Ministerstwo Finansów zamierza znieść podatek PCC od obrotu kryptowalutami

Wczoraj, tj. 20 kwietnia przed Ministerstwem Finansów odbył się protest inwestorów i entuzjastów kryptowalut. Protest miał na celu uświadomienie Ministerstwa Finansów, iż dotychczasowa interpretacja opodatkowania kryptowalut była absurdalna i w praktyce niewykonalna. Ministerstwo Finansów wycofało się z błędnej interpretacji, która sugerowała, iż kryptowaluty powinny być objęte podatkiem PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych nie obowiązuje przy obrocie kryptowalutami. Całe wydarzenie było transmitowane poprzez nasz profil na twitterze: https://twitter.com/BithubPl

Ostatnie dni były bardzo gorące dla wszystkich inwestorów kryptowalut w Polsce, a wczorajszy dzień zapewne przejdzie do historii walut wirtualnych. Oficjalnie, nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC), oświadczył wiceminister finansów Paweł Gruza. W najbliższy poniedziałek (23.04) powstanie również specjalna grupa robocza, która zajmować będzie się dalszą regulacją kryptowalut w Polsce. Protest przyniósł zamierzony efekt, co pokazało, że należy walczyć o swoją wolność i prawa. Minister przypomniał, że wątpliwości ws. opodatkowania obrotu kryptowalutami pojawiły się po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał kryptowaluty za prawa majątkowe.

https://twitter.com/Cieslak_Mich/status/987319850388410373

Wiceminister finansów Paweł Gruza oświadczył wczoraj na konferencji w MF:

„Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace nad zmianami legislacyjnymi, które doprowadzą do odstąpienia od podatku od czynności prawnych wobec tego typu instrumentów (kryptowalut) – powiedział wiceminister. Jak wyjaśnił, w związku tym podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) związanych z kryptowalutami nie będzie pobierany.”

Wiceminister skomentował również absurdalne działania MF ws. opodatkowania kryptowalut podatkiem PCC, przez który powstał  chaos w polskim świecie kryptowalut:

„Często jest tak w prawie podatkowym, że gospodarka wyprzedza regulacje, gospodarka innowacyjna zmienia się bardzo szybko, a tempo tych zmian jest bardzo duże. Często jest tak, że prawo podatkowe nie nadąża za tymi zmianami. Tak się też stało w przypadku kryptowalut.”

Poniżej przedstawiamy przebieg protestu za pośrednictwem naszego portalu na twitterze:


W najbliższy poniedziałek na stronie Ministerstwa Finansów powinien pojawić się oficjalny komunikat ws. opodatkowania kryptowalut. O wszystkich dalszych zmianach będziemy informować na bieżąco. Co sądzicie o zniesieniu podatku PCC od obrotu kryptowalutami? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze