PlanB: Cena Bitcoina może osiągnąć poziom 300 000 USD. Spostrzeżenia na podstawie analizy RSI

Rynek kryptowalut jest znany ze swojej zmienności, stąd popularność licznych narzędzi do jego okiełznywania i przewidywania dalszej jego trajektorii. Jednym z takich narzędzi jest Wskaźnik Siły Rynku, powszechniej znany z jego angielskiego odpowiednika Relative Strength Index (RSI). Tym oto narzedziem posługuje się w swoim najnowszym filmie na kanale YouTube PlanB, znany analityk kryptowalut i autor modelu Stock-to-Flow. Zgodnie z jego analizą, cena Bitcoina może potencjalnie dotknąć poziomu 300 000 USD podczas nadchodzącej hossy, a aktualnie BTC jest „wyprzedany”.

RSI jest kluczowym narzędziem analizy technicznej

RSI to oscylator giełdowy mierzący szybkość i dynamikę ruchów cen aktywów inwestycyjnych, którego wartości wahają się od 0 do 100. Tradycyjna interpretacja wskaźnika mówi, że wartości poniżej 50 wskazują na trend spadkowy i „wyprzedawanie rynku”, podczas gdy wszystko powyżej sugeruje trend wzrostowy i stopniowe „przegrzewanie się rynku”.

W swojej prezentacji na kanale YouTube, PlanB podkreślił, że RSI Bitcoina w przeszłości wahał się między poziomami 40 a 90, czyli przez większość czasu spędzał on powyżej linii „wyprzedaży”. Innymi słowy, cena Bitcoina utrzymuje trend wzrostowy od momentu swojego powstania w 2009 r. Przez pryzmat RSI, PlanB nakreślił szkic długoterminowej podróży największej i najstarszej kryptowaluty, opisując cztery różne cykle naprzemiennej hossy i bessy, podkreślając odporność i potencjał wzrostowy BTC.

Dwa kluczowe wydarzenia znacząco wpłynęły na trajektorię Bitcoina w ostatnich latach: nadejście pandemii COVID-19 w marcu 2020 r. oraz szeroko zakrojony zakaz wydobywania kryptowalut w Chinach. To ostatnie w szczególności spowodowało gwałtowny spadek wskaźnika RSI Bitcoina z imponujących 90 do prawie 60, manifestując gwałtowną zmianę dynamiki na rynku.

Zobacz też: Cena Bitcoina dobije do 200 000 USD? Tak twierdzi znany analityk

Cena Bitcoina może wynieść nawet 300 000 USD

Opierając się na obecnym pozycjonowaniu RSI, które oscyluje wokół poziomu 50, PlanB postuluje, że rynek kryptowalut stoi u progu kolejnego znaczącego wydarzenia: halvingu Bitcoina. Historycznie rzecz ujmując, zdarzenia halvingowe – w których nagrody za wydobycie Bitcoina zostają zmniejszone o połowę – zwiastowały nadejście potężnych rynków byka. Ekstrapolując ów wzorzec w przyszłość i uwzględniając cykliczny charakter rynków, PlanB przewiduje kolejną potencjalną hossę około 2024 roku.

Model S2F, źródło: lookintobitcoin.com

Modelowy scenariusz Stock-to-Flow opracowany przez PlanB pokazuje, że cena Bitcoina wzrasta antycypując nadchodzące wydarzeniem halvingu, którego kulminacją jest krypto hossa. Nawet dość ostrożne szacunki pokazują, że średnia wartość Bitcoina może wynieść zdaniem modelu 300 000 USD – dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z obecnym kursem.

Chociaż wskaźnik RSI okazywał się dla wielu w przeszłości przydatnym narzędziem analitycznym do oceny dynamiki rynku i potencjalnego prognozowania trajektorii cen, jest on tylko jednym z wielu instrumentów do dyspozycji inwestora i krótkoterminowego spekulanta. Oscylatory nie gwarantują zysków na giełdzie, służą jedynie jako narzędzia pomocnicze.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady finansowej i służy wyłącznie celom informacyjnym. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych należy zawsze skonsultować się z doradcą finansowym.

Może Cię zainteresować:

Komentarze