Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut #2 | Analiza video BTC, ETH, LTC, XRP, IOTA, EOS, DASH

Witam w drugiej części poniedziałkowej serii analizy technicznej rynku kryptowalut!

Mam nadzieję, że ubiegłotygodniowa prezentacja Wam się spodobała. Jeśli macie jakieś uwagi lub spostrzeżenia to napiszcie mi wiadomość drogą mailową na adres jurek.s@bithub.pl

Jak wiecie z poprzedniego materiału Bitcoin dokładnie 17 grudnia 2017 roku, robiąc nam świąteczną niespodziankę, zakończył wzrostowy impuls fali 1, tym samym, rozpoczynając spadkowy ruch korekcyjny. tzw falę 2  wyższego rzędu.

Zacznijmy od niewielkiej dawki teorii. Na początku dodam, że wszystkie przykłady zostaną pokazane w trendzie wzrostowym, bo w takim właśnie znajduje się BTC.  

Czym zatem jest korekta ?

Korekta, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie korygować ruch poprzedzającego ją impulsu. Główną cechą korekty jest działanie przeciwko dominującemu trendowi. Korekta mam za zadanie przygotować rynek do kolejnego impulsu w następnej fali wzrostowej. Zdecydowanie korekta jest nieodłącznym i naturalnym składnikiem kształtowania się ceny, w tworzącym się trendzie. Należy ją traktować jak naturalny proces, szczególnie w sytuacji, gdy na rynku tzw. „ulicy” pojawia się strach przed krachem, bankructwem, pęknięciem bańki itp. Korekta rozpoczyna się w czasie, gdy na rynku podaż przejmuje kontrolę nad popytem i odwrotnie, gdy korekta kończy swój cykl. 

Korekta w strukturze wyższego rzędu występuje dwukrotnie: w fali 2 i w fali 4 pięciofalowego impulsu. My skupimy się na Fali 2.  

Co podstawowej budowy korekty to ZAWSZE składa się ona z trzech fal, które oznaczamy wielkimi literami A, B i C odpowiednio dla każdej fali. A teraz przykład z rynku Litecoin: 

Wykres Litecoin od TradingView

A oto co stało się później:

Wyróżniamy 4 rodzaje korekty. Każda z nich rożni się między sobą budową. Znając obecną sytuację BTC w której to fala A została już zakończona śmiało możemy odrzucić dwa typy korekty. Wiadomo już, że Bitcoin buduje korektę PŁASKĄ lub PĘDZĄCĄ. Ostatecznie dowiemy się która z nich wystąpi, dopiero po zakończeniu fali B. Tak, w tej chwili jesteśmy w fali B korekty wyższego rzędu Bitcoina i większości kryptowalut.

Spójrzmy zatem na budowę obu opisanych korekt

Mają jedną cechę wspólną. Jest nią głębokie zejście fali A. Używając słowa „głębokie” mam na myśli zejście poniżej klasycznego poziomu zakończenia korekty tj 61,8 lub 66,7 zniesienia Fibonacciego. Przyjmuję się, że minimalny poziom jaki musi osiągnąć cena to 70,7 %. Jak to wygląda na wykresie ?

Mają też jedną, kolosalną różnicę. Jest nią zasięg fali B. W praktyce, w korekcie PŁASKIEJ fala B nie wybija szczytu ( ATH ). Korektę PĘDZĄCĄ rozpoznamy po tym właśnie, że fala B wybije szczyt ( ATH ) i zatrzyma się powyżej niego.

Co daje nam dostarczona wiedza? W praktyce dopiero po zakończeniu fali B będziemy mogli stwierdzić ostatecznie z którym rodzajem korekty mamy do czynienia. Na tej podstawie skutecznie i bardzo dokładnie będzie można ustalić cenę przy której ostatnia fala C i  cała korekta zostaną zakończone.

Podsumowując. Czekamy na zakończenie fali B korekty. Warto się teraz zastanowić co wiemy o fali B ?

Zdecydowanie fala B MUSI mieć wyraźne 3 fale.

Fala B musi skorygować ( do góry ) ostatnie spadki do minimum 50%. Ten warunek w odniesieniu do obecnej sytuacji mamy już spełniony. 

To co najważniejsze w fali B to fakt, iż nie zawsze w swojej wewnętrznej budowie musi się ona trzymać struktury impulsowej oraz innych zasad jakie normalnie występują w analizie technicznej. Falę B można porównać do wściekłego byka i próbującego nad nim zapanować torreadora. Mimo wiedzy i przygotowań nigdy nie wiadomo jak potoczy się sytuacja i czy przypadkiem opisanemu torreadorowi nie stanie się krzywda. Dlatego doświadczeni traderzy wiedzą, że nie powinni zagrywać w fali B. Falę B należy obserwować, żeby poprawnie ocenić dalszy rozwój korekty i zagrywać na falę C lub na zakończenie fali C.

Kończąc to streszczenie, zobaczmy zatem jak wgląda nasza fala B na wykresie BTC.

Wykres Bitcoin od TradingView

W kolejny poniedziałek wspomnę, jeszcze o mojej teorii luk. Spróbujemy określić ramy czasowe trwania korekty ( choć będzie to bardziej amatorska analiza) oraz przyjrzymy się korekcie w pozostałych altcoinach.

A teraz, w formie nagrania oceńmy bieżącą sytuację na rynku.

Na koniec analiza altcoinów IOTA, EOS, DASH, o które prosiliście nas w ankiecie na Altcoin Polska:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Analiza TechnicznaAnaliza Techniczna BitcoinAnaliza Techniczna KryptowalutyBitcoinBTCETHIOTAjurek s
Komentarze (0)
Dodaj komentarz