Hal Finney i jego „Bitcoin Running”.

1 789

Dokładnie 14 lat temu, 11 stycznia 2009 roku, jeden z ojców założycieli ekosystemu Bitcoin, Hal Finney, uruchomił na swoim komputerze węzeł kryptowaluty. Ogłosił to na swoim profilu na Twitterze. Później wyrażenie „Bitcoin Running” stało się już legendarne.

Kim jest Hal Finney?

Hal Finney to deweloper z USA, którego wraz z Satoshi Nakamoto można uznać za twórcę Bitcoina. To on jako pierwszy otrzymał 10 BTC, a także uruchomił węzeł sieciowy na własnym komputerze.

Niestety w tym samym 2009 roku zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Finney zmarł w wyniku komplikacji związanych z chorobą w 2014 roku.

Hal Finney i reakcja społeczności na tweeta

Hal Finney cieszy się bezgranicznym szacunkiem w społeczności kryptowalut. Jego tweet otrzymał ponad 64 000 polubień i 21 000 retweetów.

Pod koniec ubiegłego roku wdowa po Finneyu ogłosiła bieg charytatywny na jego cześć. Organizatorzy wykorzystają wszystkie datki od patronów, aby znaleźć lekarstwo na ALS.

„Jego wkład w rozwój społeczności kryptowalut nigdy nie zostanie zapomniany. Spoczywaj w pokoju Hal, zawsze będziesz pamiętany jako pionier.” – napisał jeden z użytkowników Twittera Satoshi Club.

Tajemniczy górnik BTC ujawnia najstarszy podpis

Jednym z najstarszych forów Bitcoin jest bitcointalk.org, gdzie wciąż trwają dyskusje.

Internauci zadali ciekawe tam pytanie, starając się zidentyfikować najstarszych kopaczy bitcoinów. Ku ich zdziwieniu był nim anonimowy uczestnik, który pokazał podpis ze stycznia 2009 r. Tydzień wcześniej pojawił się bitcoin.

Podpis zamieszczony przez OneSignature należy do użytkownika, który założył swój profil 26 listopada tego roku. Nigdy wcześniej nie korzystał z forum. Potwierdza to, że konto zostało utworzone tylko po to, aby wyświetlać najstarszy post. Istnieje również konto na Twitterze, ale zostało utworzone w październiku 2009 roku.

Twórcy BTC monitorują ekosystem

Adres używany przez anonimowego użytkownika nie ma salda. Odkrycie podpisu jest dowodem na to, że ludzie, którzy stworzyli BTC, monitorują ekosystem i czasami podsycają zainteresowanie opinii publicznej.

Pomimo trudności regulacyjnych i bessy, BTC jest na szczycie. Ale spadające ceny mają konsekwencje w ekosystemie wydobywczym. Obecnie przychody z wydobycia są najniższe od 2 lat – do 11,67 mln USD Ostatni raz można było to zobaczyć 2 listopada 2020 r.

Komentarze