[email protected] #5 – Blockchain & Podstawy kryptowalut

Do kolejnego spotkania z cyklu [email protected] pozostało kilka dni, widzimy się 24 sierpnia 2017 o godzinie 19:00 w biurowcu przy ulicy Szlak 65 w Krakowie. Natomiast dzisiaj możecie zapoznać się ze szczegółami tematów, które będą poddane dyskusji podczas wydarzenia.

Dobrze zdajemy sobie sprawę, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się technologia kryptowalut oraz rejestrów rozproszonych toteż wychodzimy naprzeciw Waszym oczekiwaniom i omówimy niezbędne podstawy do sprawnego poruszania się w blockchainowym środowisku.

O czym rozmawiamy?

Wykład rozpoczniemy od zdefiniowania czym w zasadzie są kryptowaluty oraz blockchain, jakie są ich rodzaje oraz czym różnią się między sobą. Dowiecie się także, iż nie każdy rejestr rozproszony to blockchain, a nie każda waluta cyfrowa to kopia bitcoina.

Historia i technikalia technologii
Następnie rozpatrzymy pobudki i motywacje, którymi kierują się twórcy technologii blockchainowych oraz jak mogą one oddziaływać na aktualny paradygmat myślenia o sektorze finansowym i zaufania, jakim go darzymy. W tej części odnajdziemy kilka nawiązań do filozofii oraz historii myśli ekonomicznej. Kolejno podejmiemy temat rozwiązań technicznych stojących za działaniem i bezpieczeństwem kryptowalut (kryptografia krzywych eliptycznych, hashowanie sha-256, sha-3, keccak, klucze prywatne i publiczne, osiąganie konsensus sieci na różne sposoby, etc.). Z pewnością zwolennicy programowania znajdą coś dla siebie.

https://www.youtube.com/watch?v=gUCNhzTYZXg
Video z [email protected] #4: Czym jest technologia NEM i kryptowaluta XEM?

Blockchain na świecie
Dalej przejdziemy do rozważań na temat aktualnych i przyszłych zastosowań technologii blockchain w szeroko rozumianym biznesie (finanse, aplikacje, dostawy itp.) oraz administracji (notaryzacja, czynności prawne). Przedstawimy najważniejsze konsorcja blockchain na świecie oraz charakterystykę ich głównych projektów (Enterprise Ethereum Alliance, Hyperledger, R3, Coco by Microsoft i inne). Pomówimy także o Initial Coin Offering oraz tokenach jako aktywach finansowych.

Aspekty prawne
Wykład zakończony zostanie częścią prawną, która odpowie nam na pytanie, czy kryptowaluty i blockchain są legalne, jak traktowane są w polskim i zagranicznym ustawodawstwie oraz jakie nakłada ono obowiązki i prawa na inwestora indywidualnego. Pojawi się także kanon dobrych praktyk dla osób próbujących swoich sił w uczestnictwie w rynku obrotu walutami cyfrowymi.

Nadchodzące spotkanie, jak można zauważyć, nie jest nastawione konkretnie na żadną z grup profesjonalistów czy to IT, czy biznesowych. Jesteśmy przekonani, iż przysłowiowo, każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno stary kryptowalutowy wyjadacz, jak i osoba zaczynająca swoją przygodę z tymi technologiami.

Data spotkania: 24 sierpnia 2017, 19:00
Adres: Ul. Szlak 65 , Kraków
Link do wydarzenia: [email protected]

Komentarze