Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut #15 | Analiza BTC, BTC.D, IOTA, CHZ, ENG

Witajcie w piętnastym wydaniu poniedziałkowej analizy technicznej w Bithub.pl!

Dziś słowem wstępu chciałbym zwrócić Waszą uwagę na zakładkę NOMINACJE NEXUS 2019 na stronie KBIF.PL. Jak wiecie, zbliżamy się do ważnego wydarzenia, jakim jest Konferencja Blockchain i Finanse, która odbędzie się 17 stycznia w Warszawie. O ile samą imprezę już zapowiadałem, to teraz zachęcam Was do głosowania, które trwa do 3 stycznia 2020 i obejmuje 9 kategorii. NEXUS to swego rodzaju uznanie dla osoby/ firmy/ podmiotu, która w danej dziedzinie wybrana zostanie jako No.1. Głosowanie jest otwarte. Poza umieszczonymi na liście kandydatami, możecie dodawać własne propozycje. Wśród wszystkich, którzy wezmą udział w ankiecie, Bithub rozlosuje kryptowalutowe upominki, takie jak portfel sprzętowy Ledger, lampka Bitcoin, koszulki, kubki i smycze. Na koniec dodam, że jest też kategoria ANALITYK ROKU….

Zanim przejdziemy do analizy przypomnę, że możecie mieć wpływ na analizowane walory. Poniżej cztery możliwe kanały:

  1. Facebook: Kryptowaluty Altcoin ICO Bitcoin
  2. Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCUEcbJ2aGAtozH4c7S7QoCw
  3. e mail: jurek.s@bithub.pl
  4. www.: https://bithub.pl/analizy/

A teraz przejdźmy do analizy!

BTC:

Bitcoin nadal utrzymuje się w dwóch sprzecznych wersjach analizy technicznej. Pierwsza wersja to wykres z platformy MT4 i rynku forex. Mamy to złamanie trendu przez overbalance oraz formację wzrostów na interwale dziennym (jedynie…1D, weekly juz nie). W tej sytuacji spadki z ostatnich dni należało by traktować jako korektę przed kolejnym impulsem wzrostowym. Dodatkowo właśnie teraz cena znajduje się na mierzeniu 61,8 Fibo tj. w miejscu, gdzie można by oczekiwać zakończenia korekty. Należy pamiętać, że nieco pod dołkiem znajduje się pole domknięcia luki z 11.05.2019r.

Wykres BTCUSD z MT4

Przechodząc na wykres platformy Trading View dla giełdy Coinbase, obserwujemy podobne zachowanie ceny. Trójfalowe zejście do mierzenia 61,8 też przypomina ruch korekcyjny. Ponadto, drugi raz cena zbliża się do linii trendu wzrostowego, która jak wiecie była już akceptowalna. Fakt, skrzyżowanie tych dwóch pozycji może stanowić miejsce do zawrócenia trendu. W odróżnieniu do platformy MT4 , tu jeszcze nie mamy overbalance co powinno się rozumieć tak, jakby trend spadkowy obowiązywał.

Wykres BTCUSD

Moja interpretacja: W sytuacji gdy mamy dwie sprzeczne analizy wniosek jest prosty. Część uczestników rynku patrzy do góry, a część w dół. Przypominam, że znajdujemy się w miejscu gdzie rynek będzie chciał oszukać tzw. „większość”, dlatego należ być niezwykle czujnym i spostrzegawczym. Moja teoria jest niezmienna. W poprzednim tygodniu zabrakło paliwa do w wzrostów/brak formacji. Cena będzie chciała domknąć lukę z wykresu MT4. Oby wtedy wyczekiwany strzał popytu był na tyle precyzyjny, żeby nie zaliczył poziomu 70,7, tylko odbił się na poziomie klastra geometrycznego. Na tą sytuację czekam.

Oczywiście dopuszczam lokalny wzrost do poziomu czerwonej linii trendu spadkowego. Potwierdzeniem tego krótkoterminowego ruchu było by odbicie od zielonej linii trendu przy mierzeniu 61,8. W dalszej kolejności wbicie lokalnego szczytu oraz żółtej linii overbalance. Podsumowując, nadal prowadzę otwartą pozycję LONG, lecz liczę się z jej automatycznym zamknięciem na SL. Kolejnego wejścia będę szukał nieco pod ostatnim dołkiem. Wersja bardziej bezpieczna: oczekujemy formacji wzrostów na wysokim interwale.

BTC.D:

Tu nie będę się rozpisywał. Obserwuję na przemian pojawiające się dwa różne wykresy i próbuję zrozumieć powstałą anomalię.

Wykres BTC.D wersja 1
Wykres BTC.D wersja 2

Jeśli macie jakieś wyjaśnienie takiej sytuacji napiszcie mi maila (jurek.s@bithub.pl). Zastanawiam się czy nie napisać bezpośrednio do Tradig View z prośbą o komentarz….

Jako, że w ankiecie na pierwszym miejscu znalazła się IOTA…

IOTA:

Tu szczególna dedykacja dla osób, które po ostatnich publikacjach stawiały podejście fundamentalne przeciwko AT. Niestety analiza zadziałała perfekcyjnie.

Po pierwsze, analizując tylko ostatni ruch spadkowy od maja 2019r., dwie równe sobie korekty wyznaczyły kierunek z atakiem na nowy dołek oznaczony żółtą linią przerywaną. Cel zrealizowany. Dalej, trwający trend długoterminowy kazał patrzeć na ostatnie spadki nie jak na korektę, lecz jak na nowy, tworzący się impuls spadkowy, którego zadaniem jest wybicie nowego dna dla całej stryktury (pomarańczowa linia przerywana). Cel zrealizowany. Obecnie znajdujemy się na poziomie 0,1877 USD a piszę o tym dlatego, że już na poziomie 0,1426 znajduje się najniższe notowanie IOTA zarejestrowane na platformie Bitfinex. Gdyby cena osiągnęła ten poziom, byłoby bardzo źle. Musiałbym zinterpretować całą strukturę IOTA jako trwający długoterminowo trend spadkowy. Do tej pory nie zanotowałem podobnej sytuacji w krypto. Oczywiście w następnej kolejności powinniśmy spodziewać się odbicia w formie korekty spadków. Dlatego kto jest tu nadmiernym optymistą, ostrzegam, każdy wzrost ceny będzie tylko korektą przynajmniej do czasu wybicia z pola oporu, który zaznaczyłem żółtym prostokątem.

Analiza IOTA

Gdybym miał przeanalizować walor bardzo dokładnie, musiałbym to zrobić w parze do BTC, ale umówmy się, że dwutorowa analiza odbywać się będzie tylko tam, gdzie dostrzeżemy potencjał na wzrosty ceny.

CHZ:

Ostatnio dość często przyglądamy się CHZ nie bez powodu. Choć wykres jest młody, a odczytane przeze mnie dane nie należą do najsilniejszych, to i tak znajduje się w ciekawym miejscu. Trochę jak BNB. Oba walory mają z obecnego miejsca potencjał do dużych wzrostów. Oczywiście podkreślam, że żadna analiza wcale nie musi się zrealizować. Na szczęście staram się zawsze wyznaczać na wykresie poziom, po przekroczeniu którego uznaję analizę za niezrealizowaną. W CHZ taki poziom znajduje się bardzo nisko, bo aż przy 0,004514 USD. Dlatego tym bardziej należy być ostrożnym. Sam zaryzykuję wejście w CHZ dopiero, gdy na którymś z wyznaczonych przeze mnie poziomów nastąpi reakcja popytu w formie formacji wzrostu. Niewykluczone, że będzie to towarzyszyć występującym wzrostom BTC.

Obecnie, cena pięciofalowym ruchem wybiła nowe dno. Tym samym powstały wcześniej overbalance został zanegowany. Jak ktoś woli, można temu zdarzeniu przypisać moją porażkę. Patrząc jednak przed siebie, po każdym pięciofalowym impulsie powinna nastąpić jego korekta a biorąc pod uwagę, że cena znajduje się na linii 1:1 z korektą wyższego rzędu, jesteśmy w strefie, z której może nastąpić zmiana trendu i atak na ATH. Dodatkowo znajdujemy się w ostatnim na wykresie mocnym wsparciu dla ceny. Ciekawe jest to, że nowy poziom OVB idealnie zgrywa się z ostatnim wierzchołkiem. Miejsce to zaznaczyłem przerywaną pomarańczową linią. Podsumowując: Trudno tak wiele przesłanek do wzrostów zlekceważyć i pominąć.

Wykres CHZUSD

Bez szczegółowej analizy dla CHZBTC dodam, że zbliżamy się do strefy, która jako ostatnia może zatrzymać cenę.

Wykres CHZBTC

Dotarła do mnie prośba o analizę ENG, RLC i XTZ. Dzisiaj zrobię tylko jeden z nich a pozostałe przeanalizuję w nagraniu wideo w bieżącym tygodniu.

ENG:

W parze do dolara, niestety świeca z grudnia 2018r wybiła najniższy poziom, a zatem ENG znajduje się w trendzie spadkowym ( i tu errata do IOTA, czyli są walory znajdujące się w trendzie spadkowym). Przyglądając się tylko ostatniemu impulsowi, który trwa od maja 2018r widzimy dwie równe w cenie korekty. Dodatkowo, nigdy nie wspominałem Wam o bardzo ważnej zasadzie zmienności korekt, która jest tu doskonale zauważalna. Dołączając do powyższych trwający trend spadkowy, należy zakładać chęć podążania ceny w stronę dołka z grudnia 2018r. Zmienię zdanie na pro wzrostowe, jeśli cena wybije szczyt zaznaczony żółtą przerywaną linią a następnie pokona overbalance – żółta linia ciągła. Ten scenariusz jest jednak mało prawdopodobny.

Wykres ENGUSD

W parze do bitcoina ENG wygląda wręcz rewelacyjnie! Choć tu również trwa trend spadkowy, to zaznaczyłam linię trendu spadkowego, która została przebita i przetestowana z drugiej strony silnym flashcrashem, co pozwala przypuszczać, że cena reaguje popytem na niskie poziomy na wykresie. Do tego mamy overbalance ostatniego impulsu spadkowego, a zasięg kolejnej korekty jest całkiem wysoko (żółty prostokąt), przy czym zbiega się on z szarym polem oporu. To właśnie w te rejony powinna teraz przeć cena. Zbliżając wykres poszukałbym precyzyjnego wejścia na BUY. Tu zauważalne jest 1:1 korekt w trwającej fali A dlatego należy przypuszczać, ze Fala A może się pogłębić. Wejścia szukałbym dopiero po OVB pomocniczym, który teraz wyznaczyłem żółtą przerywaną linią. Oczywiście poziom OVB ulegnie przesunięciu, jeśli Fala A zrobi nowy dołek. Podsumowując do BTC: Długoterminowo UP, krótkoterminowo obserwuję i czekam.

Wykres ENGBTC

Jeszcze jedno, skoro para do USD ma tendencję spadkową, a para do BTC wzrostową, warto dwa razy przemyśleć lokowanie tam kapitału lub przynajmniej obserwować rozwój wydarzeń.

Na dzisiaj to wszystko. Zapraszam do oglądania analizy wideo, a jeśli chcecie być na bieżąco powiadamiani o nowym nagraniu, zasubskrybujcie kanał Bithub.pl.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

analizaAnaliza KryptowalutAnaliza TechnicznaAnaliza Techniczna BitcoinAnaliza Techniczna Kryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz