ryzyko i stratę, jeśli cena mimo wszystko wbije dołek i okaże się, że nie miałem racji. W końcu z żółtej strefy do dołka nie jest daleko to i strata nie będzie kolosalna. A tak naprawdę to jaka strata, skoro stracę dolary, które wcześniej zarobiłem dzięki ETC ? Taki jest mój indywidualny scenariusz dla ETC. Tym samym pokazałem Wam swój indywidualny tok myślowy i podejmowanie decyzji handlowych, gdy tak na prawdę nie wiadomo czy cena podąża jeszcze w trendzie spadkowym, czy może jest to już nowy trend wzrostowy.
W najbliższym nagraniu wideo przyjrzymy się XRP i ETC w parze do bitcoina.
Na dziś to wszystko. Życzę Wam udanego weekendu!
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.