The Bitcoin Express: wyciekły informacje wewnętrzne na temat BTC ETF. Ile mamy czasu?

Chase z kanału „The Bitcoin Express” podzielił się swoimi uwagami na temat „wycieku” z firmy inwestycyjnej BlackRock na temat dat i szczegółów potencjalnego zatwierdzenia spotowego funduszu giełdowego z BTC jako aktywem bazowym (ETF). Ile mamy czasu zanim potencjalne biliony dolarów zaczną wlewać się na rynek?

Wyciek z BlackRock rozpala emocje, Wall Street zaciera ręce

„Insider z BlackRock”, największej firmy zarządzającej kapitałem na świecie ujawnił potencjalne daty zatwierdzenia spotowych ETF-ów z Bitcoinem jako aktywem bazowym. Zgodnie z terminarzem pierwszym terminem możliwej decyzji amerykańskiego regulatora rynku, komisji SEC, jest 17 październik 2023 r. Organ ten ma jednak prawo do ogłoszenia wydłużenia czasu potrzebnego do podjęcia tak kluczowej decyzji. Jeżeli do tego dojdzie, trzeba będzie przesunąć palec po kalendarzu aż do stycznia 2024 r.

Chase zaznacza, że nadal są sceptycy którzy uważają że ów fundusz giełdowy może nie zostać zatwierdzony, ale są oni w błędzie. Przywołuje słowa byłego przewodniczącego SEC, który w telewizyjnym wywiadzie informuje, że „wiadomo już” że kryptowaluta Bitcoin nie jest tym, co Komisja nazywa „niezarejestrowanym papierem wartościowym”, a towarem (commodity). Akceptacja takiego wniosku, szczególnie kiedy wnioskodawcą jest gigant taki jak BlackRock, to tylko kwestia czasu. Analitycy Agencji Bloomberga określili prawdopodobieństwo zatwierdzenia wniosków o BTC ETF na mocne 75% w 2023 r., 95% w 2024 r., oraz 5% że decyzja nie zapadnie nawet do końca przyszłego roku.

sec etf
Pieczęć amerykańskiego regulatora rynku, komisji SEC

Dane jakie podał insajder sugerują też, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd może potencjalnie zatwierdzić wszystkie wnioski o ETF Bitcoin jednocześnie, aby uniknąć sytuacji w której pierwszy podmiot uzyska niekonkurencyjną przewagę pierwszego poruszyciela (ang. first mover advantage – przyp. red.).

Zwrócono też uwage, że Wall Street coraz chętniej brata się z kryptowalutami, a giganci inwestycyjni i finansowi aktywnie badają, inwestują i integrują aktywa cyfrowe ze swoimi systemami i produktami. Fundusz Ark Invest złożył wniosek o utworzenie ETF z Ethereum jako aktywem bazowym, a Grayscale o przekształcenie swojego funduszu Ethereum w ETF typu spot. Warto jednak nadmienić, że Ethereum to już powierzchownie trudniejszy orzech do zgryzienia niż produkt bitcoinowy; Gary Gensler nie daje bowiem za wygraną i nadal uważa, że $ETH to nielegalny papier wartościowy (choć najprawdopodobniej nie utrzyma tej narracji długoterminowo).

Zobacz też: Cena Bitcoina dobije do poziomu między 750 tys. a 1 mln dolarów do 2026 r.? Tak twierdzi Arthur Hayes, ale stawia warunki

Jak przygotować się na Bitcoin ETF: HODL

Zatwierdzenie Bitcoin ETF-u mogłoby potencjalnie wpompować setki miliardów kapitału w rynek kryptowalut, z potencjałem na długoterminową aprecjację. Giganci o których mowa mają bowiem pod zarządem nie miliardy, a biliony (!) dolarów amerykańskich, które lokują m.in. w papiery rządowe, akcje i rynek obligacji.

Bez względu jednak na to, czy przyjdzie nam czekać na nowy fundusz giełdowy kilka dni czy kilka miesięcy, autor kanału „The Bitcoin Express” przypomina, że najważniejsze to odpowiednio się pod to wydarzenie przygotować. Jak? W banalnie prosty sposób. Chase jest zdania, że jedyne co trzeba zrobić to posiadać BTC przed zatwierdzeniem wniosku przez SEC. Nie musimy wtedy martwić się dokładnym terminem decyzji, a jedynie HODL-ować cyfrowe złoto.

Zastrzeżenie: powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej w rozumieniu polskiego prawa.

Może Cię zainteresować:

Komentarze