25.09.2018 – Silesia Blockchain Meetup #4

740

25 września 2018 roku serdecznie zapraszamy Państwa do Katowic na Silesia Blockchain Meetup. Są to spotkana mające na celu integrację środowiska pasjonatów technologii blockchain oraz edukowanie poprzez zapraszanie ekspertów w swoich dziedzinach.Integralną częścią każdego spotkania jest też możliwość zadawania pytań jakie powstały podczas prowadzenia wykładu. Wstęp na meetup jest bezpłatny. 

Prelegenci

Tomasz Konieczny –Senior QA Engineer w XSolve zajmujący się głównie automatyzacją testów ale bardzo często wykonujący również zadania DevOpsowe. Prywatnie użytkownik Linuksa interesujący się szeroko mówiąc technologią. Entuzjasta Bitcoina oraz Blockchaina od początku 2011 roku.
Występował jako prelegent na konferencjach takich jak Devoxx Poland, TestWarez (dwukrotnie), ConSelenium oraz Quality Excites.

„Skalowanie Blockchaina – Lightning Network
Bitcoin oraz leżąca u jego podstaw technologia Blockchain znajdują się prawdopodobnie wśród największych wynalazków ostatnich lat. Bitcoin z pewnością ma wiele zalet – jest to bezpieczna, niezależna, samoregulująca się sieć, która umożliwia transfer wartości poza systemem bankowym bez potrzeby istnienia zaufanej trzeciej strony. Istnieje jednak jeden poważny problem – skalowalność. Aktualna szczytowa wydajność Bitcoina to ok. 20 transakcji na sekundę. Tylko 20, w porównaniu do dziesiątek tysięcy, jakie jest w stanie obsłużyć np. Visa. Czy to wszystko co jest możliwe w przypadku najszybszej sieci komputerowej o konsumpcji energii elektrycznej porównywalnej do średniej wielkości krajów? Developerzy Bitcoina znaleźli rozwiązanie tego problemu – koncept nazwany Lightning Network. Ma on umożliwić skalowanie Bitcoina do milionów-miliardów transakcji na sekundę. Co najważniejsze nie jest to już jedynie koncept – istnieje kilka niezależnych, kompatybilnych implementacji, które są już używane na mainnecie.

Tomasz Waszczyk – Programista zajmujący się głównie frontendem, ale i również rozwiązań wymaganych przy handlu automatycznym. Zwolennik otwartych rozwiązań w tym Linuksa, światem blockchain zainteresował się w momencie kiedy spółka giełdowa Microsoft ogłosiła, że zaczyna skupować Ethereum. Aktualnie rozwija Bloga https://codechain.pl/blog gdzie pokazuje swoje doświadczenia z językiem JavaScript/Solidty oraz pracuje jako frontend developer.

„Wprowadzenie do Ethereum i smart kontraktów wraz z przykładami użycia”
Coraz częściej możemy usłyszeć o tym, jak rewolucyjną technologią jest blockchain oraz jak duże zmiany za sobą niesie. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jak stworzyć własne rozwiązanie na nim oparte, to prezentacja dla Was. Podczas prezentacji opowiem o Ethereum oraz wprowadzę do zagadnienia inteligentnych kontraktów. Pokażę praktyczne przykłady użycia infrastrukty sieci Ethereum oraz spróbuję przedstawić rozwój świata blockchain w najbliższej przyłości.

Dowiesz się o:
• wprowadzenie do Ethereum i inteligentnych kontraktów,
• ETC vs ETH
• coin vs token
• czym jest smart kontrakt oraz Solidity
• praktyczne przykłady użycia
• szanse i zagrożenia Ethereum czyli skalowalność

Agenda

18.15 – Rejestracja uczestników spotkania
18.30 – Otwarcie spotkania – Tomasz Drzewiecki
18.35 – Skalowanie Blockchaina – Lightning Network – Tomasz Konieczny
19.30 – Przerwa
19.35 – Otwarcie spotkania po przerwie -Tomasz Drzewiecki
19.40 – Wprowadzenie do Ethereum i smart kontraktów wraz z przykładami użycia – Tomasz Waszczyk
20.30 – Przerwa
20.35 – Otwarcie spotkania po przerwie – Tomasz Drzewiecki
20:37 – Pytania do prelegentów – Tomasz Drzewiecki
21.20 – Zakończenie spotkania

Silesia Blockchain Meetup nawiązał współpracę z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach

Postanowiliśmy zadać organizatorom kilka pytań:

 Co zdecydowało o wyborze Lightning Network na przewodni temat spotkania?

Szeroko pojęta technologia blockchain zmaga się z wieloma problemami, jednak spośród wielu możemy wyróżnić wyzwanie jakim jest skalowalność (liczba transakcji wyrażone w jednostce czasu) którą można powiązać z masową adopcją. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak Lightning Network działa, dlaczego problem skalowalności jest trudny w rozwiązaniu oraz o alternatywnych podejściach które są rozważane. Misją Silesia Blockchain Meetup jest edukacja, dzięki której osoby początkujące nie ulegną wszech otaczającemu hypowi, a otrzymają merytoryczne informacje które ułatwią zrozumienie w którym miejscu rozwoju tej technologii jesteśmy i głębszemu zrozumieniu dlaczego obecnie możemy przeczytać sceptyczne opinie odnośnie rozwoju systemów zdecentralizowanych.

Dlaczego warto wybrać się na wydarzenie?

Silesia Blockchain Meetup jest to cykl spotkań dotyczących technologii Blockchain. Można tam spotkać praktyków tej technologii, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Nieodzownym elementem spotkań jest także networking.

Data spotkania: 25 września (wtorek) 2018 roku, godz. 18:15-21:20
Miejsce spotkania: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, ul. Opolska 15, 40-001 Katowice
Wydarzenie na Meetupie: https://www.meetup.com/pl-PL/Silesia-Blockchain-Meetup/events/254245525/
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/535049743616066/

Komentarze