Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 12.10.2017

Zgodnie z ubiegłotygodniową obietnicą, czwartkowa analiza skupi się na zaproponowanych przez czytelników altcoinach. Podobnie jak ostatnio, dzięki tak licznym propozycją, cała dzisiejsza ramówka została zaplanowana przez Was. Chciałbym jednak zrobić mały wyjątek od reguły. Wiem, że analizy BTC miały być publikowane w poniedziałki. Dzisiejszy dzień jest jednak wyjątkowy i nie potrafię sobie odmówić by nie napisać kilku słów na ten temat. Przejdźmy zatem do konkretów.

BTC/USD – Bitcoin

Od samego rana obserwowaliśmy dziś silną aprecjację Bitcoina. Fakt ten sprawił, że kurs jeszcze przed południem pokonał psychologiczną barierę 5 000 USD. Pomijając już sam fakt, że wzrosty trwają dokładnie od 15 września br. oraz to, że kurs ustanowił dziś nowe historyczne maksima bo to zapewne każdy doskonale wie, chciałbym w szczególności zwrócić uwagę na jedną zależność, która może mieć ogromny wpływ na przyszłą wycenę BTC. Mam tutaj na myśli sposób w jaki Bitcoin pokonuje techniczne poziomy oporu.

Zestawiając dzisiejsze wzrosty do tych z 5 sierpnia br. kiedy to kurs pokonał poziom 3 000 USD zauważymy ogromną dynamikę i zdecydowanie ponadprzeciętny wzrost. Co prawda wówczas kurs wzrósł o ok 17% a dziś (póki co) dopiero 11% to nie zmienia to faktu, że przy wycenie 5387 USD znajdujemy się niemal $390 powyżej najbliższego technicznego wsparcia.

Jeżeli najbliższe dni będą wyglądać podobnie jak te tuż po pokonaniu poziomu 3 000 USD, to w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się wzrostów o kolejne 2 tysiące USD bądź w przypadku wzrostu na poziomie ok. 67% (jak to było w sierpniu) nawet o ok. 3300 USD.

Może Cię zainteresować: Mike Novogratz: Bitcoin będzie kosztować $10 000 w mniej niż rok

VTC/USD – Vertcoin

Nawiązując do prośby Gala Anonima zwróćmy dziś uwagę na notowania Vertcoina. Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że kurs od dłuższego czasu porusza się w kanale wzrostowym. Biorąc pod uwagę ostatnią reakcję podażową odrzucającą górne ograniczenie tego kanału (przynajmniej z technicznego punktu widzenia) w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

Na wykresie 4-godzinowym zauważymy, że kluczowymi poziomami mogą okazać się:

 • opór 1.45 USD
 • wsparcie 0.92 USD

To te poziomy stanowią kolejno górne i dolne ograniczenie trwającej od 20 września br. konsolidacji. Dopiero wybicie z niej górą bądź dołem mogłoby określić kierunek ruchu w nieco szerszym horyzoncie czasowym. Dopóki to się nie stanie, kurs może poruszać się wewnątrz konsolidacji odbijając na przemian od wspomnianych powyżej poziomów oporu i wsparcia.

PIVX/USD – Pivx

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że rynek w przeszłości bardzo precyzyjnie testował (i za każdym razem odrzucał) linię trendu wzrostowego oraz techniczny poziom oporu 2.40 USD, który po pokonaniu stał się istotnym wsparcie. Obecnie jednak kurs znajduje się w okolicy lokalnego oporu 3.80 USD, gdzie w dniu dzisiejszym pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli strefa ta zostałaby trwale odrzucona, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 3.03 USD. Scenariuszem otwierającym drogę do dalszych wzrostów w nieco szerszym horyzoncie czasowym byłoby jednak dopiero pokonanie kolejnego oporu znajdującego się w okolicy poziomu 4.20 USD.

IOP/USD – Internet Of People

W komentarzu pod moją ubiegłotygodniową analizą Arek poprosił o ponowne przeanalizowanie IOP. Mimo, że coin ten był już analizowany dwa tygodnie temu, to warto do niego wrócić. Zgodnie z moją poprzendią projekcją rynek odrzucił wsparcie w okolicy poziomu 4.35 USD. Mimo to późniejsze wzrosty dotarły jedynie w okolice najbliższego, technicznego oporu 5.50 USD, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Późniejsze spadki sprawiły, że kurs spadł aż dwa wsparcia niżej do poziomu 3 USD. Od tego czasu obserwujemy trend horyzontalny.

W obecnej sytuacji, z technicznego punktu widzenia bardziej prawdopodobne wydaje się wybicie dołem i spadek nawet w okolice poziomu 1.70 USD. Niewykluczone jednak, że nim to się wydarzy kurs ponownie przetestuje okolice poziomu 4.35.

SAFEX/USD – SafeExchangeCoin

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że kurs od dłuższego czasu porusza się spokojnie na północ regularnie odbijając się przy tym od linii tendencji spadkowej. Kolejne dołki nie stanowią jednak żadnej regularnej tendencji, nie odbijają się od technicznych wsparć i wydawać by się mogło, że są zawieszone jakby w powietrzu. Niezwykle ciężko byłoby zatem określić potencjalny target dla kolejnych spadków a dopóki kurs nie wybije się ponad (zieloną) linię tendencji a najlepiej aż ponad poziom 0.0145, nie możemy nawet mówić o potencjalnych wzrostach.

SC/USD – Siacoin

Na prośbę Radka i Pawła chciałbym również powrócić do Siacoina, którego analizowałem dwa tygodnie temu. Wówczas kurs znajdował się w okolicy oporu 0.0055 i pisałem, że odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków, dla których potencjalnym targetem mogłyby okazać się nawet okolice poziomu 0.0044. Jak się jednak okazało, spadki miały jeszcze większy zasięg. Nie zmienia to jednak faktu, ze poziom 0.0044, w okolicy którego obecnie się znajdujemy stanowi istotne, techniczne wsparcie. Był on testowany w przeszłości już wielokrotnie i za każdym razem (również teraz) w jego okolicy pojawiała się reakcja popytowa.

Jeżeli i tym razem wsparcie to powstrzyma sprzedających, powstać mogłaby pro-wzrostowa formacja głowy z ramionami. Do jej pełnego potwierdzenia potrzeba jednak pokonania lokalnego oporu 0.0047.

DGB/USD Digibyte

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że kurs dotarł dziś w okolice horyzontalnego poziomu wsparcia 0.0090, gdzie pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli strefa ta zostałaby odrzucona, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów. Za scenariuszem tym przemawia również niewielka dynamika ostatnich spadków.

Na wykresie 4-godzinowym zauważymy, że kurs w dalszym ciągu ma jeszcze przestrzeń do pogłębienia spadków. Jeżeli jednak w najbliższym czasie rozpocząłby się kolejny impuls wzrostowy, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 0.0185. Kolejne, techniczne poziomy oporu wyznaczone zostały na wykresie dziennym (patrz powyżej) i znajdują się kolejno w okolicy: 0.0255 oraz 0.0650.

BLK/USD – BlackCoin

Kurs BlackCoina od kilku dni oscyluje w okolicy bardzo ważnego, technicznego poziomu wsparcia 0.15 USD. Mimo, że strefa ta została w połowie września pokonana, to szybko pojawiła się reakcja popytowa, która zanegowała to wybicie.

Jeżeli tym razem poziom ten powstrzymałby sprzedających, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów, dla których potencjalnym zasięgiem mogłyby okazać się nawet okolice poziomu 0.3450. Póki co jednak (nawet na niższych interwałach czasowych) nie pojawiła się żadna reakcja popytowa, która mogłaby przemawiać za ewentualnymi wzrostami. Niemniej jednak kurs znajduje się w bardzo ciekawym, technicznym miejscu i (przynajmniej w najbliższym czasie) warto obserwować notowania tego instrumentu.

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na picasso@bithub.pl a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Makler powiedział, że akcje są ‘gotowe na ruch’. A ja głupi nie pomyślałem, że miał na myśli ruch w górę.” – Randy Thurman

Analiza KryptowalutAnaliza Techniczna BitcoinAnaliza Techniczna Kryptowaluty
Komentarze (6)
Dodaj komentarz
 • Dawid

  Witam
  Czy moglibyście zrobić analizę Verge (XVG) ?

  • Picasso

   Oczywiście, pojawi się w przyszłym tygodniu.

 • SzymonM

  Witam,

  Poproszę o analizę Decred (DCR). Dzięki i pozdrawiam.

 • Dawid

  Witam
  Czy moglibyście zrobić analizę Verge (XVG) ?

  • Picasso

   Oczywiście, pojawi się w przyszłym tygodniu.

 • SzymonM

  Witam,

  Poproszę o analizę Decred (DCR). Dzięki i pozdrawiam.