Chiński komunista trzymał w mieszkaniu złoto o wartości 2,5 miliarda złotych

W Chinach złapano urzędnika państwowego partii komunistycznej na gromadzeniu olbrzymich ilości złota w mieszkaniu. Ponadto na jego koncie odkryto środki o wartości 37 miliardów dolarów prawdopodobnie pochodzących z łapówek. Dlaczego nie trzymał tego w bitcoinie?

Korupcja

W każdym systemie urzędniczym na świecie panuje korupcja na mniejszą skalę bądź większą, ale bywa. Czasami jednak chciwość urzędnika przerasta jakiekolwiek wyobrażenie. Tak było w ubiegłym miesiącu w Chinach, w mieście stołecznym prowincji Hainan, Haikou.

W mieszkaniu jednego z wysoko postawionych członków partii komunistycznej Chin znaleziono 13,5 ton złota. Ogrom sztab złota nie mieści się w kadrze na uwiecznionym filmie funkcjonariuszy antykorupcyjnych z inspekcji lokum.

DailyMail donosi, że funkcjonariusze znaleźli również pieniądze pochodzące najprawdopodobniej z łapówek, otrzymywanych w ramach obejmowania urzędu przez podejrzanego. Na jego koncie bankowym znaleziono 268 miliardów yuan’ów – 37 miliardów dolarów.

13,5 ton złota, które znaleziono w mieszkaniu, wg dzisiejszego kursu jest warte około 2,5 miliarda złotych.

Jeżeli informacje się potwierdzą, bo na razie istnieje domniemanie, a funkcjonariusze prowadzą śledztwo, to wartość majątku podejrzanego sprawiłaby, że stałby się on najbogatszym człowiekiem w Chinach. Obecnie jest nim Jack Ma, którego wartość majątku wynosi 37 miliardów dolarów, wg Forbes. 

Antykorupcyjne AI

Człowiek, którego poddano śledztwu to 58-letni Zhang Qi, czołowy urzędnik prowincji Hainan. Zabrano mu wszystkie tytuły, lecz dotychczas był on sekretarzem komitetu komunistycznej partii ds. Haikou, które liczy sobie około 9 milionów mieszkańców.

Wedle rankingu urzędników komunistyczej partii Chin, Pan Zhang sprawował władzę w randze burmistrza miasta.

Co ciekawe, wyżej wspomnianego podejrzanego prawdopodobnie złapano przy użyciu technologii sztucznej inteligencji zaprojektowanej ku zwalczaniu korupcji w kraju. Prezydent Chin Xi Jinping, kiedy to objął urząd w 2012 roku, uruchomił kampanię antykorupcyjną.

W tym samym roku Chińska Akademia Nauk opracowała system informatyczny Zero Trust zdolny łapać korumpujących się urzędników państwowych. System ten przez blisko 7 lat pomógł złapać blisko 9000 bezprawnie działających urzędników.

System działa na razie na mniej niż 1% powierzchni Chin, w kilkudziesięciu gminach i miastach, ale wydaje się rozprzestrzeniać na pozostałe regiony kraju.

Czy kolekcjonowanie złota w mieszkaniu to na pewno dobry pomysł, dlaczego by nie wykorzystać w tym celu cyfrowego złota (bitcoina)?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze