Protest przeciwko podatkowi PCC, 20 kwietnia godz. 13, Warszawa

1 044

20 kwietnia o godzinie 13 przy Ministerstwie Finansów odbędzie się happening przeciwko podatkowi PCC od kryptowalut.

Tematyka protestu

Protest odbędzie się ze względu na zaproponowany przez Ministerstwo Finansów podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), pod który podchodzi handel na kryptowalutach. 4 kwietnia Ministerstwo Finansów opublikowało wytyczne na temat rozliczenia podatkowego od obrotu kryptowalutami. Ku zaskoczeniu wszystkich w zakresie rozliczenia VAT handlujący powinni uwzględnić nie tylko wymianę kryptowalut na pieniądze fiducjarne, ale także na inne kryptowaluty (BTC/LTC czy ADA/BTC). Większą burzę wywołała jednak wytyczna na temat tego, aby handlujący odprowadzili podatek PCC od każdej pojedynczej transakcji.

Oznacza to, że w przypadku kapitału o wartości 100 zł i przeprowadzeniu 101 transakcji, z założeniem, że żadna z nich nie przyniosła ani zysku, ani straty, musimy zapłacić 101 zł podatku! Opodatkowanie więc w przypadku aktywnych traderów, którzy zajmują się handlem kryptowalutami zawodowo bądź korzystali ze specjalnych botów, będzie przekraczało wartość kapitału.

Jak widać podatek PCC jest wręcz nielogiczny i niezwykle krzywdzący dla rynku kryptowalut.

Polska zjednoczona

W kontekście protestu przeciwko PCC dla kryptowalut warto wspomnieć o jedności polskiej społeczności. Wszyscy YouTuberzy, kanały informacyjne, influencerzy, osoby z branży oraz przedsiębiorcy połączyli swoje siły i jednym głosem sprzeciwiają się nowemu prawu. Jest to dość bezprecedensowa sytuacja, ponieważ zazwyczaj społeczność kryptowalut jest podzielona na różne grupy, które nie mogą dojść do porozumienia. Na szczęście w tym przypadku, wszyscy stanęli za sobą murem i jednogłośnie sprzeciwili się poczynaniom Ministerstwa Finansów.

Mobilizacja polskiej społeczności kryptowalut była tak duża, że nie tylko polskie portale, pisały o sprzeciwie i proteście. Wspomniało o tym Crypto Currency News, Crypto Ground, Reddit (na głównej stronie!), a nawet Bloomberg. Sprawę komentował również Ivan on Tech. Na wykopie wpis zachęcający do wzięcia udziału w proteście zaaprobowało ponad 2000 osób, a 17 200 wyświetliło go.

W sejmie miała również miejsce konferencja prasowa, na której poseł Jacek Wilk wraz z osobami z branży, krytykowali decyzję Ministerstwa Finansów.

Jako redakcja portalu Bithub.pl również uważamy, że podatek PCC od obrotu kryptowalutami jest nieuczciwy i powinien zostać zmieniony. Uważamy, że podatki od kryptowalut należy płacić, ale nie mogą one przekraczać wartości zainwestowanego kapitału.

Protest przeciwko podatkowi PCC odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 13:00 przy Ministerstwie Finansów, na ulicy Świętokrzyskiej 12 w Warszawie.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1642547495835545/

 

Maciej Kmita

 

Komentarze