Pierwszy Polski Blockathon już za nami

Po raz pierwszy w Polsce, w dniach 15-17 czerwca 2018 r. został zorganizowany Blockathon.  Blockathon jest to wersja hackathonu w której uczestnicy muszą rozwiązać określony problem z wykorzystaniem technologii łańcucha bloków. Na wykonanie zadania uczestnicy mieli 40 godzin. Udział w blockhatonie jest szansą na połączenie zdolnych deweloperów i świata biznesu oraz wymianę doświadczeń.

Hackatony są maratonami programowania, podczas których uczestnicy stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem infrastruktury sieci lub oprogramowania komputerowego. Technologie dostępne obecnie pozwalają rozwiązywać bardzo złożone problemy. Jednak kluczowe z punktu widzenia biznesu staje się projektowanie rozwiązań, gotowych do szybkiego wdrożenia. Ważnym elementem organizacji wydarzeń takich jak warszawski Blockathon jest zatrzymanie uzdolnionych programistów wykorzystujących blockchain w kraju. Niepewność w sektorze regulacji kryptowalut w Polsce sprawia, że  kraje z korzystnymi regulacjami dla sektora jak np. Malta odbierają nam największe talenty i perspektywiczne firmy.  Jakie możliwości otworzyli organizatorzy przed uczestnikami i o czym rozmawiało się na pierwszym polskim Blockathonie?

Organizacja pierwszego Polskiego Blockathonu

Blockhaton odbywał się w Warszawie, przy ul. Grochowskiej 306/308. Organizatorem był Unicorns House, sponsorem głównym była platforma Trans.eu, a sponsorem strategicznym został Alior Bank S.A..  Tematy, z którymi mierzyli się uczestnicy zostały zaproponowane przez: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Cyfryzacji, Unicorns House i Alior Bank S.A.. W wydarzeniu wzięło udział 40 uczestników tworzących 8 zespołów. W porównaniu do Polskich hakatonów, to niewiele, ale nie chodzi o wielkość, lecz o atmosferę pracy, dzielenie się doświadczeniami i bliskość mentorów-ważnych i znanych osobistości z kręgu technologii blockchain i kryptowalut. Wśród nich byli m.in.: Marcelina Szwed-Ziemichód (adwokat, doradca podatkowy, entuzjastka kryptowalut),  Rafał Kiełbus (blockchain developer oraz członek komitetu założycielskiego Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii, szanowany administrator na polskim forum Bitcoin), Tomasz Sienicki (lider strategiczny blockchainu w Alior Bank) oraz Artur Wiśniowski-ekspert w zakresie technologii blockchain w Alior Bank S.A.. Warto podkreślić fakt, że wydarzenie uświetnił swoją obecnością Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

Pierwszy Polski Blockathon
Pierwszy Polski Blockathon

Podczas Blockathonu zespoły zmierzyły się z następującymi tematami:

  • Wyeliminowanie pośrednika – Unicorns House
  • Tożsamość cyfrowa – Alior Bank
  • E-CMR na blockchain
  • Historia pojazdu w zdecentralizowanej architekturze

Nagrody, o które walczyli uczestnicy było kilka.

 Nagroda JURY

  • Statuetka Jednorożca
  • 3 000 PLN
  • Pięć godzin porad prawnych
  • Bilety na konferencje Blockchain NeXt

Nagroda Mentorów

  • Statuetka Jednorożca
  • 2 000 PLN
  • Pięć porad prawnych

Nagroda Publiczności

  • Statuetka Jednorożca
  • Bilety na konferencje Blockchain NeXt

Nagroda sponsora

  • Statuetka Jednorożca
  • 15 000 PLN

Nagroda dla najbardziej wizjonerskiego projektu

  • Statuetka Jednorożca
  • Trzy miesiące darmowej księgowości
  • 10 godzin porad dotyczących podatków

Nagroda Govtech

  • Statuetka  Jednorożca  i statuetka Govtech
Zwycięzców wyłaniało jury w następującym składzie:
  • Rafał Agnieszczak – Przedsiębiorca internetowy
  • Julia Krysztofiak-Szopa –  Startup Polska
  • Tomasz Sienicki – Alior BankBlockchain Strategy Lead
  • Eliza Kruczkowska – Polish Development Fund Director of the Innovation Development Department
  • Bogdan Kosturek – Vice-President of Technology and Product Development Trans.eu Group S.A.

Relacja

Podczas wydarzenia przyglądaliśmy się pracy poszczególnych zespołów oraz jakich rad udzielają im eksperci. Gdzie pojawiają się problemy oraz jakie technologiczne rozwiązania można zastosować w praktyce. Uczestnicy Blockathon’u prowadzili żywe dyskusje z mentorami, nad możliwymi rozwiązaniami problemów zdobywając bezcenną wiedzę, pozwalającą na implementację technologii blockchain. Warunki zachęcały do wspólnej pracy, umożliwiając swobodną przestrzeń warsztatową i zaplecze techniczne i jedzenie. Atmosfera sprzyjała zarówno nawiązywaniu kontaktów, jak i skupieniu budowaniu rozwiązań blockchain’owych.

Podczas Blockathonu powstały dobrze zorganizowane zespoły i specjalnie dla was opisaliśmy czym, zajmowały się najciekawsze z nich w opinii redakcji.

Start it up

Start it up podczas blockathonu przenieśli anachroniczne CMR’y do zdigitalizowanego świata z wykorzystaniem zdecentralizowanej sieci, tak żeby spełniły wszystkie cechy trwałego nośnika. Forma cyfrowa przyniosła także inne benefity, takie jak śledzenie na żywo ciężarówek transportowych oraz szybsze i bezpieczniejszego rozliczania kont. Więcej szczegółów możecie zobaczyć na prezentacji zwycięzców na dole artykułu.

Start it up zwycięzcy nagrody sponsora i jury
Start it up zwycięzcy nagrody sponsora i jury

Paulina Paprzycka Oskar Cięciel, Bartosz Gałek Ilona Skarbowska Meikel Roszyk pierwsze miejsce, nagroda od sponsora.

Blockowisko

Blockowisko to zespół deweloperów i przyjaciół, który postanowili rozwiązać problem listu przewozowego CMR. Panowie z werwą zabrali się do pracy co zostało docenione prze jury jako najbardziej wizjonerski projekt na Pierwszym Polski Blockathonie. Dzięki ich uprzejmości możecie zobaczyć, nad czym pracowali w prezentacji na końcu artykułu.

Drużyna Blokowisko zwycięzcy w kategorii najbardziej wizjonerski projekt

Marcello Bardus, Piotr Adamczyk, Przemek Klimek, Andrzej Frankowski  drugie miejsce w ocenie jury oraz pierwsze miejsce dla najbardziej wizjonerskiego projektu.

 

HelpChain

HelpChain to projekt, w którym zespół deweloperów postanowił rozwiązać problem pośrednika podczas działań charytatywnych. Założenie przyświecające Platformie Help Chain miało na celu weryfikacje  potrzebujących  i połączenie ich z placówkami przy użyciu zdecentralizowanej sieci. Działania platformy w założeniach skutecznie eliminują trzecią stronę oraz znacząco obniżają koszty związane z funkcjonowaniem organizacji charytatywnej.

Jakub Wódz, Damian Wiciński, Jan Foryś, Przemysław Kisło, Dominik Zieliński 

BlocKey

Co może powstać ze spotkania 6 nieznajomych na blockathonie? BlocKey. Jest to zespół, który połączyło ogromne zainteresowanie blockchainem oraz chęć zrobienia czegoś wielkiego. Podjęli się wyzwania weryfikacji użytkowników blockchaina przy pomocy udostępnionych API banków. Mając wsparcie ekspertów z Alior Banku w 40 godzin udało im się przejść od koncepcji, do sprawnie działającego prototypu. Drużyna dostrzegła w projekcie na tyle duży potencjał, że zapowiadają kontynuację prac. Jesteśmy pewni, że jeszcze o nich usłyszymy.

Piotr Brudny, Justyna Broniszewska, Łukasz Misiak, Bartłomiej Rutkowski, Piotr Sobczak, Kuba Włodarczyk

Banking United 

Banking United reprezentowany był przez dwie osoby, które stanęły przed wyzwaniem wyeliminowaniu problemu weryfikacji tożsamości uczestników zdecentralizowanych sieci. Wspólnie opracowali, procedurę ulepszającą  KYC, która stoi na przeszkodzie w zagoszczeniu wielkich firm na rynku kryptowalut. Zaproponowanym rozwiązania sprawiły, że proces może być łatwiejszy do przeprowadzenie, w  stosunku do dotychczasowych rozwiązań i być znacząco bezpieczniejszy.

SCRIBE

SCRIBE przedstawiciel projektu skupił się na rozwiązaniu problemu trzeciej strony przy pracy freelancerów wykorzystując blockchian. Dzięki projektowi pracy freelancerów została wyeliminowania trzecia strona i zapewnione zabezpieczenie praw autorskich.

Rozmowy kuluarowe

Tak jak w przypadku innych branżowych wydarzeń, nie zabrakło możliwości wymiany poglądów i doświadczeń. W kuluarach żywo dyskutowało się o tym, że prawo nie nadąża za technologią. Były prowadzone liczne spory dotyczące rozwiązań technologicznych stojącymi za kryptowalutami oraz jaki potencjał kryje się w przyszłości w Smart Contract’ach.

Warto zaznaczyć również obecność przedstawicieli banków na Blockathonie. Jest to pozytywny znak, pokazujący zainteresowanie tego sektora technologią rejestrów rozproszonych. Udało nam się porozmawiać z przedstawicielami Alior Banku Tomaszem Siennickim Kierownikem strategi blockchain oraz Arturem Wiśniowskim ekspertem w zakresie technologii blockchain.

Tomaszem Siennicki  – Blockchain Strategy Lead w Alior Banku S.A.:

Alior Bank, bacznie obserwuje i wspiera wykorzystanie technologii blockchain. Udział w blockhatonie jest próbą nawiązania lepszego kontaktu z branżą oraz formą wsparcia nowych inicjatyw. Intencją Alior Banku jest chęć poszukiwania rozwiązań i produktów, które potencjalnie mogłyby być, w bezpieczny sposób oferowane klientom. Warunkiem, który musi być spełniony, żeby ten proces mógł się rozpoczął są regulacje prawne i zgoda Komisji Nadzoru Finansowego, która do końca roku ma opublikować możliwe rozwiązania dla branży blockchain.

Artur Wiśniowski –Blockchain Technical Lead w Alior Banku S.A.:

„Nie zamykamy się na żadną z technologii. Mamy w prawdzie swoich faworytów i badamy praktyczną możliwość ich zastosowania już teraz, jednak równocześnie uważnie przyglądamy się rozwojowi sytuacji i chętnie słuchamy propozycji. Taka też była nasza motywacja do uczestnictwa w Blockhathonie.”

„Większym ryzykiem dla Banku niż zainwestowanie w R&D nad Blockchain jest nie zainwestowanie w R&D nad Blockchain. Należy sobie zadać tutaj pytanie, co jeżeli najśmielsze predykcje jednak się potwierdzą?”

Banki mogą obawiać się Blockchain’u, ale tylko w sytuacji, kiedy nie będą gotowe na adopcje nowych technologii albo co gorsza je zignorują. Proaktywna postawa Aliora, pokazuje, że bank przygotowuje się na rewolucję fintech, która zbliża się wielkimi krokami.

Podsumowanie:

Pierwszy Polski Blockathon, możemy zaliczyć do udanych wydarzeń. Od strony organizacyjnej wydarzenie przebiegło bardzo sprawnie, a uczestnicy nami podkreślali, że są zadowoleni z kontaktów, które mogli nawiązać.  Podczas  wydarzenia pojawił się  Minister Cyfryzacji  co  jest wyraźnym sygnałem, że rząd przygląda się technologii blockchain. Pomimo wielu zalet pierwszego Blockathonu musimy przyznać, że czujemy pewien niedosyt. Impreza przeprowadzona w formule hackathonowej powinna w większym stopniu skupić się na docenieniu warstwy deweloperskiej. Podczas wydarzenia zabrakło zweryfikowania kodu, stojącego za przedstawionymi rozwiązaniami. Z uwagi na fakt, że jest to pierwsza takie wydarzenie, oceniamy wydarzenie pozytywnie. Organizatorzy zapowiedzieli, że planują kontynuacje, co bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, że poziom i prestiż Blockathonu będzie rósł z każdą następną edycją.

Pozdrawiamy wszystkich uczestników wydarzenia i zapraszamy do komentowania wydarzenia.

Ciekawostki z Blockathonu

  • Podczas pierwszego polskiego w ramach testów do blockchainu NEC trafiła baza KRS.
  • Uczestnicy mogli się pokrzepić ciekawym energetykiem Napój Bitcoin

[better-wp-embedder width=”100%” height=”400px” download=”all” download-text=”” url=”https://docs.google.com/presentation/d/1gUTsy3Y5uyrU4L8zzlgOcOgOqDUfvhttGm-ZcZ02XL0/edit#slide=id.g3bf62257e5_0_5″ /]

[better-wp-embedder width=”100%” height=”400px” download=”all” download-text=”” url=”https://docs.google.com/presentation/d/1q1HT7fAkgeRJy1IkuQed87LhSsr_ckPX6077QCzf5UA/edit?usp=sharing” /]

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!