Konferencja Blockchain Next – relacja zespołu Bithub.pl

643

W czwartek 21 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja Blockchain Next poświęcona technologii rejestrów rozproszonych. Zagraniczni goście, liczne grono uczestników oraz masa ciekawych prelekcji, oraz dyskusji ekspertów to wszystko to, co otrzymaliśmy od organizatorów. Co działo się na tym wydarzeniu, które objęliśmy patronatem medialnym dowiecie się z naszej relacji.

Zanim przejdziemy do omówienia naszych osobistych odczuć odnośnie wydarzenia, kilka słów od organizatora konferencji Blockchain Next Mateusza Macha. Mateusz jest założycielem i CEO blockchain house’u NeXtrope oraz platformy do streamingu Opus (opartej o blockchain).

Będąc na konferencji nie mogliśmy przegapić takiej okazji i postawiliśmy Mateusza Macha też przed naszymi kamerami. W krótkim wywiadzie Mateusz opowiada o wydarzeniu oraz o swoich projektach i dalszych planach.

Organizacja

Konferencja Blockchain Next była dużym wydarzeniem, ale czy okazała się sukcesem? Tutaj opinie są podzielone. Głównym problemem był pewien chaos organizacyjny. Niewystarczająca liczba identyfikatorów, czy zamieszczanie przy wejściu to rzeczy, na które można przymknąć oko. Konferencja rozpoczęła się jednak z opóźnieniem, a w stosunku do ogłaszanego na stronie internetowej harmonogramu nastąpiły zmiany. Nie zostały one jednak nigdzie ogłoszone, a na miejscu nie było dostępnego planu, w który można by było zajrzeć i wybrać czy chcemy uczestniczyć w wystąpieniu gości na głównej scenie, czy posłuchać debaty ekspertów.

Merytoryka

Nie zawiedli jednak zaproszeni goście. Różnorodność prezentowanych tematów była duża, przedstawiano wiele przykładów zastosowań Blockchain w biznesie oraz administracji. Moderowane dyskusje były ciekawe i często kontynuowane przez uczestników już po zejściu ze sceny. I właśnie ta możliwość rozmowy w kuluarach z osobami z branży, z polski i zagranicy była największym plusem tej konferencji. Widać było, że organizatorowi wydarzenia udało stworzyć się miejsce do wymiany kontaktów, doświadczeń oraz nawiązania współpracy biznesowej między podmiotami. Konferencja poświęcona była technologii Blockchain (kryptowaluty nie były żadnym z głównych wątków), a to pozwoliło na zebranie w jednym miejscu wielu developerów oraz specjalistów w swojej dziedzinie. Dzięki temu obeszło się bez znanych, powtarzających się pytań (spadnie czy urośnie), a pozwoliło się skupić na poszukiwaniu rozwiązań oraz pomysłów technologicznych.

Tematy

Wśród prezentacji, oraz dyskusji które można było wysłuchać na stadionie narodowym wyróżnić można kilka, które szczególnie zapadały w pamięci. W swojej barwnej prezentacji Miko Matsumura założyciel giełdy Evercoin, opowiadał jak  powstał bitcoin, jak rozwijała się  jego sieć od  początku aż do teraz oraz czy blockchain jest dobrą inwestycją. Dr.Sohail Munir doradca ds. nowych technologii i Smart City Transformation w Smart Dubai Government, przedstawił działania Dubaju zmieniające miasto w inteligentne miasto z  wykorzystaniem technologii blockchain. Doktor Muri wskazał obszary, w których technologia odegra kluczowe znacznie dla rozwoju miasta i jakie problemy, zostaną rozwiązane przy jej użyciu. Więcej informacji jak największe miasto w Emiratach Arabskich przekształca się w inteligentne miasto można znaleźć na specjalnie uruchomionej platformie Smart Dubai.

Na stoiskach pojawili się interesujący  wystawcy, którzy opowiadali o swoich projektach, między innymi Arrinera Automoive, która  zamierzaja przeprowadzić ICO w celu zbudowania super samochodu, zasilanego energią elektryczną oraz Match diary projekt tworzący platformę społecznościową, dla kibiców piłki nożnej wykorzystując token Mediar.

Podsumowanie

Mimo niewątpliwych wpadek organizacyjnych konferencje Blockchain Next należy zaliczyć do udanych.  Liczne grono uczestników, goście z całego świata, różnorodna tematyka oraz stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń przyczyniły się do sukcesu konferencji.   Potwierdzali nam to też inny uczestnicy oraz osoby, które odważyły się stanąć przed nasza kamerą.

Komentarze