#NiedzielnyWywiad. Jesteśmy lepsi niż tradycyjne banki

710

Stworzyliśmy pierwszy na świecie portfel, który pozwala użytkownikowi na przelewanie pieniędzy na rachunek dowolnej karty płatniczej na świecie. Nadawca i odbiorca dokonują transakcji w swoich lokalnych walutach i nie muszą mieć żadnej znajomości technologii blockchain ani kryptowalut – mówi Janina Lowisz, współzałożycielka i wiceprezes ds. marketingu w Cashaa, w #NiedzielnyWywiad Bithub.pl.

Sprzedaż tokenów to pewny sposób na pozyskanie środków dla startupu?

Janina Lowisz: Zdobywanie środków tą metodą wymaga coraz większego wysiłku, w dodatku po drodze mogą pojawić się rozmaite trudności, ale wciąż można zgromadzić całkiem niezłą sumę wyłącznie dzięki sprzedaży tokenów. Przykładowo Cashaa uzyskała 33 miliony dolarów w ramach sprzedaży tokenów w 2017 r., z czego 14 milionów zostało odrzuconych ze względu na ścisłe stosowanie przez nas polityki AML i KYC. Suma, którą zaakceptowaliśmy, z powodzeniem wystarczy jednak do uruchomienia naszego portfela bankowego nowej generacji powiązanego z kartą płatniczą i do wejścia z naszą ofertą na rynek międzynarodowy.

Co macie do zaoferowania posiadaczom tokenów?

JL: Token CAS to kluczowy element naszego systemu. Umożliwia on korzystanie z naszych usług, takich jak trading czy udzielanie pożyczek, a ponadto stanowi część naszego mechanizmu zarządzania.
Konkretne przypadki wykorzystania tokenu są następujące:
1. Zapewnia on dostęp do usług premium, takich jak wyższe limity na przelewy FX, możliwość wypłacania pieniędzy w bankomatach, nielimitowane przelewy i wymiany walut.
2. Posiadacze tokenów mogą udzielać pożyczek i je otrzymywać.
3. Zgromadzone tokeny CAS mogą służyć jako alternatywna forma scoringu kredytowego dla osób fizycznych i małych firm, które nie mogą uzyskać scoringu w tradycyjny sposób.
4. Tokeny CAS pozwalają użytkownikom na automatyzację tradingu za pomocą smart contractów.
5. Tokeny mają również zastosowanie w mechanizmie zarządzania platformą: ich posiadacze mogą głosować za aktualizacjami, sposobem wykorzystania środków finansowych itp.

Działacie na rynku transferów pieniężnych, gdzie konkurencja jest duża. Czym się wyróżniacie na jej tle?

JL: Zaczynaliśmy jako firma zajmująca się transferami pieniężnymi, ale obecnie budujemy bardziej kompleksową platformę usług finansowych: lepszą formę banku, która stawia wyzwanie tradycyjnej bankowości przez tworzenie aplikacji i produktów z udziałem naszej społeczności użytkowników. Nasz oparty na blockchainie system pozwala użytkownikom na gromadzenie, oszczędzanie, wydawanie, otrzymywanie, pożyczanie oraz ubezpieczanie środków za pomocą łatwych, przyjaznych narzędzi w całkowicie legalny sposób. Docelowo Cashaa ma być punktem kompleksowej obsługi, dostarczającym pełnego spektrum usług finansowych. Już teraz oferujemy portfel powiązany ze stokenizowanymi kartami zasilanymi tokenami CAS. Umożliwia on również regulowanie płatności za pomocą smartfona lub innych inteligentnych urządzeń.

We współpracy z MasterCard w ramach systemu MasterCard Service Provider stworzyliśmy pierwszy na świecie portfel, który pozwala użytkownikowi na przechowywanie i przelewanie pieniędzy na dowolną kartę płatniczą na świecie. Nadawca i odbiorca dokonują transakcji w swoich lokalnych walutach i nie muszą mieć żadnej znajomości technologii blockchain ani kryptowalut. Pieniądze w portfelu Cashaa będą transferowane łatwiej i szybciej niż kryptowaluty. Odbiorca będzie mógł otrzymać środki w ciągu trzydziestu minut. Wpłyną one w jego lokalnej walucie na rachunek bankowy powiązany z kartą MasterCard lub konto w naszym systemie.

Korzystacie z gotowych rozwiązań blockchainowych, np. Ethereum, czy stworzyliście własną platformę od podstaw?

JL: Cashaa oparta jest na technologii Auxledger stworzonej przez Auxesis Group, jedną z największych na świecie prywatnych sieci blockchainowych, która ma już 53 miliony użytkowników, co zawdzięcza współpracy partnerskiej z indyjskim rządem.

Oferujecie transfery fiat-altcoin/altcoin-fiat czy tylko fiat-BTC/BTC-fiat? Jakie coiny można kupować i wymieniać za pośrednictwem waszej platformy?

JL: Będziemy wprowadzać na platformę najbardziej znaczące kryptowaluty w zależności od obowiązujących przepisów. Obecnie budujemy też giełdę obsługującą wiele kryptowalut i tokeny. Jednak nasze główne produkty nie wymagają obecności kryptowalut. Token CAS wykorzystujemy do wcześniej wymienionych celów, ale nie do transferów pieniężnych.

Rozmawiał Przemysław Ćwik
e-mail: p.cwik/at/bithub.pl

Komentarze