Kryptowaluty zatopiły Signature Bank? „Podjęli nadmierne ryzyko”

Amerykańska senator Elizabeth Warren podjęła interesującą tezę. Stwierdziła, że Signature Bank upadł, ponieważ „wkupił się w narrację szybkiego wzbogacenia się” i „objął kryptograficznych klientów z niewystarczającymi zabezpieczeniami”. Jej zdaniem kryptowaluty, chociaż nie bezpośrednio, to jednak walnie przyczyniły się do realizacji czarnego scenariusza.

Podkreślając, że bank podjął „nadmierne ryzyko”, senator zażądała odpowiedzi od prezesa Signature Bank w sprawie katastrofalnych skutków ekonomicznych, które stworzył. W obszernym i płomiennym liście do Josepha DePaolo, senator Warren napisała:

– Jesteś winien swoim klientom i opinii publicznej wyjaśnienie katastrofalnych skutków ekonomicznych, które stworzyłeś. Ciężko pracowałeś, aby zmiękczyć zasady, obiecałeś, że dobrze wróżą Twojemu bankowi. Następnie zniszczyłeś go złymi decyzjami i narażaniem go na nadmierne ryzyko. Zarówno kongres, jak i opinia publiczna muszą wyciągnąć wnioski z upadku Signature Bank – napisała.

Signature Bank został przejęty przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork w ubiegłą niedzielę, oficjalnie stając się trzecim co do wielkości bankiem w USA, który upadł.

Może Cię zainteresować: Kiyosaki staje po stronie bitcoina. „Kupować jak najwięcej”

„Kryptowaluty przyczyniły się do upadku banku”

Senator Warren stwierdziła także, że Signature Bank podjął „nadmierne ryzyko”, aby zwiększyć swoje zyski, obsługując klientów kryptograficznych. Mowa na przykład o notowanej na Nasdaq giełdzie kryptograficznej Coinbase, platformie infrastruktury blockchain Paxos i upadłej FTX. Do grudnia ubiegłego roku klienci kryptograficzni stanowili około 30% wszystkich depozytów Signature Bank.

– Signature Bank kupił swoją narrację szybkiego wzbogacenia się… Został pogrzebany, ponieważ obejmował klientów kryptograficznych z niewystarczającymi zabezpieczeniami – rzuciła oskarżenie pani senator.

Signature bank był sprawdzany przez państwowe organy

Według Bloomberga Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd badały już pracę Signature Bank z klientami kryptowalutowymi. Przyglądały się temu jeszcze na długo zanim organy regulacyjne w ostatnią niedzielę przejęły bank. Departament Sprawiedliwości miał ponoć skupić się szczególnie na tym, czy bank podjął odpowiednie środki w celu zidentyfikowania potencjalnych działań związanych z praniem pieniędzy przez swoich klientów.

Signature Bank był amerykańskim bankiem komercyjnym, który obsługiwał głównie klientów biznesowych, takich jak małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje non-profit oraz inwestorów instytucjonalnych. Jego upadek wpłynął na sektor bankowy USA i pokazał, jak ważne jest monitorowanie stabilności finansowej instytucji, aby zapewnić ochronę klientów oraz utrzymanie zaufania do systemu bankowego.

Zobacz też:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze