Po co Policji ciężarówka przedsiębiorcy? | Coraz więcej pism ląduje na biurkach prezesów firm

Właściciele firm transportowych w Polsce otrzymują pisma z Urzędów Miast w sprawie zamiaru przejęcia samochodów dostawczych z ich floty na użytek miejscowych Komend Policji. Po co Policji ciężarówka przedsiębiorcy?

Nagłośniony ostatnio przypadek przedsiębiorcy z Białegostoku to chyba jeden z pierwszych, który ujrzał światło dzienne i przyciągnął powszechną uwagę.

Ciężarówka przedsiębiorcy potrzebna „od zaraz”?

Zawiadomienie dotyczy jednej konkretnej ciężarówki. Pismo z Urzędu Miasta dokładnie wskazuje jego dane. Wszystko wskazuje na to, że Urząd pełni w tej sprawie rolę pośrednika. Impulsem dla postępowania administracyjnego stał się bowiem wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.

Domniemanym celem przejęcia samochodu ciężarowego od białostockiego przedsiębiorcy ma być, jak wskazuje pismo – „przeznaczenie samochodu ciężarowego (…) do oddania w używanie na rzecz Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w ramach świadczeń rzeczowych wykonywanych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny przez okres do czasu ustania potrzeby użytkowania”.

ciężarówka przedsiębiorcy
Skan pisma, które otrzymała firma z Białegostoku

Redakcja portalu natemat.pl ustaliła, że zawiadomienie dotyczy jednego z wielu aut, które przedsiębiorca posiada aktualnie w swojej flocie. Przedstawiciel firmy powiedział, że nie ma nic przeciwko temu, by samochód posłużył jako pomoc w sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Nie wyobraża sobie jednak sytuacji, w której jego auto miałoby służyć jako „środek transportu urn wyborczych”:

„Społeczeństwo się mobilizuje. Każdy pomaga, jak może, np. branża gastronomiczna przekazuje posiłki pracownikom służby zdrowia. Ja też chętnie pomogę, jeśli to miałby być np. transport maseczek. Jednak wolałbym wiedzieć, czy ten pojazd nie zostanie wykorzystany do wyborów i do walki politycznej”.

Coraz więcej zawiadomień o zamiarze przejęcia samochodów ciężarowych przedsiębiorców

Jak informuje dalej redakcja natemat, pismo, wokół rozpętała się burza, tak naprawdę nie ma związku z działaniami związanymi z pandemią. Rzecznik prasowy KWP w Białymstoku wyjaśnia sprawę w następujących słowach:

Na jednym z profili na Facebooku pojawiła się informacja o piśmie przesłanym z urzędu miasta Białegostoku, w którym mowa o wszczęciu postępowania w sprawie przeznaczenia samochodu ciężarowego do oddania na rzecz KWP w Białymstoku. Owo zawiadomienie wzbudziło fale emocji i nieprawdziwych informacji, z których wywnioskować można, że auto zostanie zabrane. Jest to standardowa procedura, a podana w piśmie podstawa prawna w postaci rozporządzenia Rady Ministrów, oczywiście po jej lekturze powinna wyjaśnić wszystko.

Na wypadek mobilizacji i na czas wojny mamy zabezpieczone nie tylko samochody ciężarowe, ale też autobusy i inne pojazdy, a nawet dostawy wody. Twierdzenie, że to będzie się działo teraz, jest niestety działaniem mającym na celu chyba wzbudzenie negatywnych emocji. To standardowe procedury, które przeprowadzamy bez względu na epidemie, a wynikają ze stawianych na wypadek mobilizacji i wojny zadań”.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zachęcamy do dyskusji.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze