Zmienność bitcoina | W jakich godzinach kurs najbardziej się zmienia?

Czy odpowiedź na to pytanie jest możliwa? Rynek bitcoina jest otwarty przez cały dzień, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. To stanowi interesującą okazję do przyjrzenia się, jak zmieniają się trendy cenowe w przebiegu typowego „dnia” na rynkach kryptowalut.

Aby zyskać pełniejszy obraz, można posłużyć się danymi z Crypto Data Download w oparciu o ceny na Coinbase w ciągu ostatnich dwóch lat, od 6 lipca 2017 r. do 2 lipca 2019 r.

Algorytm jest prosty. Bierzemy najwyższą i najniższą godzinową cenę dla każdej z godzin i porównujemy je do każdej z pozostałych 23 godzin „dnia”. Na poniższym wykresie przedstawiono, ile razy w poszczególnych godzinach mieliśmy do czynienia z najwyższym szczytem (zaznaczone kolorem różowym) i najniższym dołkiem (na niebiesko). Dane na wykresie zaprezentowane są w uniwersalnym czasie koordynowanym UTC (w celu uzyskania czasu dla Warszawy należy dodać 2 godziny).

Kluczowe wnioski

Po pierwsze, północ i godzina piętnasta UTC były godzinami, w których kurs bitcoina był najbardziej zmienny. W godzinie 1 w nocy UTC odnotowano najwięcej dziennych szczytów i dołków, niż w jakiejkolwiek innej godzinie dnia. Sugeruje to, że kurs bitcoina był podatny w tej godzinie na najbardziej dynamiczne swingi.

Dlaczego właśnie tak jest? Być może dlatego, że ta godzina jest początkiem wieczoru w Ameryce Północnej (Nowy York 1 UTC – 4 godziny) i początkiem dnia pracy w Azji (Tokio 1:00 UTC + 9 godzin).

Jest to chwila, w której amerykańscy i azjatyccy traderzy są najbardziej aktywni jednocześnie w tym samym czasie. Traderzy z Azji mogą budzić się i reagować na wiadomości dnia, a ci z Ameryki Północnej wciąż jeszcze nie śpią w oczekiwaniu na wiadomości z rynków azjatyckich.

Po drugie, wykres pokazuje, że nie ma „najlepszej” pory dnia na zakup bitcoina. W ciągu ostatnich dwóch lat przy zakupie w godzinach porannych (między 3:00 rano do południa UTC) byłoby nieco bardziej prawdopodobne, że bitcoin osiągnie w tym czasie dzienny dołek niż szczyt, ale różnice są na tyle małe, że nierozsądne byłoby branie ich pod uwagę dla każdego dnia handlu.

Biorąc to pod uwagę, być może ten wykres jest dowodem na stare powiedzenie inwestora, że ​​czas na rynku jest lepszy niż jego wyczucie. To „wyczucie” czasu, aby z sukcesem kupować „w dołku” i sprzedawać „na górce” jest oczywiście wyzwaniem, które ciężko jest osiągnąć. Pamiętajmy, że wszyscy, którzy kupili BTC dwa lata temu i hodlowali, cieszą się trzykrotnym zwrotem z inwestycji.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze