Zhakowane konta na Facebooku były do kupienia za kryptowaluty

2 236
Ostatnio mieliśmy do czynienia z największym wyciekiem danych w historii Facebooka jak donosi Niebezpiecznik.pl atak hakerski mógł dotknąć 90 milionów użytkowników na całym świecie. Skradzione  dane pozwalające na dostęp do zhakowanych kont zostały wystawione na sprzedaż w darknecie w cenie od 3 do 12 dolarów za sztukę, według The Independent. Skradzione dane można było zakupić na darknetowej giełdzie Dream Market w zamian za Bitcoina, Bitcoin Cash i Monero

Dream Market

Dream Market jest darknetową giełdą założoną w 2013 roku, na której odbywa się handel nielegalnymi towarami, oprogramowaniem oraz danymi. Jego konstrukcja jest podobna do wiodących sklepów internetowych, takich jak Amazon i eBay. Podobno sprzedawca danych wykradzionych z Facebooka usunął aukcję, jednak na podstawie pierwotnej oferty oszacowano, że dane warte są od 150 do 600 milionów dolarów.

CEO Facebooka Mark Zuckerberg skomentował wyciek danych:

Stoimy w obliczu ciągłych ataków ze strony ludzi, którzy chcą przejąć konta lub ukraść informacje z całego świata … W rzeczywistości musimy nadal opracowywać nowe narzędzia, aby temu zapobiegać.

Mark Zuckerberg

Nielegalne zakupy za Bitcoiny

W sierpniu jeden z uznanych hakerów w darkwebie opracował złośliwe oprogramowanie  Bitcoin ATM (BTM), które można było kupić za Bitcoiny o wartości 25 000 dolarów za pośrednictwem tajnych forów internetowych. Szkodliwe oprogramowanie BTM było dostarczane z gotową do użycia kartą, która posiadała wsparcie EMV (skrót od Europay, MasterCard i Visa). Podobno obsługiwane transakcje NFC, pozwalają użytkownikom na dokonywanie płatności ze swoich smartfonów. Korzystając ze złośliwego oprogramowania, użytkownicy mogliby ukraść do 6750 funtów brytyjskich (GBP), euro lub dolarów – za każdym razem, gdy korzystali z programu.

Pod koniec sierpnia wyciekło 130 milionów rekordów danych hotelowych, które były do kupienia za bitcoiny za pośrednictwem Chińskiego Darkwebu. Hakerowi udało się ukraść dużą ilość prywatnych danych użytkownika z Huazhu Hotel Group, jednej z największych chińskich firm zarządzających hotelami.

Komentarze