Zainteresowanie obligacjami MicroStrategy rośnie: zamówienia na 1,6 miliarda dolarów

Mogło się wydawać, że opisywane wczoraj plany inwestycyjne MicroStrategy (firma zwiększyła do 500 milionów dolarów kwotę, którą chce pozyskać dzięki emisji obligacji, a następnie przeznaczyć na zakup BTC) wywołają zamieszanie na rynku kryptowalut, a wielu inwestorów zacznie się zastanawiać nad ryzykiem, jakie towarzyszy takiej inwestycji.

W artykule MicroStrategy zapowiada kolejną ogromną inwestycję w BTC, informowaliśmy o zwiększeniu emisji z 400 do 500 milionów dolarów. W praktyce jednak zainteresowanie ofertą przeszło najśmielsze oczekiwania. Firma Michaela Saylora otrzymała zamówienia o łącznej wartości 1,6 miliarda dolarów. Jest to aż czterokrotnie wyższa kwota od tej, którą początkowo planowano zebrać.

Oprocentowanie obligacji MicroStrategy

Obligacje emitowane w celu zdobycia funduszy na zakup bitcoinów mają zapewniać pomiędzy 6,125% a 6,25% zwrotu. W porównaniu z tradycyjnymi obligacjami oferują więc dużo wyższy zysk, ale jednocześnie rośnie również ryzyko.

MicroStrategy zapewnia, że wszystkie wyemitowane obligacje będą zabezpieczone przez spółkę MicroStrategy Services Corporation. Jest to spółka całkowicie zależna od MicroStrategy. W przyszłości MSC może być również zależne od innych, utworzonych lub nabytych przez MicroStrategy spółek.

Ogromne zainteresowanie ofertą obligacji emitowanych przez MicroStrategy

Z początkiem bieżącego tygodnia MicroStrategy ogłosiło decyzję o wyemitowaniu obligacji na kwotę 400 milionów dolarów. Było to niezbędne, aby firma mogła kontynuować zakupy bitcoinów na dużą skalę. Dzień później oferta obligacji została zwiększona do 500 milionów dolarów, na co rynek zareagował ogromnym zainteresowaniem. Ostatecznie firma słynąca z tego, że ma najwięcej bitcoinów, otrzymała zlecenia o łącznej wartości 1,6 miliarda dolarów.

Wiara w wartość bitcoina czy ucieczka przed inflacją?

To pokazuje, że pomimo dużych spadków na rynku kryptowalut, wciąż wielu inwestorów jest zainteresowanych zainwestowaniem pieniędzy w BTC. Nie można jednak wykluczyć również innego wytłumaczenia: Michael Saylor i jego MicroStrategy oferują po prostu jedną z niewielu inwestycji, które mogą przynieść zysk pomimo stale rosnącej inflacji. Oprocentowanie obligacji emitowanych przez MicroStrategy jest wielokrotnie wyższe niż zyski, jakie można obecnie osiągnąć na innych rynkach.

Komentarze