Crypto@Cracow #7 – Prawo a blockchain i kryptowaluty

Siódme już z kolei spotaknie Crypto@Cracow zbliża się wielkimi krokami. Tematyką październikowej konferencji będą prawo i kryptowalut. Jest to zatem doskonała okazja aby posłuchać i spotkać się ze specjalistami w tej dziedzinie. Prawo i kryptowaluty wydają się bowiem być nierozerwalnie ze sobą połączone.

Spotkanie odbędzie się 26 Października 2017 w czwartek o godzinie 19:00 w sali Szlak 65. Prelegentami będą:

Adam Kotucha – Legal Consultant P2PSystems, Koordynator Działu Prawnego Herkules S.A. GPW, associate Schiffer Sroczyński sp. j., członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, członek Strumienia Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe przy Ministerstwie Cyfryzacji.

dr Paweł Opitek – doktor nauk prawnych, prokurator w Krakowie-Podgórzu, Ekspert Instytutu Kościuszki ds. Cyberbezpieczeństwa, członek Strumienia Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe przy Ministerstwie Cyfryzacji oraz Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Zajmuje się cyberprzestępczością, m.in. kartami płatniczymi, kryptowalutami oraz hakingiem. Prelegent na konferencjach naukowych, autor publikacji i specjalistycznych opracowań; wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ukończył studia dziennikarskie oraz studium pedagogiki i psychologii.

Jacek Czarnecki – prawnik specjalizujący się w technologii blockchain, General Counsel w Neufund, absolwent UW oraz Oksfordu. Członek Strumienia Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe przy Ministerstwie Cyfryzacji, mówca technologiczny i propagator blockchain w Polsce.

Marcelina Szwed-Ziemichód – doradca podatkowy i adwokat w kancelarii DLA Piper. Zajmuje się doradztwem podatkowym na rzecz przedsiębiorców, w tym w szczególności z szeroko pojętej branży IT, nowych technologii, GameDev i FinTech. Jest członkiem strumienia „Blockchain/DLT i waluty cyfrowe” przy Ministerstwie Cyfryzacji gdzie jej prace koncentrują się na podatkowych aspektach walut cyfrowych i technologii blockchain.

Agenda spotkania

1. Adam Kotucha – wykład w przedmiocie „Kryptowaluty oraz blockchain a prawo cywilne” obejmujący zagadnienia: klasyfikacja kryptowalut na gruncie prawa prywatnego, notaryzacja dokumentów z użyciem technologii blockchain, omówienie zagadnienia smart-contractów w kontekście prawa zobowiązań.

2. dr Paweł Opitek – wykład w przedmiocie „Kryptowaluty oraz blockchain a prawo karne” obejmujący zagadnienia: status kryptowalut w postępowaniu karnym, działania oraz motywy organów ścigania w kontekście zabezpieczenia obrotu, możliwości śledzenia, ujawnienia i zabezpieczenia kryptowalut, rodzaje przestępstw z wykorzystaniem kryptowalut, przykłady przestępstw.

3. Przerwa networkingowa

4. Jacek Czarnecki – wykład w przedmiocie „Kryptowaluty oraz blockchain a prawo administracyjne i regulacje unijne” obejmujący zagadnienia: regulacyjne aspekty kryptowalut i innych zastosowań blockchaina, w tym o wymogach dla firm blockchainowych, prawne aspekty ICO, aktualne pomysły na uregulowanie obszaru ICO, przedstawienie podejścia instytucji publicznych do problematyki kryptowalut oraz technologii blockchain.

5. Marcelina Szwed-Ziemichód – wykład w przedmiocie „Kryptowaluty oraz blockchain a podatkowe” obejmujący zagadnienia: przesłanki opodatkowania transakcji kryptowalutowych, stawki podatku właściwe dla zysków z transakcji z użyciem kryptowalut oraz tokenów, koszty uzyskania przychodów oraz wydatki które można do nich zaliczyć, sposób dokumentowania transakcji z użyciem kryptowalut, tematyka działalności gospodarczej związanej z handlem kryptowalutami, zagadnienie interpretacji indywidualnej oraz powinności użytkowników kryptowalut w wymienionym zakresie.

Rozmawialiśmy z organizatorami o zbliżającym się spotkaniu:

Dlaczego tematyką obecnego spotkania będzie właśnie prawo?

Technologia Blockchain i kryptowaluty funkcjonuje na styku wielu dziedzin nauki. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie informatyka i matematyka (kryptografia). Prawo odgrywa tutaj coraz większą rolę. Nie sposób nie przyznać, że technologia blockchain oferuje automatyzację wielu procesów, w których standardowo rolę “przymuszającego” pełniły organy państwowe, a nie mechanizmy informatyczne.

Niemniej jednak każdy użytkownik kryptowalut operuje wciąż w świecie, w którym obowiązuje prawo. Musi zatem wiedzieć jakie odprowadzać podatki, na jakie ryzyka naraża się przeprowadzając proces typu ICO, czy mógłby odzyskać skradzione mu jednostki kryptowalut. Z tej przyczyny zdecydowaliśmy się na rozjaśnienie tych wszystkich kwestii. Warto zauważyć, że jest to pierwszy tego typu meetup poświęcony zagadnieniom prawnym, w którym udział wezmą znani w środowisku eksperci. Wszyscy prelegenci są członkami Strumienia „Blockchain/DLT i waluty cyfrowe” przy Ministerstwie Cyfryzacji i praktykami w swoich dziedzinach.

Na spotkaniu pojawi się sporo specjalistów, czego będzie można się dowiedzieć z ich prezentacji?

Tak jak wspomniałem poprzednio, nasi prelegenci odpowiedzą na wiele pytań, które nurtują użytkowników kryptowalut oraz osoby eksperymentujące z technologią rozproszonych rejestrów. Przede wszystkim: jakie jest miejsce kryptowalut w prawie prywatnym (cywilnym)? Czy technologia blockchain może być przydatna w dziedzinie notaryzacji dokumentów? Jaką rolę odgrywają w tym smart kontrakty? Jaki jest status kryptowalut w postępowaniu karnym? Jakie są motywy organów ścigania w kontekście zabezpieczenia obrotu kryptowalutowego? Jakie są wymogi dla firm korzystających z kryptowalut lub rozproszonych rejestrów? Jaki jest obecnie status ICO w polskim oraz europejskim systemie prawnym?

W końcu – co chyba najważniejsze – jak opodatkowane są transakcje kryptowalutowe? Jakie obowiązują stawki podatku właściwego dla zysków z transakcji z ich użyciem? Jak wygląda kwestia uzyskania kosztów przychodu oraz ich dokumentacji?

To już siódme z kolei spotkanie, ale w zasadzie pierwsze poświęcone tematyce prawa czy myślicie o regularnym organizowaniu kolejnych spotkań o tej tematyce?

Podejście organów państwowych do tematyki kryptowalut oraz technologii blockchain zmienia się dynamicznie. Niewykluczone, że w przypadku zaistnienia nowych interpretacji podatkowych, wejścia w życie przepisów kształtujących nowe obowiązki dla firm czy zapadnięcia pierwszych, przełomowych wyroków sądowych, kontynuujemy meetupy o tematyce prawnej. Na najbliższym spotkaniu postaramy się jednak przybliżyć tę tematykę możliwie wyczerpująco z uwzględnieniem obecnie obowiązującego stanu prawnego.

Po każdym wykładzie 5-10 min. Q&A w ramach czasu wykładu. Wykład odbędzie się w języku polskim

Data spotkania: 26 października 2017, 19:00
Adres: Ul. Szlak 65 , Kraków
Link do wydarzenia: Crypto@Cracow #7
Slack: Slack Crypto@Cracow
Facebook: Crypto@Cracow #7

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.